Ciasta na każdą okazję

Ciasta na każdą okazję (Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl)

Ciasta na każdą okazję
Każdy znajdzie w niej coś na miarę swoich umiejętności - od ciast i ciastek kruchych, biszkoptowych, ucieranych, przez drożdżowe po delikatne francuskie. Wydanie podaje też przepisy na serniki, pierniki oraz masy i kremy do wypieków. Do tego lekcje pieczenia krok po kroku, wskazówki i apetyczne zdjęcia. W książce znajdziecie najlepsze receptury z "Kuchni" i "Poradnika Domowego".
Publikacja podzielona jest na rozdziały według rodzajów ciast. Każdy z nich opatrzony jest wstępem ze wskazówkami dotyczącymi składników i sposobu przygotowania danego wypieku. Przedmowę do książki stanowi artykuł o sprzęcie kuchennym, przyborach i formach potrzebnych do pieczenia.
Nad opracowaniem redakcyjnym i graficznym wydania czuwał zespół magazynu "Kuchnia"; przepisy zebrała i opracowała Monika Jankowska-Kapica.
Wydawnictwo Agora, cena: 25 zł.

Kruche babeczki z owocami
(Składniki na 30-35 babeczek)
Ciasto:
- 1,5 szklanki mąki krupczatki
- 1/4 szklanki cukru pudru
- szczypta soli
- 120 g masła
- 2 żółtka
Krem:
- 3/5 szklanki 36% śmietanki
- 1-2 łyżki cukru pudru
- 1 opakowanie zagęstnika do śmietany
- 200 g waniliowego serka homogenizowanego
Dekoracja:
Sposób przygotowania
Przesiewamy mąkę na stolnicę, mieszamy z cukrem pudrem i szczyptą soli. Siekamy nożem suche składniki z porządnie schłodzonym masłem. W powstałej kruszonce robimy dołek, wbijamy do niego zimne żółtka i mieszamy. Gdy składniki się połączą, szybko zagniatamy ciasto dłońmi, formujemy w kulę, owijamy folią do żywności i chłodzimy 30 minut w lodówce.
Fot. BBS
Ze schłodzonego ciasta robimy cienkie placuszki i wylepiamy nimi foremki do babeczek. Ustawiamy je na blasze, nakłuwamy ciasto widelcem i pieczemy 15-20 minut w 200-210°C, aż lekko się zrumienią. Jeszcze ciepłe, przewracamy do góry dnem na wysłaną pergaminem tacę. Stukamy z wyczuciem w dno foremek, by uwolnić z nich babeczki.
Fot. BBS
Ubijamy śmietankę, dodając pod koniec cukier puder wymieszany z zagęstnikiem. Delikatnie łączymy z serkiem. Wystudzone babeczki wypełniamy kremem. Na wierzchu układamy umyte owoce.
Fot. BBS

Tarta cytrynowa
Ciasto:
- 250 g mąki krupczatki
- 200 g cukru pudru
- 1 torebka cukru z prawdziwą wanilią
- 150 g masła
- 2 żółtka
- sucha fasola do obciążenia ciasta
Wypełnienie:
- 1/4 szklanki wody
- 1,5 szklanki cukru + 3 łyżki do posypania
- 5 cytryn
- płatki migdałowe do dekoracji
Sposób przygotowania
Z mąki, cukru pudru, cukru waniliowego, masła i żółtek zagniatamy kruche ciasto. Formujemy kulę, owijamy w folię do żywności i chłodzimy godzinę w lodówce. Ciasto rozwałkowujemy na placek, wykładamy nim dużą formę do tarty, nakłuwamy, przykrywamy papierem do pieczenia i obciążamy suchą fasolą. Pieczemy 10-12 minut w 180°C. Wyjmujemy formę, zdejmujemy papier z fasolą i pozostawiamy ciasto do przestygnięcia. Zagotowujemy syrop z wody i cukru. Cytryny parzymy wrzątkiem, osuszamy i kroimy w cienkie plasterki. Wrzucamy je partiami do wrzącego syropu i gotujemy 2 minuty na małym ogniu. Wyjmujemy łyżką cedzakową i odsączamy na sitku. Układamy plasterki cytryny na cieście, posypujemy cukrem i wstawiamy do gorącego piekarnika na 25 minut. Ostudzoną tartę dekorujemy płatkami migdałowymi.

