Zioła z łąki wprost do garnka
Okoń z liśćmi pokrzywy (Fot. Marcin Kiełbiewski)
Cukinie faszerowane kozim serem i miętą
(dla 4 osób)
Składniki
- 4 niewielkie cukinie
- 200 g koziego twarożku (typu Chavroux)
- 2 szalotki
- 2 ząbki czosnku
- 4 gałązki świeżej mięty
- 10 ml oliwy
- 1 łyżeczka do kawy ziół prowansalskich
- 1 łyżeczka do kawy mielonego kminku
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania
Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 180°C. Myjemy cukinie i obcinamy czubki. Przecinamy wzdłuż i wydrążamy łyżeczką miąższ. Wycięty miąższ siekamy. Obieramy i miażdżymy czosnek. Obieramy i siekamy szalotki. Połowę oliwy podgrzewamy w rondlu. Wrzucamy szalotki, czosnek i miąższ z cukinii. Dusimy przez 5 min na niewielkim ogniu. Dodajemy zioła prowansalskie. Solimy i pieprzymy. Wydrążone cukinie napełniamy farszem. Układamy je w żaroodpornym naczyniu, podlewamy szklanką wody i łyżką oliwy i wsadzamy na 20 min do piekarnika. W tym czasie myjemy i siekamy liście mięty. Mieszamy je z kozim twarożkiem, resztą oliwy, kminkiem, szczyptą soli i pieprzu. Wyjmujemy cukinie z pieca i odstawiamy na 5 minut. Następnie układamy na nich kozi ser z miętą. Podajemy ciepłe.
Klarstein Wok & Roll 4 zest... | SEVERIN KG 2385 | Severin PG 1511 |
Sprawdź ceny ? | Porównaj ceny ? | Porównaj ceny ? |
Okoń z liśćmi pokrzywy
Składniki
- 2 filety z okonia (ok. 1 kg)
- 2 łyżki masła
- sól, pieprz
Sos:
- młode pędy pokrzywy (ok. 8 roślin)
- garść drobno posiekanych włoskich orzechów
- sok z 1/2 cytryny
- sól i pieprz do smaku
- 4 łyżki oliwy
Sposób przygotowania
Okonia nacieramy solą i pieprzem, obkładamy wiórkami masła i układamy w natłuszczonym naczyniu żaroodpornym. Pieczemy 12-15 min w temp. 200°C. Pokrzywę płuczemy, osuszamy i bardzo drobno siekamy (kilka ładnych liści zostawiamy). 3 łyżki oliwy rozgrzewamy na patelni. Wrzucamy posiekane liście, orzechy, dodajemy sok z cytryny, sól i pieprz. Smażymy 2-3 min. Pozostałe całe liście dusimy na łyżce oliwy niecałą minutę, żeby się zeszkliły. Okonia podajemy z sosem i przybraniem z całych liści.
Zupa z podagrycznikiem
Składniki
- 1/2 kg cielęciny
- pęczek włoszczyzny
- 2-3 liście laurowe
- 2-3 kulki ziela angielskiego
- sól, pieprz
- 2 suszone prawdziwki
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- 3/4 szklanki pęczaku
- 3/4 szklanki posiekanych liści podagrycznika
Sposób przygotowania
Mięso płuczemy, zalewamy 1,5 l wody. Jarzyny obieramy i wrzucamy do mięsa, razem z zielem, liśćmi laurowymi, opłukanymi grzybami i jednym ząbkiem czosnku. Cebulę przecinamy na pół, przypalamy ok. 3 min na suchej patelni (musi zbrązowieć) i wrzucamy do zupy. Gotujemy razem ok. 40 min. Po tym czasie odcedzamy wywar i wrzucamy do niego opłukany pęczak. Gotujemy ok. 30 min. Mięso i jarzyny kroimy na drobne kawałki. Do zupy wrzucamy zmiażdżony drugi ząbek czosnku, posiekane mięso i jarzyny oraz podagrycznik. Już nie gotujemy.
Sałatka z mniszka lekarskiego
(dla 4 osób)
Składniki
- 2 garście wybielonych i 1 garść zielonych liści mniszka (właściciele działek i ogrodów mogą przykryć na kilka dni rosnące roślinki odwróconą doniczką lub papierową torbą z dziurami - tak żeby było powietrze, ale światło nie dochodziło, dzięki temu liście zbieleją; jeśli jednak nie mamy takich możliwości, możemy użyć samych zielonych liści)
- 1/2 filiżanki + 1 łyżka oliwy
- 3 łyżki octu ziołowego albo sok z 1/2 cytryny
- sól i pieprz do smaku
- 2-3 kromki czerstwej bułki
- twardy, ostry ser z przerostem pleśni
- kwiaty mniszka do dekoracji
Sposób przygotowania
Listki płuczemy i osączamy. Większe możemy podrzeć na kawałki. Z oliwy, octu (cytryny), soli i pieprzu przygotowujemy sos. Ser i bułkę kroimy w drobną kostkę. Bułkę przyrumieniamy na łyżce oliwy. Mieszamy wszystkie składniki sałatki i polewamy sosem. Podajemy przybrane kwiatami.