Pomysły na dania z pomidorami
Pizza na cieście filo (Fot. M&K Duklas / duklas.pl)
Pizza na cieście filo
Składniki
- 70-80 dag pomidorów
- 6 łyżek stopionego masła
- 8 arkuszy rozmrożonego ciasta filo
- 8 łyżek startego parmezanu
- 20 dag grubo siekanej niewędzonej mozzarelli
- 1 cebula pokrojona w cieniutkie piórka
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- 1/2 łyżeczki suszonego tymianku
Sposób przygotowania
Pomidory przekrawamy na połówki, usuwamy nasionka. Połówki pomidorów kroimy w plasterki. Piekarnik rozgrzewamy do 190°C. Smarujemy masłem blachę o wymiarach 45 x 25 cm. Wkładamy pierwszy arkusz filo (jego brzegi mogą wystawać ponad blachę). Smarujemy masłem, oprószamy łyżką parmezanu. Czynności powtarzamy, aż skończy się ciasto. Ostatnią warstwę filo posypujemy mozzarellą i cebulą, na wierzchu układamy pomidory. Posypujemy oregano i tymiankiem. Pieczemy, aż ciasto będzie chrupiące, złote w środku i brązowe na brzegach (ok. 30 minut). Wyjmujemy pizzę z piekarnika i odstawiamy na 5 minut. Kroimy bardzo ostrym nożem, bo łatwo się kruszy.
Ceramiczne naczynie żaroodp... | Naczynie żaroodporne prosto... | THK Czarne naczynie żaroodp... |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |
Zupa z żółtych pomidorów
Składniki
- 2 łyżki oliwy
- 5-6 dag szynki (najlepiej parmeńskiej) pokrojonej w cieniutkie plasterki
- 1 pęczek dymki
- 1 łyżka posiekanego czosnku
- 1 listek laurowy
- 1 kg żółtych pomidorów
- 1 szklanka bulionu drobiowego
- 2 szklanki wody
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
- 4-6 łyżek gęstej kwaśnej śmietany
Sposób przygotowania
W rondlu rozgrzewamy oliwę. Wrzucamy szynkę i smażymy, mieszając, 1-2 minuty, aż zacznie się rumienić. Dodajemy posiekane dymki, czosnek i listek laurowy. Nie przerywając mieszania, dusimy, aż dymki będą miękkie i lekko przyrumienione (ok. 6-8 minut). Teraz dodajemy do rondla drobno pokrojone pomidory, wlewamy bulion i wodę, dodajemy sól i pieprz. Częściowo przykrywamy i gotujemy 15-20 minut. Wyjmujemy listek laurowy, jeśli trzeba jeszcze raz przyprawiamy do smaku. Zupę wlewamy do miseczek, każdą porcję dekorujemy sporym kleksem śmietany. Ta zupa jest równie wyśmienita, jeśli zrobimy ją z zielonych pomidorów, A i ze zwykłych, czerwonych smakuje nie gorzej!
Melon z pomidorową galaretką
Składniki
- 1 melon charentais (żółty miąższ, zielona skórka) lub miodowy (żółta skórka, jasnozielony miąższ)
- 4 łyżeczki lub 7-8 płatków żelatyny
- 400 ml soku pomidorowego
- 40 dag cukinii
- 2 łyżki soku z cytryny
- sól, grubo mielony pieprz
- 10 listków bazylii
- odrobina cukru
- kilka kropli tabasco
Sposób przygotowania
Żelatynę zalewamy zimną wodą (wg przepisu na opakowaniu) i odstawiamy do napęcznienia. Podgrzewamy 5-6 łyżek soku pomidorowego i rozpuszczamy w nim żelatynę. Łączymy z resztą soku pomidorowego, wstawiamy do lodówki, aby galaretka zaczęła tężeć. Cukinię myjemy i kroimy w niedużą kostkę. Mieszamy z sokiem cytrynowym i przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Listki bazylii kroimy w wąskie paseczki i dodajemy do cuknii. Gdy tylko galaretka pomidorowa zacznie tężeć, dodajemy do niej cukinię z bazylią i ponownie przyprawiamy pieprzem, szczyptą cukru oraz tabasco. Melona przekrawamy na połowę i wyjmujemy środek. Do melonowych miseczek wlewamy galaretkę pomidorową, przykrywamy folią i wstawiamy do lodówki na co najmniej 3 godziny (najlepiej na noc). Przed podaniem kroimy połówki melona w cząstki. Podajemy z twarożkiem i sałatą.
