Wykwintne dania i tylko 5 składników

Polędwiczki wieprzowe z bobem
(dla 2 osób)
Składniki
- 15 dag polędwiczki wieprzowej
- 50 ml + 1 łyżka oliwy
- 20 dag świeżego, obgotowanego i wyłuskanego bobu
- kawałek (5 dag) chudego wędzonego boczku
- przyprawy: ocet balsamiczny, czosnek, cebulasól, świeża mięta, pieprz
Sposób przygotowania
Polędwiczkę kroimy w plastry o grubości 5 cm. Każdy plaster spłaszczamy dłonią, solimy i pieprzymy. Na patelni lekko rozgrzewamy 50 ml oliwy i szklimy 5 posiekanych ząbków czosnku. Jedną łyżką czosnkowej oliwy nacieramy mięso i odstawiamy na 10 min. Na reszcie tłuszczu przez ok. 5 min pod przykryciem dusimy jedną posiekaną cebulę. Bób przesmażamy w rondlu na tłuszczu wytopionym z pokrojonego boczku (sam wysmażony boczek odkładamy do innej potrawy), dodając kilka posiekanych liści mięty. Przyprawiamy solą i pieprzem, mieszamy z podsmażoną cebulą i czosnkiem. Mięso smażymy po 2 minuty z każdej strony na łyżce oliwy. Bób wysypujemy na talerz, na wierzchu układamy polędwiczkę. W rondelku redukujemy 20 ml octu balsamicznego (gotujemy, aż ocet odparuje i zgęstnieje), skrapiamy nim mięso. Dekorujemy miętą i podajemy.

Pierś kurczaka marynowana w musztardzie i rozmarynie
(dla 2 osób)
Składniki
- 2 łyżki listków i 2 gałązki rozmarynu
- 2 łyżki musztardy francuskiej z ziarnami
- 2 piersi kurczaka
- 6 średnich ugotowanych ziemniaków
- 30 dag świeżego szpinaku
Sposób przygotowania
Musztardę mieszamy z listkami rozmarynu i smarujemy nią piersi kurczaka. Odkładamy mięso na 8-10 godzin. Ziemniaki kroimy w ćwiartki. Szpinak myjemy i czyścimy z twardych gałązek. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy z 2 gałązkami rozmarynu. Gdy zacznie skwierczeć, wymjujemy zioła (zachowujemy je do dekoracji). Na gorący tłuszcz kładziemy piersi i obsmażamy po 2-3 min z każdej strony, przekładamy je do żaroodpornego naczynia i pieczemy w 170°C przez 8-10 min (mięso musi być soczyste). Na tej samej oliwie podsmażmy ziemniaki (aby nabrały złotej barwy, możemy dodać do smażenia orzeszek masła; potrawa będzie smaczniejsza, jeśli dodamy też posiekany ząbek czosnku). Po paru minutach na patelnię wkładamy również liście szpinaku. Doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy pierś z ziemniakami i szpinakiem, udekorowaną gałązkami rozmarynu, cząstką cytryny i czerwoną papryczką chilli.

Pierś perliczki faszerowana kurkami
(dla 4 osób)
Składniki
- 60 dag czerwonej cebuli
- 20 dag kurek (mogą być mrożone lub ze słoika)
- 2 łyżki posiekanej natki
- 4 piersi perliczki
- 1 butelka czerwonego wina typu madera
Sposób przygotowania
Kroimy w drobną kostkę jedną cebulę, przesmażamy na oleju z masłem i z pokrojonymi na drobne kawałki kurkami. Mieszamy z natką i przyprawiamy do smaku solą oraz pieprzem. Piersi perliczki nacieramy solą i pieprzem, nacinamy w nich kieszenie, faszerujemy je przygotowaną masą kurkową i obsmażamy. Resztę cebuli kroimy w piórka i smażymy do lekkiego zrumienienia. Przyprawiamy do smaku, podlewamy winem i dusimy na wolnym ogniu. Wyparowane wino uzupełniamy kolejną porcją tak długo, aż cebula będzie zupełnie miękka. Piersi perliczki układamy w naczyniu żaroodpornym, pieczemy do miękkości w temp. 180°C (20 minut) i podajemy na konfiturze z cebuli.

