Desery z jagodami

Tarta z białym kremem i jagodami (Fot. Jacek Ura)

Deser z mascarpone i jagód
Składniki
- 40 dag jagód
- 2 łyżki soku z cytryny
- do smaku cukier lub miód
- 2 łyżki pokrojonych w paski listków melisy
- 25 dag serka mascarpone
- płatki migdałowe lub migdały pokrojone w cienkie plasterki
Sposób przygotowania
Miksujemy 1/3 jagód i mieszamy z resztą całych jagód. Dodajemy sok z cytryny, nieco cukru lub miodu do smaku oraz pokrojoną melisę. Mieszamy i wstawiamy na 20 minut do lodówki. Mascarpone mieszamy z odrobiną cukru lub miodu, przekładamy do szklanych pucharków - po łyżeczce serka na każdą porcję. Na masę serową nakładamy porcję masy owocowej, a na wierzchu - po łyżeczce pozostałego serka. Posypujemy migdałami.

Lody jagodowe
Składniki
- 2 szklanki czarnych jagód
- 3/4 szklanki cukru
- spora szczypta soli
- 1 szklanka mleka
- 1,5 szklanki 36% śmietany
Sposób przygotowania
Zagotowujemy owoce z cukrem i solą, dusimy 5 minut na malutkim ogniu, rozgniatając jagody widelcem. Studzimy, miksujemy z mlekiem, mieszamy z zimną śmietaną. Przecieramy do miski przez gęste sitko, wkładamy na 2 godziny do lodówki. Następnie zamrażamy w maszynie do lodów. Jeśli takiej nie mamy, wstawiamy miskę z masą do zamrażalnika i zamrażamy, mieszając co 20-30 minut, aby lody były gładkie i nie powstały w nich lodowe kryształki.

Galaretka z jagód lub jeżyn
Składniki
- 50 dag czarnych jeżyn lub jagód
- 1 torebeczka żelfiksu 2:1
- 50 dag cukru
- łyżeczka cukru waniliowego lub ziarenka z 1/2 laski wanilii
- ok. 100 ml czerwonego wytrawnego wina
Sposób przygotowania
Oczyszczone owoce wkładamy do rondla, wlewamy 800 ml zimnej wody, gotujemy 4-5 minut. Przecedzamy przez gęste sitko, nie przecierając, tylko czekając, aż spłynie sok. Odmierzamy 3 szklanki (750 ml) powstałego soku, mieszamy z żelfiksem i zagotowujemy. Wsypujemy cukier, dodajemy wanilię, gotujemy 3 minuty na mocnym ogniu. Zdejmujemy z ognia, mieszamy z winem, wlewamy do czystych i wyparzonych słoików. Zamykamy, stawiamy dnem do góry, a kiedy ostygną, przenosimy do spiżarni. Po dodaniu żelfiksu nie trzeba już galaretki pasteryzować.

Sernik na zimno z jagodami i jeżynami
Spód:
- 10 dag pokruszonych herbatników (najlepiej pełnoziarnistych)
- 1/2 szklanki płatków owsianych błyskawicznych
- 3 łyżki brązowego cukru
- szczypta soli
- 5-7 łyżek stopionego masła
- kilka kropli olejku waniliowego
Masa:
- 1 torebka żelatyny (50 g, w razie upałów można użyć nieco więcej)
- 1/4 szklanki wody
- 35-40 dag śmietankowego naturalnego twarożku
- 1 szklanka 36% śmietany
- 1 szklanka cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 3 szklanki czarnych jagód
Wierzch:
- 1 szklanka 36% śmietany
- 1 łyżka cukru
- 2/3 szklanki dżemu jagodowego
- 1 kg czarnych jagód i/lub dojrzałych jeżyn albo czarnych porzeczek
Sposób przygotowania
Robimy spód. Miksujemy ciastka, płatki, cukier i sól, dodajemy masło i olejek. Powstałą kruszonkę rozkładamy na spodzie tortownicy (25 cm), pieczemy 12 minut w temp. 180°C i studzimy. Robimy masę: żelatynę namaczamy w wodzie, po 10 min rozpuszczamy na małym ogniu i odstawiamy. Miksujemy twarożek ze śmietaną, cukrem i sokiem z cytryny. Dodajemy porcjami jagody i miksujemy dalej, aż masa będzie gładka. Nie przerywając miksowania, powoli wlewamy ciepłą żelatynę. Gdy składniki się połączą, rozkładamy masę na upieczonym spodzie, przykrywamy i wstawiamy na noc do lodówki. Gdy masa zastygnie, zdejmujemy brzegi tortownicy i przekładamy torcik na paterę. Ubijamy śmietanę z cukrem, rozsmarowujemy na masie jagodowej. Rozgrzewamy dżem, mieszamy go z owocami. Wierzch sernika dekorujemy przygotowanymi owocami, wstawiamy do lodówki jeszcze na co najmniej 2 godziny.