Rolada stracciatella z powidłami śliwkowymi
Autorką przepisu jest Dorota Świątkowska
Ciasto:
- 4 jajka
- 70 g drobnego cukru
- 100 g mąki tortowej
- 25 g mąki ziemniaczanej
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Nadzienie:
- 250 ml 36% śmietanki
- 2 łyżki cukru pudru
- 75 g gorzkiej czekolady
- 1/2 słoika (150-200 g) powideł
- cukier puder do posypania
Sposób przygotowania
Robimy ciasto. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę, pod koniec stopniowo wsypując cukier. Nie przerywając ubijania, dodajemy po jednym żółtku. Oba rodzaje mąki przesiewamy z proszkiem do pieczenia. Dodajemy do ubitej masy i delikatnie mieszamy, aby nie opadła. Prostokątną blachę o niskich brzegach (o wymiarach 45x30 cm) wyściełamy papierem do pieczenia. Wykładamy masę na papier i wyrównujemy szpatułką. Pieczemy 12 minut w 170°C. Wyjmujemy z piekarnika, przewracamy na lnianą ściereczkę lekko oprószoną cukrem, usuwamy papier do pieczenia. Ciasno zwijamy w roladę wzdłuż dłuższego boku (razem ze ściereczką), odstawiamy do wystudzenia. Robimy nadzienie. Śmietankę ubijamy na sztywno, pod koniec stopniowo dodając cukier puder. Wsypujemy startą na średnich oczkach czekoladę i delikatnie mieszamy. Odwijamy roladę, usuwamy ściereczkę. Ciasto smarujemy warstwą powideł i śmietaną z czekoladą. Zwijamy i oprószamy cukrem pudrem.

Tort Sachera
Ciasto
- 150 g masła
- 125 g cukru pudru
- 8 jajek
- 200 g ciemnej (ale nie gorzkiej) czekolady
- 125 g mąki
Masa
- 1 słoiczek konfitury morelowej
- 1 łyżka soku z cytryny
Polewa
- 200 g ciemnej czekolady
- 150 cukru pudru
- 200 ml śmietany 30%
- kilka kropel esencji waniliowej
Sposób przygotowania
Robimy biszkopt. Ucieramy masło z cukrem, dodajemy kolejno po jednym żółtku, roztopioną w kąpieli wodnej czekoladę, wreszcie - przesianą mąkę. Białka ubijamy na sztywno (ze szczyptą soli) i dodajemy do masy - najpierw 1/4, potem resztę. Wylewamy wszystko do natłuszczonej tortownicy i pieczemy w temp. 180°C przez 50-55 min. Upieczony biszkopt studzimy, a kiedy będzie całkiem zimny, rozcinamy go na dwie warstwy.
Konfiturę podgrzewamy z sokiem cytrynowym, przecieramy przez sito i smarujemy nią wierzch (obficie) i boki (nieco skromniej) obu biszkoptów. Układamy jeden na drugim.
Przygotowujemy polewę. Czekoladę, cukier, śmietanę i wanilię podgrzewamy na małym ogniu, ciągle mieszając.
Gdy masa będzie gęsta i gładka, pokrywamy nią cały tort (najłatwiej zrobimy to, używając noża o szerokim ostrzu, maczanego co chwila w gorącej wodzie). Odstawiamy ciasto do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą dobę. Jako że tort reprezentuje nurt dekadencko-luksusowy, dekorujemy go bardzo oszczędnie lub wcale.

