Wiosenne szparagi

Paweł Kałuski
Canelloni ze szparagami

Canelloni ze szparagami (Fot. Jarosław Madejski)

"Młode pędy zaparzone w winie i zjedzone pobudzają żądze ciała" pisał o szparagach XVI-wieczny botanik John Gerard. Ale szparagi są dobre nie tylko dla kochanków. Dogodzą gustom wszystkich smakoszy, bo to warzywna arystokracja. Prawdziwe Jaśnie Państwo. A jak utrzymują znawcy im jaśniejsze i bledsze z wyglądu, tym bardziej smaczne
1 z 5
Fot. Jarosław Madejski
Fot. Jarosław Madejski

Tarta ze szparagami i parmezanem

Dla 4 osób

 

Ciasto

 

Nadzienie

 

Sposób przygotowania

Mieszamy i wyrabiamy składniki na ciasto. Rozwałkowujemy do wielkości nieco większej niż nasza forma do tarty (aby powstał rant ciasta). Formę smarujemy masłem i wykładamy ciastem. Obieramy szparagi (białe - całe, zielone - tylko dolną część). Blanszujemy szparagi w osolonej wodzie ok. 5 minut. Odsączamy i układamy na cieście. Jajka, śmietanę i ser roztrzepujemy z solą i pieprzem. Polewamy szparagi. Zapiekamy tartę w piekarniku w temperaturze 180°C ok. 45-50 minut. Znakomicie smakuje z szynką parmeńską.

2 z 5
Fot. Jarosław Madejski
Fot. Jarosław Madejski

Zupa szparagowa z krewetkami

Dla 4 osób

 

Składniki

 

Sposób przygotowania

Obieramy szparagi. Odcinamy główki, długą część kroimy w kawałki. Trawę cytrynową (dostępna w sklepach z orientalną żywnością) kroimy i wrzucamy do 1,5 l wrzącej, osolonej wody  razem ze skórkami szparagów, cukrem i sokiem z 1 limonki. Gotujemy około 10 min. Przecedzamy wywar. Gotujemy w nim do miękkości (ok. 6 min.) pokrojone szparagi i wyjmujemy. Mąkę rozgrzewamy na maśle, podlewając 1 l wywaru. Ciągle mieszamy. Gotujemy ok. 10 minut i dodajemy śmietanę oraz pokrojone części szparagów. Miksujemy na purée. Przyprawiamy solą i gałką muszkatołową. Krewetki smażymy na oliwie ok. 2 min. Dodajemy do zupy z główkami szparagów i plasterkami drugiej limonki.

3 z 5
Fot. Jarosław Madejski
Fot. Jarosław Madejski

Mus ze szparagów

Dla 4 osób

 

Składniki

 

Sposób przygotowania

Obieramy szparagi (całe białe i dolną część zielonych) i obcinamy zdrewniałe końcówki. Gotujemy w wodzie z solą, cukrem i sokiem cytrynowym. Po ok. 4 minutach wyjmujemy, odsączamy i studzimy. Odkrawamy główki. Długie części szparagów miksujemy - każdy kolor oddzielnie, dodając po 3 łyżki wody z gotowania. Przyprawiamy solą, pieprzem i skórką z cytryny. Rozpuszczamy żelatynę. Dzielimy ją na 2 części. Stopniowo dodajemy do każdej z nich purée ze szparagów: osobno białych i zielonych. Śmietanę ubijamy na sztywno. Gdy purée zaczyna tężeć, dodajemy do niego śmietany. Rozlewamy do 4 szklanych naczyń tak, aby biały i zielony mus utworzyły oddzielne warstwy; wstawiamy na godzinę do lodówki. Sherry mieszamy z miodem, sokiem z pomarańczy i oliwą. Zanurzamy w tej marynacie główki szparagów i razem z sałatą rozkładamy je na musie.

4 z 5
Fot. Jarosław Madejski
Fot. Jarosław Madejski

Makaron po tajsku ze szparagami

Dla 4 osób

Składniki

 

Sposób przygotowania

Szparagi obieramy, kroimy w kawałki i gotujemy w osolonej wodzie ok. 4 min. Makaron ryżowy gotujemy wg instrukcji. Filety z łososia obieramy ze skórki i kroimy w kostkę. Pieprz tłuczemy w moździerzu. Obtaczamy w nim łososia i skrapiamy 1 łyżką sosu sojowego. Skórkę z limonki kroimy w cieniutkie paseczki. Mieszamy z mlekiem kokosowym, winem Mirin (dostępne w sklepach z orientalną żywnością), sokiem z limonki oraz resztą sosu sojowego. Rozgrzewamy olej w woku. Podsmażamy łososia przez ok. 1 minutę i wyjmujemy. Na tym samym oleju smażymy przez ok. 5 minut szparagi, makaron i sos z mlekiem kokosowym. Dodajemy łososia.

5 z 5
Fot. Jarosław Madejski
Fot. Jarosław Madejski

Canelloni ze szparagami

Dla 4 osób

 

Składniki

 

Sos

 

Sposób przygotowania

Canelloni gotujemy al dente, według przepisu na opakowaniu. Równocześnie obieramy szparagi (z białych zdejmujemy całą skórkę, z zielonych - tylko z dolnej części). Gotujemy je razem 3-4 min (powinny być niezbyt miękkie). Do każdego canelloni wkładamy po 3-4 szparagi. Do tego robimy pikantny sos pomidorowy: drobno posiekaną cebulę i czosnek podsmażamy na rozgrzanej oliwie i dodajemy świeże, pokrojone w kostkę dojrzałe pomidory. Przyprawiamy 2-3 łyżkami octu balsamicznego i czerwonym winem oraz solą morską i pieprzem. Polewamy canelloni sosem.

Więcej na ten temat: szparagi, wiosenne przepisy