Wykwintne dania z grzybami

Kulebiak z kapustą, świeżymi grzybami i trocią
Składniki
- 1 opakowanie mrożonego ciasta francuskiego
- 200 g kiszonej kapusty
- 1 duża cebula
- 1 liść laurowy
- 4 łyżki posiekanego koperku
- 300 g rydzów (albo pół na pół rydzów i kurek)
- 5 jagód jałowca
- 100 g masła
- 4 łyżki mąki
- sól, pieprz
- 200 g filetu z troci, pstrąga lub łososia
- białko z 1 jajka
Sposób przygotowania
Rozmrażamy ciasto w temperaturze pokojowej. Kapustę dusimy razem z pokrojoną w piórka cebulą, liściem laurowym i koperkiem. Oczyszczone i umyte grzyby dusimy z dodatkiem jałowca. Z masła i mąki przygotowujemy jasną zasmażkę i zaciągamy nią kapustę oraz grzyby. Obydwa farsze przyprawiamy solą i pieprzem, studzimy. Na płat ciasta francuskiego nakładamy warstwę kapusty, na to przyprawiony filet ryby, a na rybę grzyby. Całość zawijamy, smarujemy roztrzepanym białkiem, nakłuwamy w kilku miejscach i pieczemy w temp. 170°C przez jakieś 45 minut. Kulebiak podajemy pokrojony w grube ukośne plastry.
![]() |
![]() |
![]() |
Le Creuset Żeliwny rondelek... | Rondelek Fissler Intensa 16... | SKK RONDELEK SK-257 |
Sprawdź ceny ? | Porównaj ceny ? | Sprawdź ceny ? |

Lasagne z prawdziwkami
Składniki
- 12 płatów lasagne
- 30 dag prawdziwków
- 20 dag masła
- 2 spore cebule
- 60 dag ricotty
- starty parmezan lub grana padano
- nieco świeżego tymianku
- 1-2 gałązki rozmarynu
- 2-3 gałązki bazylii
- 40 dag szpinaku
- 2 ząbki czosnku
- sól, pieprz
- cukier
- sok z cytryny
- 1 szklanka sosu beszamelowego
Sposób przygotowania
Płaty lasagne wkładamy na 5-6 minut do wrzącej wody, wyjmujemy, hartujemy w zimnej, osączamy na papierowym ręczniku. Prawdziwki oczyszczamy i kroimy w cieniutkie plasterki. Na patelni rozpuszczamy 15 dag masła. Wrzucamy grzyby i dusimy na małym ogniu (można je posolić, wtedy szybciej puszczą sok). Gdy będą już prawie miękkie, wrzucamy jedną posiekaną cebulę i dusimy, aż się zeszkli. Studzimy, mieszamy z ricottą, dodajemy 2-3 łyżki startego parmezanu, posiekany tymianek, rozmaryn i bazylię. Szpinak oczyszczamy, myjemy i osączamy. Na reszcie masła szklimy drugą posiekaną cebulę oraz czosnek, wrzucamy szpinak i dusimy tylko tak długo, aż zwiędnie. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Smarujemy masłem naczynie do zapiekania, układamy na dnie cztery płaty lasagne, potem 1/3 szpinaku i 1/3 farszu. W taki sam sposób układamy kolejne warstwy, a wierzch polewamy beszamelem (przepis na podstawowy sos beszamelowy znajdziecie np. na stronie ugotuj.to) i posypujemy parmezanem. Zapiekamy przez 25 minut w temp. 200°C. Uwaga: kolejne warstwy lasagne możemy również posypywać startym parmezanem.
![]() |
![]() |
![]() |
Kuchenprofi - Naczynie - Fo... | PYROFLAM Naczynie do zapiek... | Vialli Design Naczynie do z... |
Porównaj ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |

