Dziś na obiad - jutro na kolację
Rostbef jest doskonałym źródłem białka. (Fot. Shutterstock.com / Anna Hoychuk / Viktor1 )
Rostbef i duńskie kanapeczki z rostbefem
Obiad: Rostbef
Składniki
- 1,5 kg rostbefu bez kości
- sól, pieprz
- 3 łyżki mąki
- 1 łyżeczka oleju
- 1 słoiczek (200 ml) niskosłodzonej żurawiny
Sposób przygotowania
Mięso nacieramy solą i pieprzem, odstawiamy na pół godziny do lodówki. Piekarnik nagrzewamy do temp. 200oC. Mięso osuszamy papierowym ręcznikiem, oprószamy mąką i kładziemy na lekko natłuszczoną i mocno rozgrzaną patelnię. Obsmażamy po ok. 3 min z każdej strony, aż mięso będzie z wierzchu rumiane. Przekładamy na blachę i wstawiamy do gorącego piekarnika na ok. 30-40 min, w zależności od tego, czy wolimy mięso krwiste, czy wypieczone. Wyjmujemy z piekarnika i zostawiamy na ok. 15 min. Kroimy na cienkie plastry, podajemy z żurawinami i np. ziemniakami oraz sałatą z octem balsamicznym.
Kolacja: Duńskie kanapeczki z rostbefem
Składniki
- 8 kromek pełnoziarnistego chleba, mogą być bułki
- 8 łyżeczek majonezu
- 8 listków karbowanej sałaty
- 8 plasterków upieczonego rostbefu
- 8 plasterków sera pleśniowego typu rokpol
- do dekoracji rzeżucha lub kapary
Sposób przygotowania
Chleb smarujemy cienką warstwą majonezu, na wierzchu układamy listki sałaty. Na plasterkach rostbefu kładziemy po kawałku sera pleśniowego, plasterki rostbefu składamy na pół i układamy na kanapkach. Dekorujemy majonezem i rzeżuchą lub kaparami.
Dorsz pieczony w papryce i pomidorach oraz kulebiak z dorszem
Obiad: Dorsz pieczony w papryce i pomidorach
Składniki
- 2 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 5 papryk (czerwona, zielona)
- oliwa do smażenia
- 800 g purée pomidorowego
- sól, pieprz
- 1/2 łyżeczki ostrej papryki
- 2 łyżeczki słodkiej papryki
- 2 kg filetów z dorsza
- 3 łyżki kaparów
Sposób przygotowania
Cebule obieramy, kroimy na cienkie półplasterki. Czosnek siekamy. Paprykę czyścimy z gniazd nasiennych i kroimy w cienkie słupki. Cebulę przesmażamy na oliwie, kiedy się zeszkli, dodajemy czosnek, a chwilę później paprykę i purée pomidorowe. Warzywa dusimy pod przykryciem do miękkości, doprawiamy solą, pieprzem i obiema paprykami. Jeśli pod koniec duszenia w warzywach będzie za dużo soku pomidorowego, należy je chwilę gotować bez przykrycia. Piekarnik nagrzewamy do temp. 200oC. Gorące warzywa przekładamy do ceramicznej formy, a na nich układamy filety z dorsza, skrapiamy oliwą, solimy, pieprzymy, posypujemy kaparami i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy ok. 10 minut, w zależności od wielkości kawałków ryby, nie dłużej niż to konieczne. Podajemy z ryżem lub kuskusem.
Kolacja: Kulebiak z dorszem
Ciasto
- 350 g mąki
- 150 ml ciepłego oleju
- sól
- 150 ml wody
- do posmarowania ciasta 1 jajko
- tłuszcz do formy
Nadzienie:
- dorsz w papryce i pomidorach (ok. 1 kg ryby)
Sposób przygotowania
Mąkę przesiewamy, olej lekko podgrzewamy i wlewamy do mąki, doprawiamy solą, dolewamy wodę i zagniatamy. Powinno powstać elastyczne ciasto. Kulę ciasta odkładamy na ok. pół godziny. Ciasto dzielimy na 2 równe części, które rozwałkowujemy w kształt prostokąta. Prostokątne ceramiczne naczynie do zapiekania smarujemy tłuszczem i wykładamy warstwą ciasta, zostawiamy marginesy na brzegach. Równomiernie rozprowadzamy nadzienie i przykrywamy je drugą połową ciasta. Sklejamy krawędzie, na środku robimy kilka otworów, bo w czasie pieczenia nadzienie będzie wrzało. Wierzch ciasta smarujemy roztrzepanym jajkiem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temp. 200oC i pieczemy ok. 30-40 min, aż ciasto nabierze złotego koloru. Przed podaniem studzimy.
