Blogerzy polecają: Owocowe ciasta
(fot. zielenina)
Ciasto drożdżowe z czereśniami z bezową pierzynką
Składniki:
8 łyżek masła
200 g cukru pudru
2 całe jajka
3 białka
150 ml jogurtu naturalnego
1 szklanka mąki
szczypta soli
3 i 1/2 dag drożdży suszonych
8 łyżek migdałów zmielonych
1 łyżeczka cynamonu
ok. 400 g wiśni/ czereśni/ agrestu
Miękkie masło ubić z 8 łyżkami cukru pudru na krem, dodając po kolei dwa całe jajka. Dodać jogurt, mąkę, sól i drożdże oraz zmielone na proszek migdały (ja zmieliłam blenderem) i cynamon. Tortownicę wysmarować masłem i obsypać mąką. Ciasto przełożyć do formy, na ciasto wyłożyć umyte i osuszone owoce. Piec w 180 stopniach, ok. 40 minut. Trzy białka ubić na sztywną pianę z resztą cukru pudru i wyłożyć na ciasto i piec jeszcze 5-10 minut, aż się lekko zrumieni.
Przepis pochodzi z bloga: Karra w kuchni
Ciasto migdałowe z owocami i bezą
Składniki:
180g masła
5 łyżek gęstej śmietany
kilka kropel aromatu waniliowego
230 g mąki
łyzeczka proszku do pieczenia
100g migdałów zmielonych
300g cukru pudru
5 dużych jajek
3 białka
50g płatków migdałowych
400g owoców: maliny, czarne porzeczki, borówki
cukier puder do posypania
Masło roztopić, wystudzić, wymieszać ze śmietaną, aromatem i odstawić. W misce połączyć suche składniki: mąkę, proszek, zmielone migdały. Odmierzyć 200g cukru pudru, wsypać do miski, dodać 5 jajek i utrzeć w mikserze na gładką masę. Dodać do masy masło ze śmietaną, wymieszać, wsypać mąkę z migdałami i dokładnie wymieszać. Owoce umyć, odłożyć 100g do dekoracji, resztę wmieszać do masy. Piekarnik nastawić na 160st. Blaszkę o wymiarach 32 x 24 wyłożyć papierem do pieczenia i wlać do niej masę. Białka ubić z pozostałym cukrem pudrem na sztywną pianę. Rozsmarować na cieście i posypać migdałami. Wstawić do piekarnika na 70 minut. Przed końcem pieczenia sprawdzić patyczkiem, czy nie potrzeba więcej czasu. Wystudzone ciasto udekorować owocami i posypać cukrem pudrem.
Przepis pochodzi z bloga: Bernika
Wegańskie ciasto z malinami
Składniki:
1 1/4 kubka mąki
1/2 kubka cukru
1/5 łyżeczki sody
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
szczypta kardamonu
3/4 kubka mleka sojowego naturalnego albo waniliowego
1/4 kubka soku jabłkowego/agrestowego
1 łyżeczka octu jabłkowego
łyżka oleju
2 garści malin (użyłam mrożonych)
Odmierzyć kubek mleka sojowego, dodać łyżkę octu i odstawić. Suche składniki przesiać do miski i wymieszać. Zrobić dołek. Dodać mleko i sok. Mieszać dokładnie. Na koniec dodać łyżkę oleju. Przelać ciasto do formy. Na wierzch ułożyć lub chaotycznie rozrzucić maliny. Piekarnik rozgrzać do 170 stopni C i piec 40 minut. Po ostudzeniu można posypać cukrem pudrem.
Przepis pochodzi z bloga: Wegannerd
Ciasto jagodowe
Składniki:
1 szklanka dobrej maślanki lub jogurtu naturalnego
2 szklanki cukru
1 cukier waniliowy
1/2 cytryny
4 jaja
3 szklanki mąki tortowej
2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2/3 szklanki rozpuszczonego masła (najlepiej prawdziwego, wiejskiego) ewentualnie (bardzo ewentualnie!) 2/3 szklanki oleju
1/5 do 2 szklanek jagód
dodatkowo 2 łyżki cukru
bułka tarta do obsypania formy
masło do wysmarowania formy
szczypta soli do ciasta
Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni C. Do wysokiej miski wlewamy maślankę, dodajemy oba rodzaje cukru i mieszamy rózgą. Dodajemy całe jaja i już bardziej energicznie łączymy składniki na gładką masę. Cytrynę obieramy ze skórki (wcześniej ją dokładnie szorujemy!), skórkę kroimy drobno, wrzucamy do ciasta, a sok wyciskamy i odstawiamy na później. Masło rozpuszczamy i studzimy. Mąkę przesiewamy wraz z proszkiem i dodajemy do ciasta. Na koniec dolewamy masło mieszamy i delikatnie dodajemy jagody mieszając już łopatką. Formę smarujemy masłem i obsypujemy bułką. Ciasto pieczemy ok. 45 minut do suchego patyczka i lekko studzimy na kratce. Sok z cytryny wlewamy do rondelka i dodajemy 2 łyżki cukru. Podgrzewamy razem do zagotowania i lekkiego odparowania. Syropem smarujemy ciasto, zostawiamy do nasiąknięcia.