Ciasto czekoladowe z wiśniami i ganaszem czekoladowym
Ciasto:
- 25 dag mąki
- 9 łyżek 70% kakao
- po 1 łyżeczce sody oczyszczonej i proszku do pieczenia
- 20 dag drobnego białego cukru
- 20 dag drobnego brązowego cukru
- 2 lekko ubite jajka
- 1/2 szklanki maślanki
- kilka kropli olejku waniliowego
- 1 łyżka likieru czekoladowego lub brandy
- 1/2 kostki (125 g) masła
- 1 łyżeczka soli
- 35-40 dag rozmrożonych wiśni (bez pestek)
Ganasz:
- 250 ml śmietany tortowej (36%)
- 3 łyżki syropu klonowego lub miodu
- 2,5 tabliczki (25 dag) gorzkiej czekolady (70%)
- kilka kropli olejku waniliowego
- gęsta śmietana (lub bita śmietana) do podania
Sposób przygotowania
Rozgrzewamy piekarnik do 190°C. Formę (20 x 30 cm) wyściełamy pergaminem. Przesiewamy mąkę z kakao, sodą i proszkiem do pieczenia, dodajemy oba rodzaje cukru, mieszamy.
W drugiej misce ucieramy jajka z maślanką, wanilią i brandy. Do rondelka wlewamy niepełną (240 ml) szklankę wody, dodajemy masło i sól, podgrzewamy prawie do zagotowania. Powoli wlewamy
do suchych składników, stale mieszając. Następnie dodajemy jajka z maślanką, starannie mieszamy.
Wiśnie bardzo dokładnie osuszamy papierowym ręcznikiem, rozsypujemy je na dnie przygotowanej formy. Zalewamy ciastem, pieczemy 25-30 minut. Po wyjęciu z piekarnika ciasto odwracamy, zdejmujemy pergamin, studzimy.
Robimy ganasz: śmietanę z miodem podgrzewamy w rondelku prawie do zagotowania. Posiekaną czekoladę skrapiamy olejkiem waniliowym, zalewamy gorącą śmietaną. Odstawiamy na minutę i mieszamy, aby powstała lśniąca masa. Rozsmarowujemy ją na wierzchu i bokach ostudzonego ciasta. Kroimy i podajemy ze śmietaną.

Ciasto marchewkowe
Autorem przepisu jest Paweł Pojawa
Składniki
- 400 g mąki tortowej lub szymanowskiej
- 400 g cukru
- po 2 łyżeczki proszku do pieczenia i sody oczyszczonej
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżka cynamonu
- 1/2 łyżki gałki muszkatołowej
- 6 jajek
- 450 ml oleju
- 400 g drobno startej marchewki
- masło do formy
Sposób przygotowania
Wszystkie suche składniki (mąkę, cukier, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, sól, cynamon i gałkę muszkatołową) mieszamy w misce. W drugiej misce łączymy lekko ubite jajka z olejem i marchewką. Zawartość tej miski dodajemy do wcześniej wymieszanych suchych składników i delikatnie mieszamy drewnianą łyżką, aż do uzyskania jednolitej masy. Formę o wymiarach 35 x 28 cm smarujemy masłem i napełniamy ciastem. Wyrównujemy wierzch i pieczemy godzinę w 160°C. Po ostygnięciu kroimy na porcje.

Rogaliki drożdżowe z dżemem
Składniki
- 200 ml mleka
- 1/2 szklanki cukru
- 100 g świeżych drożdży
- 400 g masła
- 1 kg mąki luksusowej
- 1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią
- szczypta soli
- 4 jajka
- 200 g dżemu jabłkowego
Sposób przygotowania
Podgrzewamy mleko z cukrem, rozpuszczamy w nim drożdże, roztapiamy masło. Mieszamy ciepłe, płynne składniki z mąką, cukrem waniliowym i szczyptą soli, wbijamy do masy jajka, zagniatamy ciasto. Dzielimy je na 2-3 kulki, wstawiamy do lodówki. Po godzinie rozkładamy ciasto na stolnicy posypanej mąką, wałkujemy, wycinamy nożem niewielkie trój-kąciki. Na środek każdego trójkąta nakładamy łyżeczkę dżemu jabłkowego, zawijamy, formując półokrągły rogalik. Nie czekamy, aż ciasto wyrośnie. Pieczemy 20 minut w 180°C.