Kurczak cacciatore
Składniki
- 80 dag pomidorów
- 15 dag malutkich pieczarek
- 1 czerwona cebula
- 5 łyżek oliwy
- sól, pieprz
- 2 łyżki octu sherry (lub balsamicznego)
- 1 spory kurczak (pokrojony na 8 porcji) lub 1,5 kg kawałków kurczaka
- sól, pieprz
- 1,5 łyżeczki pokrojonego świeżego rozmarynu
- 1/2 szklanki czerwonego wytrawnego wina
- 1 puszka (450 ml) pokrojonych pomidorów w zalewie
- 1 szklanka bulionu drobiowego (może być z kostki)
- mała garstka pokrojonych w paski listków bazylii
- 2 łyżki osączonych kaparów
- 45-50 dag makaronu penne
Sposób przygotowania
Rozgrzewamy piekarnik do 200°C (jeśli włączamy termoobieg, do 170°C). Pomidory kroimy w kostkę. Pieczarki dokładnie czyścimy, mieszamy z pomidorami i pokrojoną w cienkie piórka cebulą oraz z 3 łyżkami oliwy i octem. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Przygotowane warzywa układamy na wyścielonej pergaminem blasze. Pieczemy, co jakiś czas mieszając, aż cebula się przyrumieni, a pieczarki będą miękkie (ok. 50 min). Wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy. Zmniejszamy temperaturę do 170°C (140-150°C, jeśli jest włączony termoobieg). Kurczaka nacieramy solą, pieprzem i łyżeczką rozmarynu. W brytfannie rozgrzewamy resztę oliwy, wkładamy kurczaka i smażymy, aż będzie rumiany (po 5-6 minut z każdej strony). Kurczaka przekładamy do miski, a do brytfanny wlewamy wino, gotujemy, aż objętość alkoholu zmniejszy się o połowę (trwa to około minuty). Dodajemy pomidory z puszki razem z sokiem, zagotowujemy. Zmniejszamy ogień, dusimy 10 minut. Do brytfanny z powrotem wkładamy podsmażonego kurczaka, wstawiamy na 25 minut do piekarnika (kurczak jest gotowy, jeśli po nakłuciu widelcem wypływa z niego przezroczysty sok). Wyjmujemy, mieszamy z pieczonymi warzywami, dodajemy resztę rozmarynu, połowę bazylii i kaparów. Podgrzewamy razem na małym ogniu (1-2 min). Przyprawiamy solą i pieprzem. Na półmisku układamy ugotowany makaron, a na nim kurczaka cacciatore. Posypujemy resztą bazylii i kaparów.
Pikantny pomidorowy sorbet
Składniki
- 350 ml soku pomidorowego
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1/2-1 łyżeczka sosu worcester
- 2 białka
- sól, pieprz
- garstka posiekanych oliwek
- świeża bazylia lub mięta
Sposób przygotowania
Sok pomidorowy mieszamy z cytrynowym i przyprawiamy sosem worcester. Wkładamy na 30 minut do zamrażalnika. Następnie dodajemy sztywną pianę z białek, delikatnie mieszamy, przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Wstawiamy do lodówki jeszcze na godzinę. Co 10-15 min mieszamy. Sorbet podajemy pomiędzy dwoma daniami (np. rybnym i mięsnym) dla odświeżenia smaku. Przed podaniem posypujemy oliwkami i dekorujemy bazylią lub miętą.
Pomidorowe sushi
Składniki
- 1,5 kg dojrzałych pomidorów
- 3 zmiażdżone ząbki czosnku
- 1 łyżeczka posiekanego świeżego tymianku
- 1 mała posiekana cebula
- 1/4 szklanki oliwy (plus trochę do smarowania)
- 1 mały listek laurowy
- 1/4 szklanki sułtanek
- 2 łyżki rumu
- 1/3 szklanki ryżu do sushi
- 1/2 szklanki wody
- 1 łyżeczka octu ryżowego
- 1/2 szklanki uprażonych orzeszków piniowych
- 2 łyżki posiekanej świeżej mięty
- sól, cukier, piperz
- mielony kumin
Sposób przygotowania
Rozgrzewamy piekarnik do 150°C. Pomidory nacinamy na krzyż i blanszujemy 10 sekund. Przekładamy do miski z zimną wodą, następnie obieramy ze skórki. Przekrawamy 2/3 pomidorów na ćwiartki, układamy na posmarowanej oliwą blasze i posypujemy połową czosnku oraz połową tymianku. Pieczemy 3 godziny, aż pomidory się skarmelizują. W tym czasie usuwamy nasionka z pozostałych pomidorów, a miąższ siekamy. W rondlu rozgrzewamy oliwę, wkładamy cebulę i resztę czosnku, smażymy na maleńkim ogniu, co jakiś czas mieszając, aż cebula się zeszkli. Dodajemy posiekane pomidory, listek laurowy oraz resztę tymianku i gotujemy ok. 2 godzin pod przykryciem, co jakiś czas mieszając (w tym czasie powinien odparować prawie cały płyn). Usuwamy listek laurowy, a sos przecieramy przez sitko. Robimy sushi: namaczamy rodzynki w rumie i odkładamy je na 30 minut. Ryż zalewamy wodą i zagotowujemy. Zmniejszamy ogień, częściowo przykrywamy i gotujemy, aż ryż wchłonie całą wodę (ok. 15 minut). Zdejmujemy z ognia, szczelnie przykrywamy i odstawiamy na 10 minut. Potem przekładamy do miski i skrapiamy octem ryżowym. Delikatnie mieszamy widelcem i odstawiamy ryż, aby całkiem ostygł. Następnie dodajemy do niego sos pomidorowy, rodzynki wraz z rumem, orzeszki i miętę. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i cukrem. Z ryżu formujemy sushi ręką lub łyżką do lodów, na każdej porcji układamy kawałek pieczonego pomidora. Smarujemy oliwą i oprószamy kuminem.
Pomidory z rusztu
Składniki
- 80 dag dużych pomidorów
- 10 posiekanych filecików anchois
- (mogą być koreczki helskie)
- garstka posiekanej natki lub świeżego oregano
- 2 posiekane ząbki czosnku
- 1/4 łyżeczki bardzo grubo zmielonego czerwonego pieprzu
- 1/2 szklanki oliwy
Sposób przygotowania
Każdy pomidor przekrawamy na połowę. Rozgrzewamy piekarnik do 200°C. Warstwę pomidorów układamy w naczyniu do zapiekania (skórką do dołu). Posypujemy mieszaniną anchois, natki lub oregano, czosnku i czerwonego pieprzu. Przyprawiamy do smaku i skrapiamy oliwą. Pieczemy bez pokrywki ok. 40 min.