Polędwica z sarny w musie grzybowym
Składniki
- 40 dag polędwicy z sarny
- sól, pieprz
- masło i oliwa do smażenia
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 10 dag borowików lub kurek
- 20 dag piersi kurczaka
- 1 jajko
- 1 otrzewna wieprzowa (można zamówić u rzeźnika) lub folia aluminiowa
- kilka ziaren jałowca
- 10 dag czarnych porzeczek
- 100 ml czerwonego słodkiego wina (madery)
- 100 ml sosu pieczeniowego (może być z torebki)
Sposób przygotowania
Polędwicę oczyszczamy z błon, nacieramy solą i pieprzem, obsmażamy na maśle z oliwą, odstawiamy. Robimy mus. Siekamy pół cebuli oraz czosnek i szklimy na tłuszczu ze smażenia. Dodajemy oczyszczone grzyby (borowiki pokrojone w kostkę, kurki w całości) i smażymy, aż odparuje sok, który z nich wypłynie. Przyprawiamy do smaku. Mielemy mięso kurczaka, dokładnie mieszamy z jajkiem i ostudzonymi grzybami, jeszcze raz doprawiamy. Rozkładamy na blacie płaty otrzewnej lub folię, układamy na nich najpierw warstwę musu, a na niej polędwicę z sarny. Zawijamy tak, aby mięso było dokładnie otulone musem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temp. 180°C i pieczemy około 20 minut. Na niedużej ilości masła szklimy resztę posiekanej cebuli razem z rozgniecionymi ziarnami jałowca oraz porzeczkami. Wlewamy wino, odparowujemy do 2/3 objętości, dodajemy sos pieczeniowy, mieszamy, gotujemy chwilę i przecieramy przez sitko. Rozwijamy mięso, jeśli piekliśmy je w folii (bo otrzewna się wytopi). Kroimy w plastry i podajemy z sosem. Dobrym dodatkiem będą placki ziemniaczane.
![]() |
![]() |
![]() |
Duo Serwis obiadowy PORTO 5... | Luminarc Serwis Obiadowy Tr... | Tadar Serwis obiadowy KWADR... |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |

Carpaccio z tuńczyka z prawdziwkami
Składniki
- 15 dag prawdziwków
- 150 ml oliwy
- sok z 1 cytryny
- sól morska w młynku (najlepiej z rozmarynem)
- kolorowy pieprz
- 25 dag surowego tuńczyka
- 2 garści rukoli
- 1 mały pęczek natki
- 2-4 suszone (ale miękkie) pomidory
- 2 świeże figi
- ocet balsamiczny (najlepiej aromatyzowany figami)
Sposób przygotowania
Oczyszczamy grzyby (możemy je również sparzyć), kroimy w cienkie plasterki i marynujemy 2 godziny w oliwie przyprawionej sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Tuńczyka posypujemy pieprzem, formujemy w rulon i zawijamy w przezroczystą folię. Wkładamy do zamrażalnika - wyjmujemy, gdy będzie już prawie zamrożony, ale nie twardy jak kamień. Kroimy w jak najcieńsze plasterki. Smarujemy talerz oliwą, w której marynowały się grzyby, układamy tuńczyka, posypujemy grzybami i polewamy resztą pachnącej oliwy. Pośrodku talerza układamy rukolę, listki natki, pokrojone suszone pomidorki i figi. Skrapiamy octem balsamicznym, oprószamy solą i pieprzem.

Salceson z leśnych grzybów
Składniki
- 15 g żelatyny
- 1 łyżka oleju
- 50 dag grzybów leśnych (mogą być kurki, koźlaki, gąski, podgrzybki)
- 2 ząbki czosnku
- 300 ml rosołu drobiowego
- 1 liść laurowy
- 2 ziarenka ziela angielskiego
- kilka ziaren jałowca
- sól, pieprz
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
Sposób przygotowania
Żelatynę namaczamy w zimnej wodzie. Grzyby i posiekany czosnek podsmażamy na oleju, zalewamy bulionem. Gotujemy do miękkości (ok. 15 min) razem z przyprawami, pod koniec dodajemy natkę. W małej ilości gorącego bulionu rozpuszczamy żelatynę i dodajemy do potrawy. Odstawiamy do przestudzenia. Z okrągłej plastikowej butelki (np. po wodzie mineralnej) ścinamy wierzch i wlewamy do niej galaretę schłodzoną do temperatury pokojowej. Odstawiamy na noc do lodówki. Przed podaniem rozcinamy nożyczkami plastikową powłokę butelki i ostrożnie wyjmujemy ?salceson?. Podajemy pokrojony w cienkie plastry.

Sandacz pod grzybową łuską
Składniki
- 600 g filetu z sandacza bez skóry
- sól, pieprz
- mąka do panierowania
- 1 jajko
- 400 g borowików
- 1/2 pokrojonej w kostkę cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 1/2 szklanki oliwy
- 6 gałązek świeżego tymianku
Sposób przygotowania
Sandacza przyprawiamy, obsypujemy mąką i smarujemy roztrzepanym jajkiem po tej stronie, z której zdjęliśmy skórę. Kapelusze borowików kroimy w plastry o grub. 1,5 mm i układamy na rybie, tak aby plastry grzybów zachodziły na siebie, tworząc ,,rybią łuskę?. Gdy filet będzie już zupełnie przykryty grzybami, smarujemy je resztą roztrzepanego jajka. Cebulę, posiekany czosnek i pokrojone nóżki oraz resztki kapeluszy borowika obsmażamy na oliwie. Doprawiamy i chwilę dusimy. Grzyby wykładamy na dno małej brytfanki i dodajemy gałązki tymianku. Na tym ostrożnie układamy filet z sandacza ("rybią łuską" do góry). Pieczemy 15-20 minut w temperaturze 190°C.