13 dań pod namiot: prostych, szybkich i trochę... sentymentalnych

Kotlety kowbojskie (Fot. BBS)
źle przygotowani. Z ambicją muszą Państwo poradzić sobie sami, a jeśli chodzi o punkt drugi - właśnie śpieszymy z pomocą

Grochówka
Składniki
- 200 g purée z grochu
- 1 l wody
- 200 g wędzonego boczku
- 1/4 łyżeczki majeranku
- sól, pieprz
- przyprawa typu "jarzynka"
Sposób przygotowania
Purée z grochu mieszamy dokładnie z niewielką ilością zimnej wody na jednolitą masę. Następnie dolewamy resztę wody i zagotowujemy. Boczek kroimy w kostkę, krótko podsmażamy, dodajemy do zupy. Przyprawiamy do smaku majerankiem, solą, pieprzem, jarzynką. Zupę gotujemy na małym ogniu ok. 5 min. Już na talerzach posypujemy grzankami z chleba pokrojonego w kosteczkę i lekko przyrumienionego na patelni.

Tortilla biwakowa
(dla 2 osób)
Składniki
- 4 jajka
- 5-6 ugotowanych ziemniaków
- 150 g kiełbasy (pieczonego mięsa lub konserwy turystycznej)
- 2 łyżki groszku konserwowego lub fasolki szparagowej
- 1 ząbek czosnku
- sól, pieprz
- 2 łyżki oleju lub masła do smażenia
Sposób przygotowania
Jajka wbijamy do miski i dokładnie roztrzepujemy widelcem. Dodajemy pokrojone w talarki gotowane ziemniaki, pokrojoną w paseczki wędlinę, groszek konserwowy lub fasolkę szparagową i posiekany czosnek. Solimy i pieprzymy. Dokładnie mieszamy i wlewamy masę jajeczną na rozgrzany tłuszcz. Smażymy na wolnym ogniu tak jak omlet. Jeszcze na patelni przekrawamy na 4 części. Można jeść na gorąco lub na zimno.

Jajka sadzone w mortadeli
(dla 4 osób)
Składniki
- 8 plasterków mortadeli
- 8 jajek
- 200 g masła
- 8 liści sałaty
- szczypiorek, sól
Sposób przygotowania
Plastry mortadeli (nieobrane ze skórki) podsmażamy na rozgrzanym maśle, ale tylko z jednej strony, wówczas brzegi wywiną się do góry, tworząc miseczki. Do każdej miseczki wkładamy ostrożnie po jednym surowym jajku. Oprószamy je solą, posypujemy posiekanym szczypiorkiem i smażymy pod przykryciem ok. 5 min, aż jaja się zetną. Liście sałaty dokładnie płuczemy, osuszamy i układamy po 2 na każdym talerzu. Na sałacie kładziemy ?miseczki?, po 2 na porcję. Miseczki z mortadeli można napełniać innym nadzieniem, np. groszkiem konserwowym, jajkami na twardo posiekanymi ze szczypiorkiem czy rozmaitymi sałatkami.

Jajka po węgiersku
(dla 2-4 osób)
Składniki
- 4 jajka
- 4 duże pomidory
- 2 cebule
- 1 łyżka sproszkowanej papryki
- sól
- 1 łyżka tłuszczu do smażenia
Sposób przygotowania
Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i przesmażamy na rozgrzanym tłuszczu. Gdy stanie się szklista, dodajemy pomidory pokrajane w plastry. Chwilę dusimy na małym ogniu, wbijamy ostrożnie jaja i oprószamy je solą i papryką. Smażymy pod przykryciem, aż białka się zetną. Potrawę można przed podaniem posypać posiekanym szczypiorkiem.

Mielonka panierowana
Składniki
- 1 puszka mielonki wieprzowej
- 1/2 szklanki mleka
- 1 jajko
- 2 łyżki mąki
- 1 łyżeczka sproszkowanej papryki
- tłuszcz do smażenia
Sposób przygotowania
Mielonkę kroimy w grube plastry. Mleko roztrzepujemy w garnuszku z jajkiem i dokładnie mieszamy z mąką i sproszkowaną papryką. Wlewamy do głębokiego talerza. W tak przygotowanym cieście maczamy plastry mielonki i smażymy z obydwu stron na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Podajemy natychmiast po usmażeniu, najlepiej z sałatą warzywną i ziemniaczanym purée.

Chłodnik tatarski
Składniki
- 2 świeże papryki
- 2 ogórki
- 2 jajka na twardo
- 1 spory pęczek zieleniny (szczypiorku, koperku, naci pietruszki i młodej cebulki)
- 1/2 l kefiru lub kwaśnego mleka
- 1/4 l przegotowanej wody
- papryka w proszku
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
Papryki myjemy, oczyszczamy z gniazd nasiennych i drobno kroimy. Ogórki myjemy, obieramy ze skórki i także drobno kroimy. Siekamy jajka. Zieleninę starannie płuczemy i drobniutko siekamy. Do głębokiego naczynia wlewamy kefir lub kwaśne mleko oraz przegotowaną i ostudzoną wodę i dobrze roztrzepujemy. Dodajemy pokrojone warzywa i jajka, dosmaczamy solą, pieprzem i sproszkowaną papryką. Mieszamy. Na godzinę przed podaniem naczynie z chłodnikiem warto wstawić do zimnej wody, aby się dobrze wystudził.

