Najlepsze pierogi na lato

Pierogi z jagodami
Ciasto:
- 35 dag mąki
- 1 jajko
- 1/2 szklanki ciepłej wody
- sól
Oraz:
- 60 dag jagód
- lub malin
- 2 łyżki cukru
- cynamon
- masło do polania
- 1 szklanka dobrej śmietany 36-proc.
- odrobina wanilii lub cukru waniliowego
Sposób przygotowania
Zagnieć elastyczne ciasto pierogowe. Owoce wymieszaj z cukrem, dodaj cynamon do smaku, odstaw na 15 minut. Rozwałkuj ciasto, wytnij krążki o średnicy 6-7 cm. Na każdym krążku ciasta układaj owoce, sklejaj brzegi. Pierogi wrzucaj do osolonej wody, gotuj pod przykryciem, aż wypłyną. Wtedy odkryj i gotuj jeszcze przez 2 minuty. Wymij, polej masłem. Ubij na półsztywno śmietanę z wanilią, podawaj do pierogów.
![]() |
![]() |
![]() |
Chasseur Garnek do gotowani... | Tefal VC 3008 STEAM&LIGHT | ZELMER EK1300 |
Sprawdź ceny ? | Porównaj ceny ? | Sprawdź ceny ? |

Ravioli z ziołowym farszem
(20-25 pierogów)
Ciasto:
- 500 g mąki
- 4 jaja
Farsz:
- 500 g świeżych ziół (bazylii, tymianku, oregano, szałwi, melisy, szczypiorku)
- 400 g sera ricotta
- 250 g tartego parmezanu
- 2 jaja
- gałka muszkatołowa
- sól
- świeże listki szałwi
Do smażenia:
- 0,5 l oleju
Sposób przygotowania
Na stolnicy usypujemy kopczyk z mąki, robimy w nim wgłębienie i wbijamy w nie jajka. Mieszamy składniki widelcem, a potem wyrabiamy rękami, aż uzyskamy gładkie i zwarte ciasto (gdyby ciasto okazało się zbyt zbite, podczas wyrabiania można dodać pół skorupki jajka letniej wody i łyżkę oliwy). Gotowe ciasto przykrywamy ściereczką i odkładamy na pół godziny. W tym czasie przygotowujemy nadzienie. Myjemy dokładnie zioła i gotujemy je w małej ilości osolonej wody, dopóki nie zmiękną (ok. 5 min). Odcedzamy i odciskamy na durszlaku, żeby usunąć całą wodę. Następnie drobno siekamy i przekładamy do miski. Wbijamy jajka, dodajemy ricottę i 150 g parmezanu, doprawiamy solą i gałką muszkatołową i dokładnie mieszamy. Masę stawiamy w chłodnym miejscu. Ciasto rozwałkowujemy na posypanej mąką stolnicy i wykrawamy szerokie i długie pasy ciasta. Na każdym pasku, w regularnych odstępach, rozkładamy porcje farszu wielkości orzecha. Pasek ciasta zginamy wzdłuż na pół tak, by przykryć porcje nadzienia. Tniemy pasek z nadzieniem na kwadratowe pierożki i dokładnie zlepiamy palcami, smarując brzeg wodą. Olej rozgrzewamy w garnku o grubym dnie. Kiedy jest gorący, wkładamy porcjami tortellini i smażymy. Podajemy udekorowane listkami szałwi i posypane resztą parmezanu.

Leniwe pierogi z koperkiem
(dla 6 osób)
Składniki
- 80 dag półtłustego białego sera
- 20 dag mąki
- 3 żółtka
- 5 dag twardej fety
- 1 pęczek koperku
- sól, pieprz
Sos:
- 10 dag bobu
- 1 pęczek młodej marchwi
- 2 małe cukinie
- 2 młode cebule
- 20 dag zielonego groszku
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
Ser mielemy i mieszamy z mąką, żółtkami, startą fetą i siekanym koperkiem. Doprawiamy solą i pieprzem. Ciasto wykładamy na stolnicę posypaną mąką i toczymy wałek o średnicy 2 cm, a następnie kroimy kluseczki. Robimy sos: bób wyłuskujemy z łupin, dokładnie umytą marchewkę i cukinię kroimy w kostkę, cebule siekamy. Na rozgrzanej oliwie podsmażamy cebule i dodajemy resztę jarzyn. Oprószamy solą i pieprzem i dusimy 10-15 minut (można dodać trochę wody). Gotujemy pierogi w osolonym wrzątku, odcedzamy, łączymy z sosem i natychmiast podajemy.

