Ryby i owoce morza na ostro
Dorada pieczona w pergaminie (Fot. M&K Duklas / duklas.pl)
Dorada pieczona w pergaminie
(dla 4-6 osób)
Składniki
- 2 dorady (po 500 g)
- oliwa
- 1 drobno posiekana łodyga trawy cytrynowej
- (lub 2 łyżki skórki otartej z cytryny)
- starty kawałek (2 cm) imbiru
- 2 dymki
- 1 czerwona papryczka chilli
- 2 łyżki białego octu winnego lub ryżowego
- 4 łyżki sosu sojowego
- garść kolendry
- limonka do podania
Sposób przygotowania
Układamy ryby na posmarowanym oliwą pergaminie - każdą na osobnym kawałku. Do brzuchów ryb wkładamy 2/3 trawy cytrynowej i nieco imbiru. Resztę trawy mieszamy z pozostałym imbirem, posiekanymi dymkami i chilli. Mieszaninę rozkładamy na wierzchu ryb, polewamy octem i sosem sojowym. Zawijamy ryby w pergamin, tak aby powstały paczuszki, układamy na blasze i pieczemy 20 minut w 200°C. Rozwijamy z pergaminu, posypujemy listkami kolendry i skrapiamy sokiem wyciśniętym z limonki.
Ceviche z ryb mieszanych
(dla 2 osób)
Składniki
- 300 g filetów z różnych ryb (np. dorsz, łosoś)
- 1/2 czerwonej cebuli
- 1 papryczka chilli
- 2-3 łyżki pestek granatu
- 2 łyżki posiekanych listków kolendry
- 3 łyżki soku z limonki
- 2 łyżki soku z czerwonych grejpfrutów
- 2 łyżki oliwy
- kilka kropli tabasco
Sposób przygotowania
Filety kroimy w średniej wielkości kostkę, cebulę w pióra, papryczkę siekamy (razem z pestkami). Mieszamy w miseczce wszystkie składniki, przykrywamy przezroczystą folią kuchenną i pozostawiamy na kilkanaście minut (można dłużej), aby ryby się zamarynowały - pod wpływem soku z cytrusów powinny wyglądać jak ugotowane.
Rybne curry z kokosem i kolendrą
(dla 4 osób)
Składniki
- 4 filety rybne (po 200 g, np. z karmazyna)
- 2 łyżeczki gruboziarnistej soli
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 czubata łyżeczka ziaren gorczycy
- 2 cebule
- 2 świeże papryczki chilli
- garść liści kolendry
- 1/2 szklanki wiórków kokosowych
- 1 łyżeczka pasty tamaryndowej
- 2 łyżki oleju
Sposób przygotowania
Ryby obtaczamy w mieszance soli i kurkumy. Przykrywamy przezroczystą folią kuchenną i pozostawiamy na 10 minut w temperaturze pokojowej. Rozgniatamy w moździerzu gorczycę. Miksujemy w blenderze cebulę, oczyszczone papryczki (pestki zachowujemy - można je potem dodać do powstałej pasty, jeśli chcielibyśmy, aby danie było ostrzejsze), kolendrę i wiórki kokosowe. Pastę tamaryndową rozpuszczamy w szklance gorącej wody. W rondlu rozgrzewamy olej, króciutko (maks. 30 sekund) smażymy w nim gorczycę. Dodajemy mieszaninę cebuli, kolendry, kokosu i chilli, podgrzewamy, mieszając, przez 5-7 minut. Wkładamy filety rybne, wlewamy rozpuszczoną pastę tamaryndową i gotujemy 6-8 minut. Możemy podać z ryżem jaśminowym.
Małże w ostrym sosie z tequilą
(dla 4 osób)
Składniki
- 80-100 g masła
- 5 ząbków czosnku
- 3/4 szklanki pomidorów pokrojonych w kostkę (mogą być z puszki)
- 3-4 cebulki dymki
- 3-4 łodygi selera naciowego
- 1-2 papryczki chilli (pokrojone na kawałki; jeśli nie lubimy zbyt ostrego smaku, wyrzucamy pestki)
- 1/4 szklanki białej tequili
- 2 łyżki soku z limonki
- 600-700 g oczyszczonych małży
Sposób przygotowania
Roztapiamy masło, wrzucamy rozgnieciony czosnek, smażymy niecałą minutę. Dodajemy pomidory, pokrojone w krążki dymki, plasterki selera, chilli, tequilę i sok z limonki. Mieszamy i wkładamy małże. Przykrywamy i pozostawiamy na ogniu przez 6-7 minut, co jakiś czas delikatnie potrząsając garnkiem. Wyjmujemy małże na półmisek, a sos cedzimy i gotujemy jeszcze chwilę bez pokrywki, aby się trochę zredukował i zgęstniał. Przyprawiamy solą i pieprzem, polewamy małże i podajemy.
Marynowany tuńczyk z grilla
(dla 4 osób)
Składniki
- 6 dużych ząbków czosnku
- 3 czerwone papryczki chilli
- 1/4 szklanki soku z limonki
- sól
- 4 steki z tuńczyka (po 150 g)
- 2 szklanki pomidorów pokrojonych w kostkę (mogą być z puszki)
- 1 czerwona cebula
- po 1 łyżce posiekanej kolendry
- mięty
- i bazylii
- trochę oliwy
Sposób przygotowania
Na rozgrzaną patelnię wrzucamy najpierw nieobrany czosnek, a po kilku minutach chilli. Podgrzewamy, odwracając od czasu do czasu - czosnek przez 15 minut, papryczkom wystarczy 5-7 minut. Studzimy, obieramy czosnek z łupin, a z papryczek możemy usunąć pestki (albo je zostawić, jeśli wolimy ostrzejszy smak). I czosnek, i papryczki miksujemy z sokiem z limonki i połową łyżeczki soli. Połowę pasty rozsmarowujemy na dnie płaskiego naczynia, układamy na tym kawałki tuńczyka, odwracamy je parę razy, aby równomiernie pokryły się przyprawami. Przykrywamy, wstawiamy na 20 minut do lodówki. Robimy salsę: resztę pasty mieszamy z pomidorami, posiekaną cebulą i ziołami, przyprawiamy do smaku solą. Zamarynowane ryby smażymy na lekko natłuszczonej patelni grillowej albo zapiekamy pod rozgrzanym grillem piekarnika (po 2-3 minuty z każdej strony). Na każdym steku z tuńczyka układamy porcję salsy i podajemy.