Zupa szczawiowa
Składniki
Sposób przygotowania
Szczaw (zebrany np. na pobliskiej łące) przebieramy, odcinamy i wyrzucamy łodyżki, a same listki dokładnie płuczemy. Wkładamy do garnka i zalewamy wrzątkiem, tak by woda przykryła liście. Chwilę gotujemy, po czym szczaw odcedzamy, a gdy lekko przestygnie, drobno siekamy. Rosół zagotowujemy, dodajemy do niego szczaw i zestawiamy z ognia. Wlewamy roztrzepaną śmietanę i jeszcze raz zagotowujemy. Podajemy z jajami ugotowanymi na twardo i pokrajanymi w ćwiartki.

Kotlety kowbojskie
(dla 4 osób)
Składniki
- 4 grube kotlety wieprzowe (z kością lub bez)
- 5 łyżek oliwy
- 1 łyżka keczupu
- 1 cebula
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
Oliwę mieszamy z keczupem i drobniutko posiekaną cebulą. Taką marynatą smarujemy kotlety i pozostawiamy na godzinę. Pieczemy na ruszcie z obu stron. Gdy zmiękną, zdejmujemy z rusztu i oprószamy solą i pieprzem. Podajemy z pieczywem i surówkami.

Wołowe kulki z rusztu
Składniki
- 3/4 kg siekanej wołowiny
- 3 jajka
- 1 pęczek zielonej pietruszki
- 8 plasterków boczku wędzonego
- 1 łyżka oliwy
- sól, świeżo mielony pieprz
Sposób przygotowania
Mięso dokładnie mieszamy z jajkami i drobniutko pokrojoną natką pietruszki. Solimy i pieprzymy do smaku. Zwilżonymi w wodzie dłońmi formujemy kulki wielkości piłeczki pingpongowej. Każdą kulkę kładziemy na kawałku folii aluminiowej, posmarowanym oliwą, szczelnie zawijamy i zakręcamy na bokach jak papiloty. Zawiniątka kładziemy na ruszcie blisko żaru i pieczemy po 15 min z każdej strony. Pod koniec kładziemy na rozpalonym ruszcie plasterki boczku i przypiekamy z obu stron. Przed podaniem folię rozcinamy na krzyż, lekko odwijamy i układamy na każdej porcji mięsa po 2 plasterki chrupiącego boczku.

Zupa na mielonce
Składniki
- 1 kg porów
- 4 łyżki oleju
- 1 puszka (ok. 340 g) mielonki wołowej
- 1 l rosołu z kostki
- 4 łyżki purée ziemniaczanego
- 100 g sera żółtego
- sól, pieprz
- papryka w proszku
Sposób przygotowania
Pory dokładnie myjemy, kroimy w talarki, wkładamy do garnka i dusimy na oleju ok. 5 min. Mielonkę kroimy w plasterki, dodajemy do porów i przyprawiamy solą, pieprzem i papryką. Wlewamy rosół i przez chwilę gotujemy pod przykryciem. Dodajemy purée ziemniaczane, mieszamy i jeszcze raz zagotowujemy. Potrawę podajemy na głębokich talerzach, posypaną startym żółtym serem.

Filety z sandacza ze słoniną
Składniki
- 4 filety z sandacza
- sól
- sok z cytryny
- 2 łyżki mąki
- 5 łyżek masła
- 8 plasterków wędzonej słoniny
- 1 pęczek trybuli
Sposób przygotowania
Filety z sandacza płuczemy i osuszamy. Przyprawiamy solą i sokiem z cytryny, oprószamy mąką. Tak przygotowaną rybę smażymy na 3 łyżkach rozgrzanego masła po 5 min z każdej strony. Filety zdejmujemy z patelni i odstawiamy w ciepłe miejsce. Plasterki słoniny smażymy na innej patelni (najlepiej teflonowej) na chrupko. Filety z sandacza układamy na podgrzanych talerzach, z ułożonymi na nich plasterkami słoniny. Filety skrapiamy resztą stopionego masła i przybieramy listkami trybuli. Podobnie można przyrządzić okonia, pstrąga i głąbiela

Lin w piwie
Składniki
- 1,2 kg lina
- 3/4 l piwa
- 10 dag masła
- 2 łyżeczki mąki
- przyprawa do ryb (lub 2 goździkii 1 liść laurowy)
- sól
Sposób przygotowania
Świeżo złowionego lina czyścimy, sprawiamy i kroimy na kawałki. Solimy, oprószamy przyprawą do ryb albo mieszanką zmiażdżonych goździków oraz pokruszonego liścia laurowego; przekładamy do rondelka i zalewamy piwem. Dodajemy masło roztarte z mąką i gotujemy na małym ogniu ok. 10 min, uważając, by ryba się nie rozgotowała. Na talerzach lina polewamy sosem wytworzonym podczas gotowania. Potrawę podajemy z białym pieczywem.

Zupa na kiełbasie
Składniki
- 1/2 kg kiełbasy (np. zwyczajnej)
- 2 duże cebule
- 1 łyżka tłuszczu
- 1 l rosołu z kostki
- 1 łyżeczka przyprawy gulaszowej
- 1 łyżeczka sproszkowanej papryki
- 1/2 łyżeczki suszonej bazylii lub majeranku
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
Kiełbasę obieramy ze skórki i kroimy na plasterki. Cebulę drobno kroimy i podsmażamy na rozgrzanym tłuszczu. Gdy się lekko zeszkli, dodajemy kiełbasę i smażymy, uważając, by nie przypalić cebuli. Podsmażoną kiełbasę przekładamy wraz z cebulą do większego garnka, zalewamy rosołem z kostki, dodajemy przyprawy i gotujemy jeszcze ok. 10 min. Podajemy w głębokich talerzach z dodatkiem pieczywa.