Żurek po tajsku
Składniki
- 2-3 litry bulionu warzywnego
- 2 pałki trawy cytrynowej
- 1/2 l zakwasu na żurek
- po 3-4 na osobę przepiórcze jajka
- pęczek kolendry
Sposób przygotowania
Zagotowujemy bulion. Z trawy cytrynowej zdejmujemy liście zewnętrzne, odkrawamy zieloną część, a białą miażdżymy i drobno kroimy, następnie dodajemy ją do bulionu, wraz z zakwasem. Zagotowujemy. Gotujemy jajka przepiórcze przez 4-5 min w osolonej wodzie. Wyjmujemy je, obieramy ze skorupek i kroimy na połówki. Żurek podajemy z grubo posiekaną kolendrą. Zależnie od upodobań możemy go zaprawić śmietaną lub kremem kokosowym, chilli i imbirem.

Łosoś w orzechowej pierzynce
(1 porcja)
Składniki
- 3 ziemniaki
- 1 filet z łososia
- 2 łyżeczki musztardy
- 1 łyżeczka posiekanych orzechów (mogą być laskowe, włoskie)
- 3 łyżeczki oliwy najlepiej truflowej
Sposób przygotowania
Ziemniaki obieramy, myjemy i gotujemy w osolonej wodzie. Filet z łososia myjemy i osączamy na papierowym ręczniku. Układamy na rozgrzanej patelni grillowej (lub na grillu albo na zwykłej patelni posmarowanej oliwą), smażymy z obu stron, a po zdjęciu z patelni od razu solimy i pieprzymy. Rybę smarujemy cieniutko musztardą (z jednej strony), posypujemy posiekanymi orzechami i zapiekamy (12-15 minut) w piekarniku rozgrzanym do 160-170°C. Ugotowane ziemniaki odcedzamy i ubijamy z oliwą truflową. Podajemy do ryby. Doskonałym dodatkiem do tak przyrządzonego dania jest sałata lodowa lub radicchio skropione sokiem cytrynowym.

Sandacz z cukinią i szparagami
(1 porcja)
Składniki
- 1 młoda cukinia
- 4 cytryny
- 15 dag filetu (wraz ze skórą) z sandacza
- 6 białych szparagów
- przyprawy: sól, biały pieprz, cukier, sambal oelek, świeży imbir, masło
Sposób przygotowania
Cukinię kroimy wzdłuż na długie, cienkie paski. Jedną cytrynę dokładnie myjemy, zalewamy wrzątkiem i osuszamy, a potem cieniutko obieramy. Skórkę kroimy w paseczki, a obraną cytrynę zawijamy w folię i wkładamy do lodówki. Z trzech pozostałych cytryn wyciskamy sok i zalewamy nim plastry cukinii. Dodajemy pół szklanki cukru i kawałek świeżego imbiru pokrojony w cienkie plasterki. Odstawiamy na całą noc. Następnego dnia gotujemy cukinię w zalewie, aż zrobi się szklista. Trwa to około 5 minut. Przyprawiamy do smaku solą, białym pieprzem i łyżeczką sambalu. Sandacza myjemy i osuszamy, skrapiamy sokiem wyciśniętym z obranej cytryny. Solimy, posypujemy białym pieprzem, kładziemy na nim hojną łyżkę świeżego masła i pieczemy 10 minut w temp. 180°C. Obieramy szparagi, odłamujemy twarde końcówki. Gotujemy je na stojąco, łebkami do góry, w osolonej i lekko posłodzonej wodzie. Rybę układamy na ogrzanym talerzu na wachlarzu ułożonym ze szparagów. Na niej kładziemy marynowaną cukinię i skrapiamy sosem.