Ciasto makowo-cytrusowe
Ciasto:
- 2 łyżki drożdży suszonych
- 125 ml lekko podgrzanej wody
- 1 filiżanka świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy
- 2 jajka
- + 1 jajko do posmarowania
- 2/3 filiżanki + 1 łyżeczka cukru
- 1/2 kostki masła + parę łyżek do smarowania
- skórka otarta z 1 pomarańczy, 1 limonki i 1 cytryny
- 1 łyżeczka soli
- 5-6 filiżanek mąki
Makowe nadzienie:
- filiżanka kremowego twarożku o temp. pokojowej
- 2 duże żółtka
- 1 filiżanka cukru pudru
- 1 cukier waniliowy
- 1 filiżanka suszonych jagód lub jeżyn (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością), lub rodzynek
- 2/3 filiżanki maku
Sposób przygotowania
Drożdże rozpuszczamy w ciepłej wodzie z dodatkiem łyżeczki cukru. Odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 5 minut. Teraz dodajemy do nich sok pomarańczowy, 2 jajka, 2/3 filiżanki cukru, 1/2 kostki masła, skórkę z cytrusów i sól, starannie mieszamy. Do wyrobionej masy dodajemy 5 filiżanek mąki i mieszamy, dopóki ciasto nie zacznie odklejać się od ścianek miski. Następnie przekładamy ciasto na obsypaną mąką stolnicę i wyrabiamy ok. 5 minut (powinno dawać się formować, pozostając jednocześnie lekko klejące). Przekładamy ciasto do natłuszczonej miski, smarujemy jeszcze masłem po wierzchu, nakrywamy folią plastikową i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 30 min. W międzyczasie robimy nadzienie. Mieszamy twarożek z żółtkami, cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Dodajemy suszone owoce lub rodzynki i mak.
Dokładnie mieszamy. Smarujemy masłem papier do pieczenia. Ciasto rozwałkowujemy na duży prostokąt. Smarujemy go masłem, pozostawiając suche brzegi szerokości ok. 1,5 cm. Następnie rozsmarowujemy po cieście nadzienie, rolujemy i ostrożnie przenosimy struclę na papier. Ostrym nożem nacinamy wierzch ciasta 6 razy. Lekko odwracamy każdy nacięty kawałek (żeby było widać farsz). Gotowe ciasto nakrywamy folią plastikową i odstawiamy do wyrośnięcia na 30 min. Ciasto kładziemy na natłuszczonej blasze, smarujemy rozbitym jajkiem i pieczemy ok. 30 minut w 200°C.
Ciasto wygląda niezwykle efektownie dzięki odsłaniającym farsz nacięciom. Ważne jednak, by nie były one zbyt głębokie, w przeciwnym razie strucla się rozpadnie

Ciasto francuskie z morelami
Ciasto:
- 250 g mąki wrocławskiej
- 150 g krupczatki
- 1 łyżeczka soli
- 220 ml wody
- 400 g masła + 1 łyżka do formy
- 1 jajko + 2 łyżki mleka do smarowania ciasta
Nadzienie:
- 1 kg moreli
- 2/3 szklanki cukru
- 2 łyżki wody
- 50 ml wódki owocowej
Sposób przygotowania
Robimy nadzienie. Morele kroimy na pół, pozbawiamy pestek. Dusimy na patelni z cukrem i wodą przez 20 minut. Wyjmujemy owoce, a pozostały na patelni syrop gotujemy, aż zgęstnieje. Dodajemy wódkę, zdejmujemy z ognia, wkładamy do syropu morele, studzimy.
Fot. Agata Jakubowska / Agencja Gazeta
Przesiewamy mąkę do miski, roztapiamy 1,5 łyżki masła, rozpuszczamy sól w wodzie. Wylewamy na mąkę ostudzone masło i wodę, mieszamy. Zagniatamy ciasto, zawijamy w folię i chłodzimy w lodówce 2 godziny.
Wałkujemy na kwadratowy placek o grubości 2 cm. Na środku kładziemy plastry zimnego masła. Składamy rogi w kopertę, zlepiamy złączenia. Wałkujemy na prostokąt, przesuwając wałek w jedną stronę. Składamy ciasto od krótszego boku na 3 części, owijamy w folię, chłodzimy 2 godziny w lodówce. Powtarzamy wałkowanie na prostokąt (od krótszego boku), składanie i chłodzenie jeszcze dwa razy.
Rozwałkowujemy ciasto, wykrawamy dwa prostokątne placki oraz 4 paski o szerokości 1,5 cm i długości boków placka. Do brzegów jednego placka doklejamy rant z pasków, smarujemy całość rozbełtanym jajkiem. Kładziemy na ciasto przygotowane owoce w syropie i przykrywamy drugim plackiem, sklejając brzegi. Wierzch smarujemy mieszanką mleka i reszty jajka. Pieczemy 25 minut w 230°C.