Czerwone ravioli
(20-25 pierogów)
Ciasto:
- 400 g mąki
- 4 jaja
- 50 g buraków ćwikłowych
- 40 g masła
Farsz:
- 100 g bitej śmietany
- 200 g tłustego twarogu
- 100 g ciasteczek amaretti lub innych o smaku migdałowym
- 40 g cukru pudru
- skórka otarta z 1 cytryny
Sposób przygotowania
Buraki obieramy, gotujemy, siekamy i przecieramy przez sito. Masło topimy. Na stolnicy usypujemy kopczyk z mąki, robimy w nim wgłębienie i wbijamy jajka. Mieszamy lekko widelcem i dodajemy przetarte buraki. Kiedy składniki zaczynają się łączyć, przechodzimy do ręcznego wyrabiania, stopniowo dodając rozpuszczone masło. Gdy uzyskamy kulę ciasta o jednolitym kolorze, dzielimy ją na pół, przekładamy do dwóch misek, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 20 min. W tym czasie robimy farsz. W misce delikatnie mieszamy twaróg, bitą śmietanę, pokruszone ciastka, skórkę cytrynową i odstawiamy w chłodne miejsce. Ciasto wałkujemy na grubość 2 mm. Z jednej porcji wykrawamy ostrym nożem kwadraty o boku 6 cm, z drugiej - kwadraty o boku 5 cm. Na każdym większym kwadracie kładziemy małą łyżeczką porcję nadzienia. Brzegi ciasta smarujemy roztopionym masłem i przykrywamy mniejszym kwadratem ciasta, następnie dokładnie zlepiamy. Pierożki gotujemy w dużej ilości osolonej wody. Podajemy posypane cukrem pudrem.

Pierogi z malinami
Na nadzienie:
- 50 dag malin
- 1 łyżeczka tartej bułki
Na ciasto:
- 2 szklanki mąki
- 3/4 szklanki wody
- 1 jajko
Na polewę:
- 1 szklanka śmietany
- cukier do posypania pierogów, ew. 1 szklanka bitej śmietany
Sposób przygotowania
Maliny przebieramy, płuczemy, osączamy i posypujemy tartą bułką. Ciasto zagniatamy z podanych składników, rozwałkowujemy je i szklaneczką wykrawamy krążki. Nadzienie rozkładamy na cieście i zalepiamy brzegi, smarując je wodą i mocno dociskając. Pierogi wrzucamy na wrzątek i gotujemy, aż wypłyną. Odcedzamy i podajemy na ciepło - polane śmietaną i posypane cukrem, lub na zimno - z bitą śmietaną

Pierogi ze szpinakiem i ricottą
(4 pierogi)
Składniki
- 300 g mąki
- 40 g masła
- 4 łyżki wrzącej wody
- 1 kg świeżego szpinaku
- 100 g ricotty
- 100 g tartego parmezanu
- sól, pieprz
- 4 świeże żółtka
- 1/2 pęczka świeżej bazylii
- 8 małych borowików lub filiżanka kurek
- 5 łyżek oliwy
Sposób przygotowania
Masło topimy. Na posypanej mąką stolnicy mieszamy mąkę z masłem. Stopniowo dodajemy wrzącą wodę i wyrabiamy, aż do uzyskania jednolitej kuli elastycznego ciasta. Odstawiamy ciasto na 30 min, żeby odpoczęło. W tym czasie płuczemy szpinak, odrywamy ogonki i blanszujemy liście przez 3 min we wrzątku. Odcedzamy i kroimy na drobne kawałki. Jeśli używamy szpinaku mrożonego, podgrzewamy go w garnku o grubym dnie i gotujemy przez 20 min, w razie potrzeby dodając trochę wody. Szpinak miksujemy i łączymy z ricottą, parmezanem, solą i pieprzem. Mieszamy i odstawiamy. Ciasto wałkujemy, kroimy w długie pasy o szerokości 10 cm, na których układamy duże porcje farszu. W każdej robimy wgłębienie i wbijamy w nie jedno żółtko. Ciasto wokół farszu smarujemy wodą.
Fot. Jarosław Madejski
Następnie przykrywamy nadzienie drugim pasem, uciskamy, zlepiając ciasto wokół farszu i radełkiem z ząbkami wykrawamy okrągłe pierogi. Gotujemy w dużej ilości osolonej wody. Odkładamy kilka listków bazylii, a resztę ucieramy z czterema łyżkami oliwy, szczyptą soli i pieprzu. Grzyby (większe przekrawamy na połówki) podsmażamy na łyżce oliwy z odłożoną bazylią. Pierogi polewamy sosem i ozdabiamy grzybami.
Fot. Jarosław Madejski