Babka drożdżowa z bakaliami i pudding z babki drożdżowej
Obiad: Babka drożdżowa z bakaliami
Zaczyn drożdżowy:
- 200 g mąki pszennej
- 40 g świeżych drożdży
- 150 ml mleka o temperaturze pokojowej
- 2 płaskie łyżki cukru
Ciasto:
- 250 g mąki
- 1 łyżeczka soli
- 2 jaja
- 50 g cukru
- 150 g zimnego masła
- 100 ml mleka
- 5 żółtek
Bakalie:
- 250 g rodzynek
- 50 g kandyzowanej skórki cytrynowej
- 3 łyżki winiaku
- 150 g migdałów bez skórki
Sposób przygotowania
Rodzynki i skórkę cytrynową przekładamy do miseczki i skrapiamy winiakiem. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy. Robimy zaczyn. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy pokruszone drożdże, mleko i cukier, dokładnie mieszamy. Przykrywamy lnianą ściereczką i zostawiamy zaczyn, aż podwoi objętość. Robimy ciasto. Mąkę (250 g) przesiewamy z solą do dużej miski lub bezpośrednio do pojemnika miksera, dodajemy mleko, żółtka, jedno jajko i cukier. Wyrabiamy ręcznie lub mikserem, używając końcówki typu hak, aż do uzyskania elastycznego ciasta. Dodajemy wyrośnięty zaczyn i wyrabiamy ciasto jeszcze przez 5 minut. Stopniowo dodajemy kawałki masła i wyrabiamy kolejne 5 min, aż do uzyskania jednolitej, elastycznej masy. Przekładamy ciasto na oprószony mąką blat, robimy w nim zagłębienie, w które wsypujemy migdały i skropione winiakiem bakalie. Wyrabiamy ciasto, aż do równomiernego rozprowadzenia bakalii. Przykrywamy ściereczką, zostawiamy do wyrośnięcia na 1,5 godz. Delikatnie formujemy z ciasta wałek, który dzielimy na 2 części. Każdą przekładamy do formy keksowej wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch ciasta smarujemy roztrzepanym jajkiem. Wstawiamy formy do piekarnika nagrzanego do 200oC i zaraz obniżamy temperaturę do 175oC, po czym pieczemy około 1 godz.
Kolacja: Pudding z babki drożdżowej
Składniki
- 1 czerstwa babka drożdżowa (proporcje masy jajecznej są na niezbyt dużą babkę)
- ok. 50 g miękkiego masła
- 2 jaja
- 30 g cukru
- 250 ml słodkiej śmietanki
- 75 ml mleka
- 50 ml winiaku
- kilka kropli olejku waniliowego
Sposób przygotowania
Babkę kroimy na plastry o grub. 1,5 cm. Piekarnik nagrzewamy do temp. 175oC. Ceramiczną formę do zapiekania smarujemy masłem. Plastry babki smarujemy z obu stron cienką warstwą masła. Jaja ubijamy z cukrem, a następnie mieszamy ze śmietaną i mlekiem. Dodajemy winiak i olejek waniliowy. Plastry babki wkładamy do naczynia do zapiekania, zalewamy masą jajeczną i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy ok. 45 min. Pudding będzie upieczony, kiedy masa jajeczna z wierzchu stężeje, a w środku nadal będzie lekko wilgotna (można to sprawdzić patyczkiem). Jeśli wierzch puddingu będzie już zarumieniony, a masa jajeczna płynna, formę można przykryć folią aluminiową, żeby wierzch się nie przypalił. Pokrojony na kawałki gorący pudding podajemy z sosem czekoladowym lub malinowym.
Gulasz z ciecierzycy z okrą i bakłażanem oraz papryki faszerowane ciecierzycą
Obiad: Gulasz z ciecierzycy z okrą i bakłażanem
Składniki
- 2 cebule
- 2 łyżki klarowanego masła
- 2 łyżeczki proszku garam masala lub curry
- 1 średniej wielkości bakłażan
- 1 puszka ciecierzycy
- 400 ml purée pomidorowego
- 1 puszka okry
- sól
- chilli
- garść siekanej świeżej mięty
- 1/2 szklanki naturalnego jogurtu
Sposób przygotowania
Cebule kroimy w plasterki i przesmażamy na maśle. Dodajemy curry i smażymy jeszcze chwilę. Dodajemy pokrojonego w kostkę bakłażana i odsączoną z zalewy ciecierzycę. Smażymy, mieszając, kilka minut, zalewamy purée pomidorowym i dusimy pod przykryciem, aż bakłażan będzie miękki. Na koniec dodajemy okrę (odsączoną z zalewy), mieszamy, gotujemy bez przykrycia jeszcze kilka minut. Doprawiamy solą, chilli i miętą. Potrawę można udekorować jogurtem. Podajemy ją z ryżem przygotowanym w następujący sposób: do odmierzonej szklanki ryżu basmati dodajemy podczas gotowania kopiastą łyżeczkę kurkumy. W woku na niewielkiej ilości tłuszczu prażymy łyżeczkę ziaren czarnej gorczycy, kiedy zaczną pękać, dodajemy odcedzony ryż, mieszamy i skrapiamy sokiem z 1 cytryny.
Kolacja: Papryki faszerowane ciecierzycą
Składniki
- 4 czerwone papryki
- 2 szklanki gulaszu z ciecierzycy
- 100 g bryndzy
Sposób przygotowania
Wybieramy papryki o regularnym kształcie. Myjemy je, usuwamy gniazda nasienne, do środka nakładamy gulasz z ciecierzycy. Na wierzchu każdej papryki rozsmarowujemy trochę bryndzy. Piekarnik nagrzewamy do temp. 200oC. Papryki układamy w naczyniu żaroodpornym i wstawiamy do gorącego piekarnika. Pieczemy około 30 min. Podajemy z ryżem lub kaszą gryczaną.