Wystarczy 5 składników

Jagnięce kotleciki z sosem
Składniki
- 12 kotlecików jagnięcych z kostką
- 6 + 1 łyżka oliwy
- 6 + 1 łyżka soku z cytryny
- 3/4 szklanki majonezu
- 2 + 4 ząbki czosnku, 1/2 łyżeczki tymianku, sól, pieprz
Sposób przygotowania
Sześć łyżek oliwy mieszamy z 2 zmiażdżonymi ząbkami czosnku, 6 łyżkami soku z cytryny i doprawiamy tymiankiem. Wkładamy do tego kotleciki, obtaczamy je w marynacie i zostawiamy
na 2 godz. Robimy sos majonezowo-czosnkowy. Majonez starannie mieszamy z 1 łyżką oliwy,
4 zmiażdżonymi ząbkami czosnku i 1 łyżką soku z cytryny. Kotlety pieczemy w 200°C albo na grillu przez ok. 25 min, co jakiś czas polewając je marynatą. Na końcu doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z sosem majonezowo-czosnkowym.

Carpaccio wołowe z pesto z rukoli
(Dla 4 osób)
Składniki
- 200 g polędwicy wołowej
- 2 garście rukoli
- 1/4 szklanki soku pomarańczowego
- 1 łyżeczka musztardy
Dodatki:
Sposób przygotowania
Oczyszczoną polędwicę przysmażamy i kroimy na jak najcieńsze plasterki. Rukolę płuczemy, osuszamy i odrywamy listki od łodyżek. Listkami posypujemy plastry wołowiny, a łodyżki umieszczamy w blenderze, razem z musztardą i sokiem pomarańczowym. Miksujemy, dodając odrobinę oliwy (musi się wytworzyć emulsja), doprawiając solą, pieprzem i miodem (lub cukrem). Gotowym pesto polewamy carpaccio. Potrawę możemy udekorować plasterkami czarnych oliwek i truskawek (na tę porcję 4 oliwki i 4 truskawki).

Placuszki z groszku
(Dla 4 osób)
Składniki
- 2 szklanki zielonego groszku (może być mrożony)
- 4 jaja
- 2 łyżki mąki pszennej
- sól, pieprz
- oliwa
Sposób przygotowania
Groszek gotujemy, połowę miksujemy, resztę odkładamy. Oddzielamy żółtka od białek. Do groszkowego purée dodajemy żółtka, mąkę, sól, pieprz i pozostały niezmiksowany groszek. Na koniec delikatnie łączymy masę z pianą ubitą z białek. Smażymy na oliwie małe placuszki. Możemy je podać z jajkiem sadzonym, wędzonym łososiem, kroplą gęstej śmietany oraz ze szczypiorkiem.

Szaszłyk wołowy z krewetkami
(Dla 4 osób)
Składniki
- 400 g polędwicy wołowej
- 1 cukinia
- 16 krewetek tygrysich
- 20 pomidorków cherry
- przyprawy: sól, pieprz, czosnek, odrobina oliwy
Sposób przygotowania
?Polędwicę kroimy w kostkę 2 x 2 cm. Marynujemy ją przez godzinę w przy-prawach i oliwie. Kawałki mięsa zawijamy w cienkie plastry cukinii (część cukinii odkładamy) i nadziewamy na przemian z krewetkami na drewniane patyczki. Grillujemy, aż mięso będzie miękkie, a krewetki złociste. Pomidorki dusimy z przyprawami, aby zmiękły, ale się nie rozpadły. Układamy je na talerzach z pozostałą cukinią, na wierzchu kładziemy szaszłyki. Doprawiamy pieprzem.
Fot. Kuba Mount

Sushi maki z gorgonzolą i orzechami
(Dla 3-4 osób)
Składniki
- 15 dag ryżu do sushi
- 2 płatki alg nori
- 20 dag sera gorgonzola
- duża garść rukoli
- 10 dag orzechów włoskich uprażonych w syropie klonowym
Sposób przygotowania
Ryż gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Lekko przestudzonym pokrywamy płatki nori. Gorgonzolę kroimy mokrym nożem w cienkie płatki i układamy je na ryżu. Na nich kładziemy listki rukoli. Za pomocą folii plastikowej odwracamy wszystko tak, aby na wierzchu był płatek nori. Posypujemy go lepkimi od syropu, posiekanymi orzechami, a następnie zawijamy w rulon, tak aby ryż znalazł się na wierzchu. Kroimy w plastry o szer. 2 cm. Serwujemy z chrzanem wasabi, sosem sojowym i imbirem.
Fot. Agata Jakubowska