Pierogi z owocami
Ciasto:
- 75 dag mąki
- 1 jajko
- 1,5 szklanki letniej wody
Oraz:
- 1 kg wydrylowanych wiśni
- 3 szklanki schłodzonej i lekko ubitej słodkiej śmietanki
- cukier do smaku
Sposób przygotowania
Z podanych składników zagnieć ciasto i dokładnie je wyrób. Obsyp obficie mąką i włóż do foliowego woreczka na co najmniej 3 godziny. Najlepiej jest przygotować ciasto poprzedniego dnia, będzie wtedy bardziej elastyczne. Wyłóż ciasto na oprószoną mąką stolnicę i cienko je rozwałkuj. Szklaneczką wytnij krążki ciasta i na każdym ułóż porcję drylowanych wiśni. Pierogi posklejaj, zwilżając wodą brzeg ciasta. Wrzuć na wrzątek i gotuj, aż wypłyną na powierzchnię. Podawaj ze śmietaną i cukrem.

Pierogi z pesto
(20-25 pierogów)
Ciasto:
- 500 g mąki
- 4 jaja
Farsz:
- 2 czerwone cebule
- 400 g ricotty
- 100 g tartego sera pecorino (lub parmezanu)
- sól oraz pieprz do smaku
Do polania:
- słoik pesto z bazylii
- 2 łyżki oliwy
Sposób przygotowania
Usypujemy kopczyk z mąki i wbijamy na środek jajka. Mieszamy widelcem, a potem wyrabiamy rękami, aż uzyskamy gładkie, zwarte ciasto (gdyby było zbyt zbite, można dodać pół skorupki jajka letniej wody i łyżkę oliwy). Przykrywamy je ściereczką i odkładamy na pół godziny. Robimy farsz. Cebulę obieramy, owijamy folią aluminiową i pieczemy 30 min w piekarniku. Następnie siekamy i mieszamy z ricottą, serem pecorino, pieprzem i solą. Odstawiamy w chłodne miejsce. Ciasto cienko wałkujemy i wykrawamy szerokie paski. Na pasku układamy porcje nadzienia wielkości orzecha i przykrywamy drugim paskiem. Wykrawamy okrągłe pierożki i zlepiamy dokładnie brzegi. Gotujemy w dużej ilości osolonej wody. Pesto mieszamy z paroma łyżkami wody z gotowania pierogów i polewamy nim tortellini. Każdą porcję skrapiamy odrobiną oliwy.

Pierogi z truskawkami
Ciasto:
- 250 g mąki pszennej
- 1 jajko
- łyżka oleju
- sól
- 125 ml zimnej wody
Nadzienie:
- 500 g dojrzałych, ale jędrnych truskawek
- 1-2 łyżki cukru
- cukier puder do posypania
- olej lub sklarowane masło do smażenia
Sposób przygotowania
Zagniatamy ciasto z podanych składników. Dokładnie je wyrabiamy, rozwałkowujemy, wykrawamy kwadraty o boku 7-8 cm. Truskawki myjemy, usuwamy szypułki, osączamy, osuszamy papierowym ręcznikiem, przesypujemy cukrem. Na każdym kawałku ciasta układamy truskawkę, starannie zlepiamy brzegi. Na patelni rozgrzewamy dużą ilość tłuszczu, smażymy z obu stron gotowe pierożki. Przekładamy je na półmisek wyścielony papierowym ręcznikiem, by ociekły z nadmiaru tłuszczu. Podajemy posypane cukrem pudrem. Można dodać też kleks bitej śmietany lub polać stopioną czekoladą.