Najpiękniejsze, lekkie desery z jabłkami i śliwkami
Pavlova ze śliwkowym purée i owocami leśnymi. Jabłka i śliwki (Fot. BBS)
Pavlova ze śliwkowym purée i owocami leśnymi
Beza:
- białka z 10 (300 g) jajek
- 600 g cukru
Krem:
- 100 g suszonych śliwek
- 50 ml śliwowicy lub rumu
- 300 ml 36% śmietany
- cukier puder i wanilia do smaku,
- owoce leśne do dekoracji
Sposób przygotowania
W misce mieszamy białka z cukrem, stawiamy na garnku z gotującą się wodą i ucieramy 10-15 minut, aż cukier się rozpuści. Zdejmujemy z garnka i ubijamy mikserem na sztywną pianę - aż masa uzyska temperaturę pokojową. Ubite białka przekładamy do rękawa cukierniczego (lub woreczka foliowego z obciętym rogiem) i szprycujemy spiralnie na blachę wyłożoną papierem, tak aby uzyskać duże koło. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temp. 90°C na 2 godziny - gotowa beza powinna być całkiem sucha. Śliwki zalewamy alkoholem i odstawiamy, a kiedy dobrze nasiąkną, miksujemy je na purée. Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem i wanilią, dodajemy śliwkowe purée i mieszamy. Krem nakładamy na bezę i dekorujemy owocami leśnymi.
Racuchy jabłkowe z lodami calvadosowymi
Lody:
- 4 żółtka (75 g)
- 120 g cukru
- 500 ml mleka
- 100 ml słodkiej śmietanki
- 40 g mleka w proszku
- 40 ml calvadosu
Racuchy:
- 170 g mąki
- 2 łyżki cukru
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- sól
- 1 jajko
- 120 ml mleka
- 2-3 słodkie, soczyste jabłka
- olej
Sposób przygotowania
W misce ucieramy żółtka z cukrem. Zagotowujemy mleko ze śmietanką i mlekiem w proszku, powoli wlewamy do żółtek, mieszając. Stawiamy miskę na garnku z gotującą się wodą i mocno podgrzewamy (do temp. 80°C), mieszając. Stawiamy w większej misce z lodem i szybko chłodzimy. Wlewamy alkohol i kręcimy lody w maszynie. Jeśli takowej nie mamy, wkładamy masę do zamrażarki, mieszając ją dokładnie od czasu do czasu, by nie dopuścić do powstania grudek. Możemy też wymieszać z calvadosem lody waniliowe ze sklepu. Robimy racuchy: łączymy suche składniki, lekko solimy, dodajemy jajko roztrzepane z mlekiem. Mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na 3 godziny do lodówki. Jabłka obieramy, kroimy na kawałki, zanurzamy w cieście i smażymy w głębokim oleju. Osączamy na papierowym ręczniku, posypujemy cukrem pudrem. Podajemy z lodami.
Creme brulée ze śliwkami
Składniki
- 5 dużych śliwek (najlepiej renklod)
- 200 ml białego słodkiego wina
- świeży rozmaryn (mogą być również melisa, mięta lub tymianek)
- 4 żółtka
- 80 g cukru
- 80 ml mleka
- 250 ml 36% śmietanki
- ziarenka wydrążone z laski wanilii
- 2 łyżki brązowego cukru
Sposób przygotowania
Śliwki drylujemy, kroimy, zanurzamy w marynacie z wina i ziół. Wkładamy na kilka godzin do lodówki. Ucieramy żółtka z cukrem. Zagotowujemy mleko ze śmietanką i wanilią, powoli dodajemy do żółtek, ciągle mieszając. Zbieramy z wierzchu pianę, wlewamy masę do foremek i pieczemy ok. godziny w temp. 100°C - deser powinien mieć konsystencję galaretki. Studzimy i chłodzimy w lodówce. W tym czasie na rozgrzanej patelni rozpuszczamy brązowy cukier, uważając, by się nie przypalił. Gdy utworzy się karmel, dolewamy trochę winnej marynaty, mieszamy. Dodajemy resztę marynaty ze śliwkami i redukujemy, aby powstał sos o gęstości miodu. Schłodzone porcje creme brulée posypujemy cukrem i przypalamy palnikiem (można krótko zapiec pod rozgrzanym grillem piekarnika). Dekorujemy śliwkami w syropie.
Pancakes z jabłkami w sosie winno-korzennym
Marynata do jabłek:
- 500 ml czerwonego wina wytrawnego lub półwytrawnego
- 250 ml syropu cukrowego (woda i cukier w proporcji 1:1)
- ziarenka wydrążone z 1 laski wanilii
- 1 gwiazdka anyżu
- kora cynamonowa
- 2 duże jabłka
Ciasto:
- 220 g mąki
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 50 g cukru
- 2 jajka
- 170 ml jogurtu naturalnego (pitnego) lub maślanki
- 170 ml mleka
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
Zagotowujemy wino i syrop cukrowy, mieszając. Dodajemy przyprawy, jeszcze chwilę gotujemy. Zdejmujemy z ognia. Obieramy jabłka, usuwamy gniazda nasienne, kroimy na cząstki i wrzucamy do winnej marynaty, aby owoce przeszły jej smakiem i aromatem. Robimy ciasto: łączymy wszystkie suche składniki, dodajemy jajka wymieszane z mlekiem oraz jogurtem i ucieramy. Kładziemy po 2 łyżki ciasta na rozgrzany olej i smażymy placki na złoty kolor. Gotowe wykładamy na talerz. Wyjmujemy jabłka z marynaty, płyn gotujemy, aż zredukuje się do konsystencji miodu. Wtedy z powrotem wrzucamy jabłka i jeszcze chwilę gotujemy. Podajemy z placuszkami.