Przepis pochodzi z bloga: W kuchni bez dubli
Clafoutis z nektarynką
Składniki:
250 ml śmietanki 18%
3 jaja
1 szklanka mąki
3 łyżki cukru
1 łyżka wódki
3 małe nektarynki
masło do wysmarowania naczynia żaroodpornego
łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią
Zmiksuj porządnie składniki na ciasto. Wysmaruj naczynie masłem lub margaryną. Owoce wydrąż i przekrój na 4 części, ułóż na spód naczynia. Zalej owoce ciastem. Piecz w nagrzanym piekarniku na 175 stopni C do 30 minut.
Ciasto ładnie urośnie, ale później naturalnie opadnie. Podawaj ciepłe posypane cukrem pudrem.
Przepis pochodzi z bloga: Co na obiad
Sernik z gruszkami i bitą śmietaną
Spód:
200 g maślanych herbatników
80 g masła
1 łyżeczka cukru pudru
szczypta cynamonu
Masa serowa:
600 g zmielonego twarogu
3 łyżki śmietany 18%
5 jaj
niecała szklanka cukru
3 małe gruszki
Bita śmietana:
400 ml śmietanki kremówki 30-36%
łyżka cukru pudru
Karmel:
1/3 szklanki cukru
30 ml śmietanki kremówki 30-36%
łyżka masła
+ 3 małe gruszki
Spód: Herbatniki mielimy lub rozbijamy tłuczkiem, łączymy z cynamonem i masłem. Masa powinna mieć konsystencję mokrego piasku. Wykładamy na tortownicę (o średnicy ok. 24 cm), dociskamy talerzem i wkładamy do lodówki.
Masa serowa: Gruszki obieramy, wykrajamy z nich środki, tniemy w ćwiartki i układamy na warstwie herbatników, zostawiając odstęp między owocami a brzegami tortownicy. W misie miksujemy jednocześnie twaróg, śmietanę, jaja i cukier przez minutę. Masę serową wylewamy na herbatniki i gruszki, pieczemy około 80 minut w 160° C (termoobieg). Jeśli wierzch zaczyna zbytnio brązowieć, przykrywamy sernik folią aluminiową. Upieczony i ostudzone ciasto wstawiamy na noc lub chociaż kilka godzin do lodówki. według oryginalnego przepisu wstawiamy na całą noc do lodówki.
Bita śmietana: Okrajamy brzegi sernika i zdejmujemy obręcz tortownicy. Uprzednio schłodzoną kremówkę (można wstawić na chwilę do zamrażarki) ubijamy na sztywno, na końcu dodając cukier puder. Wylewamy na sernik, bitą śmietaną pokrywamy też boki. Wkładamy do lodówki do zastygnięcia. Potem na warstwie śmietany układamy pokrojone w ćwiartki gruszki.
Karmel: Do rondelka wsypujemy cukier i wlewamy śmietankę, podrzewamy, czekając aż składniki się rozpuszczą. Dodajemy masło. Mieszamy, karmel zgęstnieje i zbrązowieje. Polewamy nim sernik.
Przepis pochodzi z bloga: Mr&MsSandman
Jogurtowe ciasto z rabarbarem
Składniki na tortownicę ok. 20 cm:
400 g rabarbaru pokrojonego w 1-2 cm kawałki
200 g jasnej mąki pszennej lub orkiszowej
75 g mąki razowej pszennej lub orkiszowej
170 g miękkiego masła
100 g stewii w pudrze lub 170 g brązowego cukru
3 jajka z chowu wolnowybiegowego (0 lub 1)
4 łyżeczki cynamonu
2 łyżeczki proszku do pieczenia
125 g jogurtu greckiego
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, natłuszczamy tortownicę o średnicy ok. 20 cm. Mąki mieszamy ze sobą, proszkiem do pieczenia i cynamonem. Masło ze stewią ucieramy mikserem lub w robocie kuchennym. Dodajemy po jednym jajku dodając kolejne dopiero gdy poprzednie się dobrze połączy z masą. Potem stopniowo wsypujemy mąkę i wlewamy jogurt. Ucieramy aż składniki dobrze się połączą. Dodajemy rabarbar, dokładnie mieszamy.Przekładamy do formy, wyrównujemy wierzch.Pieczemy ok. 45-50 minut aż do suchego patyczka. Wyjmujemy z formy po całkowitym ostudzeniu. Podajemy oprószone cukrem pudrem, polecam!
Przepis pochodzi z bloga: Zielenina
Ciasto z czereśniami
Składniki:
masło 150g
cukier 3/4 szklanki
Jajka 5 Sztuk
mąka pszenna 1,5 Szklanki
proszek do pieczenia 1,5 łyżeczki
wydrylowane czereśnie 300-400 g
Dla lepszego efektu wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej, a mąka i proszek do pieczenia przesiana.
Masło ucieramy z cukrem przy pomocy miksera na jasną masę. Kiedy już będzie gładka zaczynamy dodawać po jednym jajku, dalej ucierając. Na sam koniec dodajemy mąkę i proszek do pieczenia i mieszamy przy pomocy łyżki.
Ciasto pieczemy w tortownicy - moja jest silikonowa - ale jak ktoś ma metalową to najlepiej posmarować masłem boki i położyć na spód papier do pieczenia. Na samym dnie układamy czereśnie im więcej tym ciasto będzie bardziej soczyste następnie wylewamy na nie przygotowane ciasto.
Pieczemy przez pierwsze 30 minut w 160`C a następnie kolejne 30 min w 170`C.
Przepis pochodzi z bloga: Sweet fun