Owocowe desery na zimno
Mrożony torcik jogurtowy z rabarbarem (Fot. M&K Duklas / duklas.pl)
Mrożony torcik jogurtowy z rabarbarem
Składniki
- 2 łyżeczki żelatyny
- 50 dag oczyszczonego i pokrojonego w plasterki rabarbaru
- 50 dag truskawek
- 1/2 szklanki cukru
- 3 szklanki naturalnego jogurtu
- 3/4 szklanki pokruszonych herbatników zbożowych
- 2 łyżki cukru (do truskawek)
Sposób przygotowania
Namaczamy żelatynę w kilku łyżkach wody. Rabarbar rozgotowujemy z cukrem w 1/2 szklanki wody (6-8 minut). Zdejmujemy z ognia, dodajemy rozpuszczoną żelatynę, studzimy, a następnie miksujemy i łączymy z jogurtem. Tak przygotowaną masę zamrażamy - albo w maszynce do lodów, albo w zamrażalniku (jeśli wybieramy drugą opcję, mieszamy masę co 15 minut, aby nie powstały w niej kryształki lodu). Dno tortownicy wysypujemy pokruszonymi herbatnikami i dociskamy je ręką. Na tej warstwie rozsmarowujemy lody rabarbarowe i wyrównujemy powierzchnię. Przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy do zamrażalnika
na 2 godziny. Ostrożnie wyjmujemy torcik z formy, pozostawiamy na kilkanaście minut w temperaturze pokojowej - musi zmięknąć, inaczej nie będzie się dobrze kroił. Podzielone na ćwiartki truskawki mieszamy z cukrem i czekamy, aż puszczą sok. Dekorujemy porcje tortu bezpośrednio przed podaniem.
Kaiser La Forme Plus Forma ... | Lekue Forma do ciasta serce... | Silit Forma do ciasta MOBIL... |
Porównaj ceny ? | Porównaj ceny ? | Porównaj ceny ? |
Ciastka kawowo-malinowe
Syrop:
- po 3 łyżki wody i koniaku
- 2 łyżki cukru
Krem kawowy:
- 1 łyżka dobrej kawy rozpuszczalnej
- 2 szklanki mleka
- 1 laska wanilii
- 6 żółtek
- 3/4 szklanki cukru
- 1/4 szklanki mąki kukurydzianej
- 100 g posiekanej gorzkiej czekolady
- 1 szklanka 36% śmietanki
Oraz:
- 2 blaty biszkoptowe
- 30 dag konfitury malinowej
- 3 garście malin (mogą być mrożone; w sezonie - koniecznie świeże)
- 3/4 szklanki śmietanki
Sposób przygotowania
Robimy syrop, zagotowując wodę z cukrem. Gdy cukier się rozpuści, zdejmujemy z ognia i dodajemy koniak. Robimy krem. Kawę rozpuszczamy w mleku, z laski wanilii wyskrobujemy ziarenka. Ziarenka i laskę wrzucamy do mleka, zagotowujemy. Ucieramy żółtka z cukrem na kogel-mogel, wsypujemy mąkę i dokładnie mieszamy. Zaparzamy gorącym mlekiem, cały czas miksując. Krem wlewamy do rondelka i podgrzewamy, mieszając (lubi się przypalać), aż pojawią się na nim bąbelki, a całość lekko zgęstnieje. Zdejmujemy z ognia, mieszamy z czekoladą, przykrywamy folią, aby nie powstał kożuch, i czekamy, aż ostygnie. Zimny krem miksujemy, aby zrobił się gładki, dodajemy do niego, stopniowo, po łyżce, ubitą śmietanę i mieszamy delikatnie - już nie mikserem, a łyżką. Z blatów biszkoptowych wycinamy spore kółka. Nasączamy je syropem, smarujemy konfiturą, potem masą kawową, obkładamy malinami (mrożone wcześniej rozmrażamy - najlepiej na sitku, aby odciekł sok). Dekorujemy śmietanką ubitą z cukrem.
Krem z zielonej herbaty
Składniki
- 6 łyżek liściastej zielonej herbaty
- 1 niepełna szklanka (225 ml) tłustego mleka
- 450 ml śmietanki 36%
- 8 łyżek cukru
- 4 łyżeczki żelatyny
- połówki winogron
- i listki mięty do dekoracji
Sposób przygotowania
Herbatę, mleko, śmietankę i cukier podgrzewamy na małym ogniu, aż cukier się rozpuści. Nie gotujemy! Studzimy 10 minut. Przecedzamy, dodajemy żelatynę namoczoną w 3 łyżkach wody. Podgrzewamy, mieszając, aż żelatyna się rozpuści. Kremem napełniamy szklaneczki, wstawiamy do lodówki do zastygnięcia. Ozdabiamy winogronami i miętą.
Serniczek
Składniki
- 3 l tłustego mleka
- 1/2 l śmietany 18%
- 6 jajek
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 20 dag masła
- kakao
- bakalie
- sok z cytryny
- koniak
- 2 galaretki rozpuszczone w 1/2 ilości wody podanej w przepisie
- owoce do dekoracji
Sposób przygotowania
Do wrzącego mleka wlewamy, stale mieszając, śmietanę zmiksowaną z jajkami. Gotujemy, mieszając, aż mleko się zwarzy. Zdejmujemy z ognia, wstawiamy garnek do zimnej wody i czekamy, aż wszystko ostygnie. Przekładamy powstały serek na drobne sitko i czekamy, aż ścieknie "serwatka". Gdy serek będzie gęsty i zupełnie zimny, miksujemy go z masłem i cukrem, dzielimy na 2-3 części. Jedną część pozostawiamy bez dodatków, do drugiej możemy wlać sok cytrynowy, trzecią zabarwić kakao, a kto lubi, niech doda bakalie albo alkohol. Układamy na przemian jasne i ciemne warstwy masy w szklaneczkach, zalewamy gęstniejącą galaretką, dekorujemy owocami.
Mus morelowy
Składniki
- 25 dag suszonych moreli
- 5-6 dag cukru
- 3 g płatków migdałowych
- kilka kropli esencji waniliowej
- 120 ml 36% śmietanki
- 1 łyżka cointreau (może być inny aromatyczny likier)
Do podania:
- bita śmietana
- podłużne biszkopciki
- płatki migdałowe
Sposób przygotowania
Morele zalewamy wodą, tak aby przykryła owoce, dodajemy cukier, zagotowujemy, zmniejszamy ogień i dusimy 30 minut. Miksujemy morele z syropem, w którym się gotowały, dodajemy likier i wanilię, po ostudzeniu łączymy z ubitą śmietanką i płatkami migdałowymi. Przekładamy do pucharków, schładzamy. Przed podaniem dekorujemy bitą śmietaną, płatkami migdałowymi i biszkopcikami.
(przepis z książki Jennifer Patersoni Clarissy Dickinson Wright "Two Fat Ladies Full Throttle", Ebury Press, London, 1998)