Tarta z białym kremem i jagodami
Ciasto:
- 1,3 szklanki mąki
- 1/4 szklanki cukru
- 1/4 łyżeczki soli
- 10 dag zimnego masła pokrojonego na kawałeczki
- 1 żółtko
- suchy groch, fasola albo ryż do obciążenia ciasta podczas pieczenia
Masa:
- 1 szklanka maślanki
- 3 duże żółtka
- 1/2 szklanki cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżka drobno startej skórki cytrynowej
- 5 dag stopionego i ostudzonego masła
- kilka kropli olejku waniliowego
- 1/2 łyżeczki soli
- 4 łyżki mąki
- 2 szklanki czarnych jagód
- cukier puder do posypania
- świeże jagody i jeżyny do dekoracji
Sposób przygotowania
Robimy ciasto: mieszamy mąkę z cukrem i solą, dodajemy masło, wyrabiamy kruszonkę. Wlewamy żółtko ubite lekko z 2 łyżkami zimnej wody, szybko zagniatamy ciasto, lepimy z niego kulę, zawijamy w folię i wkładamy na godzinę do lodówki. Potem rozwałkowujemy i przenosimy do formy na tartę o średnicy 25 cm. Ciasto ma przykryć i spód, i boki formy. Wstawiamy do lodówki na kolejne 30 min, wyjmujemy, przykrywamy pergaminem, posypujemy grochem i pieczemy 25 minut w temp. 180°C. Zdejmujemy pergamin i groch (ale grochu nie wyrzucamy, przyda się do następnego pieczenia), pieczemy ciasto jeszcze 5-10 minut na złoty kolor. Robimy masę: miksujemy maślankę z żółtkami, cukrem, sokiem i skórką z cytryny, masłem, wanilią, solą i mąką. Jagody rozsypujemy na podpieczonym kruchym spodzie, zalewamy przygotowaną masą maślankową i pieczemy jeszcze 30-35 minut w tej samej temperaturze. Ciasto studzimy w formie, potem wyjmujemy, dekorujemy świeżymi owocami i posypujemy cukrem pudrem.

Tort bezowy z jagodami
Bezy:
- 3 białka
- szczypta soli
- 3/4 szklanki drobnego cukru
Sos jeżynowy:
- 30 dag jeżyn
- 2-3 łyżki cukru
Do przełożenia:
- lody cytrynowe
- 15 dag jeżyn lub czarnych jagód
Do dekoracji:
- starta skórka cytrynowa
- cukier puder
- bita śmietana
Sposób przygotowania
Robimy bezy: rozgrzewamy piekarnik do 80°C, wyściełamy pergaminem dwie blachy. Ubijamy białka z solą, a gdy piana będzie gęsta, ale jeszcze niezbyt sztywna, wsypujemy połowę cukru, cały czas ubijając na wysokich obrotach. Masa bezowa jest gotowa, kiedy zrobi się lśniąca i nie wypada z garnka odwróconego dnem do góry. Wtedy wsypujemy do niej resztę cukru i mieszamy na niższych obrotach jeszcze chwilę, aż cukier się rozpuści. Robimy rożek z pergaminu, napełniamy go masą bezową i wyciskamy na blachy płaskie kółka - po 9 na blachę. Pieczemy (a właściwie suszymy) godzinę i 15 minut, wsunąwszy jedną blachę na dolny, a drugą na górny poziom piekarnika. Studzimy 5 minut na blachach, potem ostrożnie zdejmujemy i odkładamy, aby całkiem wystygły. Robimy sos: miksujemy owoce z cukrem, przecieramy przez gęste sitko. Składamy ciastka: na sześciu kółkach bezowych kładziemy po porcji lodów i jeżyn albo jagód. Przykrywamy kolejnymi sześcioma kółkami bezowymi, które wcześniej posypaliśmy cukrem pudrem. Kładziemy następną warstwę lodów i owoców, na wierzchu umieszczamy pozostałe sześć kółek bezowych, dekorujemy bitą śmietaną i startą skórką cytrynową. Podajemy z sosem jeżynowym.