Zupa pomidorowa z kozim serem i czerwoną papryką
(Dla 4 osób)
Składniki
- 1 cebula
- 1 kg pomidorów
- 2 czerwone papryki
- 100 g koziego sera
- przyprawy: oliwa, sól, pieprz, cukier
Sposób przygotowania
Na rozgrzaną oliwę wrzucamy posiekaną cebulę i dusimy na wolnym ogniu przez 3 min. Dodajemy sparzone, obrane i pokrojone w kostkę pomidory. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Papryki smarujemy oliwą, oprószamy solą, pieprzem i cukrem, a potem pieczemy w 140°C, aż sczernieją. Studzimy papryki i zdejmujemy z nich skórkę. Jedną paprykę dodajemy do pomidorów i miksujemy razem z nimi oraz z cebulą na gładki krem. Drugą paprykę kroimy w drobną kostkę. W głębokich talerzach układamy małą wieżę z plastrów koziego sera, przekładaną pieczoną papryką, i zalewamy zupą.
Fot. Kuba Mount

Makaron gryczany z pastą truflową
(Dla 1 osoby)
Składniki
- 100 g japońskiego makaronu gryczanego
- 30 g pasty truflowej
- 20 g startego parmezanu
- 2-3 suszone pomidory
- 1 garstka rukoli
Sposób przygotowania
Gotujemy makaron zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Mieszamy go z pastą truflową i posypujemy parmezanem. Podajemy z pokrojonymi w paski suszonymi pomidorami i rukolą. Inny wariant potrawy przewiduje dodanie do pasty truflowej odrobiny gęstej śmietany. To wskazówka dla osób, które wolą łagodniejsze smaki.
Fot. Marcin Klaban

Ślimaki zapiekane w pieczarkach
(Dla 3 osób)
Składniki
- 6 pieczarek kremowych (lub innych, o dość sporych kapeluszach)
- 3 łyżki masła
- 20 g ementalera 6 ślimaków (mrożone lub z puszki, nieprzyprawione)
- dodatki: sól, pieprz, natka pietruszki
- czosnek
Sposób przygotowania
Nóżki pieczarek odcinamy i wyrzucamy (lub wykorzystujemy w innej potrawie); kapelusze podsmażamy na łyżce masła. Resztę masła ucieramy na zimno z serem, doprawiamy solą, pieprzem, dodajemy posiekaną natkę i zmiażdżony czosnek. Na dno każdej pieczarki kładziemy trochę sera z dodatkami, na to ślimaka (jeśli są mrożone, trzeba je wcześniej rozmrozić) i po wierzchu rozprowadzamy resztę masy serowej. Zapiekamy przez 5 min w 220°C.
Fot. Marcin Klaban

Makrela marynowana w szampanie i imbirze
(Dla 4 osób)
Składniki
- 2 świeże średniej wielkości makrele
- 3-cm kawałek świeżego imbiru
- 150 ml szampana lub innego musującego wina
- skórka otarta z 1 cytryny
- dodatki: sól, kolendra, cukier
Sposób przygotowania
Makrele filetujemy, nacieramy dużą ilością soli i odkładamy na 2 godz. W tym czasie kroimy imbir w cieniutkie plasterki (ilość uzależniona jest od tego, jak bardzo go lubimy, ale nie mniej niż 3 cm imbiru). Po dwóch godzinach płuczemy fileciki pod bieżącą wodą i osuszamy. Na dnie naczynia, w którym będziemy marynować rybę układamy warstwami plasterki imbiru, makrelę i znów imbir. Zalewamy szampanem, dodajemy kilka szczypt cukru, 2 łyżeczki świeżej kolendry i skórkę z cytryny. Tak przygotowaną makrelę pozostawiamy w lodówce na około 5 dni. Wyjmujemy rybę z zalewy, delikatnie zdejmujemy skórkę, kroimy w cieniutkie plasterki i układamy na talerzu. Doskonałym dodatkiem do owej makreli jest marynowany imbir używany zwykle do sushi.
Fot. Marcin Klaban