Risotto z doradą
Składniki
- 400 g ryżu Arborio (specjalny ryż do risotto)
- 4 szklanki bulionu warzywnego (jeśli chcemy, aby risotto było czerwone, bierzemy 1 szklankę czerwonego wina, np. Cabernet Sauvignon, i 3 szklanki bulionu)
- 1 posiekana cebula
- 4 filety z dorady oprószone solą i pieprzem
- tłuszcz do smażenia: 50 g masła i 4 łyżki oliwy
Sposób przygotowania
Rozgrzewamy w rondlu 20 g masła i 3 łyżki oliwy. Na tłuszczu szklimy cebulę. Wsypujemy ryż, smażymy, mieszając, 3-4 minuty. Jeśli używamy wina, wlewamy je teraz i podgrzewamy, mieszając, aż odparuje. Następnie wlewamy chochelkę gorącego bulionu, gotujemy, mieszając, aż ryż wypije bulion. Wtedy wlewamy kolejną chochelkę bulionu, i tak dalej, aż bulion się skończy, a ryż będzie ugotowany al dente. Dodajemy resztę masła, mieszamy. Na pozostałej oliwie smażymy filety z dorady, kładziemy je na risotto i podajemy. Do tego dania pasuje sos winny. Można go zrobić, mieszając 3 szklanki czerwonego wina z 3 łyżkami cukru i gotując tak długo, aż mocno zgęstnieje, czyli odparuje do 1/3 pierwotnej objętości.

Medaliony cielęce na pikantnych pomidorach
(dla 4 osób)
Składniki
- 60 dag oczyszczonej górki cielęcej
- 40 dag pomidorków koktajlowych
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka tymianku
- 300 ml oliwy + sól i pieprz
Sposób przygotowania
Górkę cielęcą nacieramy solą i pieprzem, obsmażamy i pieczemy w temp. 160-170°C (30 minut), aż będzie miękka. Pomidory posypujemy posiekanymi czosnkiem i tymiankiem, zalewamy oliwą i gotujemy bardzo powoli, tak by się nie rozpadły, a były ugotowane. Ważne też jest, by czosnek nie zbrązowiał, bo całość będzie gorzka. Na wyjętych z oliwy pomidorach układamy mięso pokrojone w małe medaliony i serwujemy.

Charlotta z gruszkami
Składniki
- 12 g białej żelatyny - najlepiej w płatkach
- 1 puszka gruszek w syropie
- 1 opakowanie podłużnych biszkoptów
- 1 budyń waniliowy ugotowany w 2/3 porcji mleka podanego w przepisie
- 500 ml 36-proc. śmietany
Sposób przygotowania
Namaczamy i rozpuszczamy żelatynę według przepisu na opakowaniu. Osączamy gruszki, odkładamy 2-3 połówki do dekoracji, resztę kroimy w kostkę. Przycinamy biszkopty do wysokości tortownicy. Częścią z nich wykładamy dno (o śr. 20 cm). Pozostałe biszkopty stawiamy pionowo przy wewnętrznych brzegach tortownicy, aby powstało coś w rodzaju płotka. Zimny budyń ucieramy rózgą na gładki krem. Ubijamy śmietanę, dodajemy 2-3 jej łyżki do budyniu, mieszamy. Łączymy z rozpuszczoną i przestudzoną letnią żelatyną. Dodajemy resztę ubitej śmietany i jeszcze raz mieszamy, tym razem bardzo delikatnie. Do przygotowanej formy wkładamy 1/3 masy i posypujemy połową pokrojonych gruszek. Przykrywamy połową pozostałej masy, posypujemy resztą gruszek, przykrywamy resztą masy i łopatką wyrównujemy powierzchnię. Połówki gruszek kroimy w cienkie plasterki i dekorujemy powierzchnię deseru. Tortownicę przykrywamy folią, wstawiamy na 2-3 godziny do lodówki (a najlepiej na noc). Ostrożnie wyjmujemy z formy, układamy na paterze i podajemy. Deser można udekorować paseczkami stopionej czekolady lub podać z sosem malinowym.

Gicz jagnięca w skorupce jogurtowej
(dla 6 osób)
Składniki
- 1 (około 2 kg) gicz jagnięca
- 400 ml jogurtu greckiego
- przyprawy: słodka papryka, mielony kumin, mielona kolendra, szafran
- skórka otarta z cytryny
- 4 ząbki czosnku
- 4 upieczone na grillu pomidory
Sposób przygotowania
Przygotowujemy marynatę: jogurt mieszamy z 2 łyżeczkami papryki, 3 łyżeczkami kuminu, 1 łyżeczką kolendry i szczyptą szafranu (możemy użyć jogurtu polskiego, musimy go tylko przygotować: sitko wykładamy kilkoma warstwami gazy i zawieszamy nad miską. Wlewamy jogurt i pozostawiamy na kilka godzin, aby odciekł z nadmiaru wody i zgęstniał). Giczkę jagnięcą myjemy, osuszamy, robimy 4 lub 5 nacięć. Wcieramy w nie czosnek i trochę skórki cytrynowej. Zalewamy marynatą jogurtową, kilkakrotnie odwracamy, tak aby całe mięso było pokryte zalewą. Przykrywamy i wstawiamy na całą noc do lodówki. Pieczemy godzinę w temperaturze 180°C. Wyjmujemy z piekarnika, zawijamy w folię aluminiową i odkładamy na pół godziny. Potem rozwijamy, kroimy w plastry i podajemy z grillowanymi pomidorami (trzeba je przekroić na połówki, skropić oliwą, posolić i popieprzyć, a potem piec przez 10 min).

Confit de canard
Składniki
- 4 udka kacze
- 1 kg tłuszczu kaczego lub smalcu
- 1/2 pęczka włoszczyzny
- przyprawy: sól, pieprz, majeranek, tymianek, rozmaryn, czosnek
- słoiczek żurawiny
Sposób przygotowania
Udka czyścimy, myjemy i obficie solimy. Odstawiamy na 2 godziny. Następnie rozpuszczamy tłuszcz i wkładamy do niego opłukane z soli i osuszone udka. Gotujemy na małym ogniu przez 2 godziny wraz z ziołami, obraną włoszczyzną (marchewka, seler, pietruszka) i 1-2 ząbkami czosnku. Gdy udka będą miękkie, odstawiamy je do wystudzenia, a potem obsmażamy na tłuszczu (może być ten sam, w którym się gotowały, może być świeże masło) na ładny złoty kolor. Podajemy z żurawiną. Tłuszcz, w którym gotowały się udka, można przecedzić, a włoszczyznę pokroić w małą kostkę i z powrotem dodać do tłuszczu. Taki smalczyk podaje się po wystudzeniu z ciemnym pieczywem lub bagietką i piklami.

Wieża z sarniny
(dla 4 osób)
Składniki
- 50 dag groszku zielonego świeżego lub mrożonego
- 2 różowe grejpfruty
- 100 ml gryczanego miodu
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 60 dag (bez kości) combra z sarny
Sposób przygotowania
Groszek gotujemy do miękkości, przecieramy przez sito i przyprawiamy solą oraz pieprzem. Grejpfruty obieramy, dokładnie usuwając białą wewnętrzną skórkę. Obrane owoce kroimy w plastry o grubości 3/4 cm. Miód z cynamonem doprowadzamy do wrzenia na patelni, następnie wkładamy grejpfruty i krótko dusimy. Comber nacieramy solą i pieprzem, lekko obsmażamy z wierzchu na rozgrzanym oleju, następnie przekładamy do natłuszczonej brytfanki i pieczemy do miękkości w 180°C (ok. 20 minut). Mięso kroimy w cienkie plastry. Na talerzu układamy kolejno: grejpfruty, mięso, znów grejpfruty i purée z groszku tak aby powstały małe wieże.