Menu na "Śniadaniu wioślarzy"

Natalia Korcelli-Włodarska
Śniadanie wioślarzy

Śniadanie wioślarzy (Fot: pl.wikipedia.org)

Czy ktokolwiek - patrząc na wspaniały obraz Renoira - mógłby zastanawiać się nad tym, co takiego jedli na swoje sławne śniadanie uwiecznieni na nim artyści? Krytyków sztuki lepiej o to nie pytajmy, ale w naszym gronie temat wydaje się jak najbardziej na miejscu
1 z 7
Fot: pl.wikipedia.org
Fot: pl.wikipedia.org

Śniadanie wioślarzy

Na tarasie przykrytym markizą w biało-czerwone pasy kończy śniadanie grupa artystów. Daleko w tle, za nadrzecznymi krzewami, widać wodę, a na niej żaglówki. To Sekwana, ta sama, która płynie przez Paryż, ale w zupełnie innej roli. Tu zapomina się o cywilizacji, o pędzie, o tempie życia. W podparyskim Chatou nie ma miejskiego zgiełku (choć miejscowość staje się coraz popularniejszym letniskiem), pełno tu kąpielisk, wypożyczalni łodzi, małych kawiarenek na świeżym powietrzu. Odkąd dochodzi tu linia kolejowa, wielu Paryżan wsiada do pociągu na Gare Saint-Lazare, by zostawić za sobą wielkomiejski bałagan i odpocząć w sielankowej okolicy. Malarze, krążący na co dzień od marszanda do marszanda, jadą na wieś, gdy paryski gwar staje się dla nich zbyt natarczywy.


Artyści - malarze, pisarze, aktorki - wysiedli dziś rano na małej stacyjce w Chatou. Spragnieni ruchu i świeżego powietrza ruszyli na przystań, wynajęli łódki, a teraz - zmęczeni porannym wiosłowaniem - odwiedzili znaną restaurację w pensjonacie Maison Fournaise. Nieśpiesznie dopijają wino, kończą owoce, wyraźnie zadowoleni z życia. W restauracji serwują smaczne, tradycyjne jedzenie - po wysiłku fizycznym należy się solidny posiłek, a żaden szanujący się Francuz nie zapomina o potrzebach ciała. W dodatku są przecież na wsi - jajka prosto od kury, mleko prosto od krowy, warzywa i owoce trafiają na talerz bezpośrednio z ogrodu, zapach świeżo zerwanych ziół pobudza apetyt. Paniom proponuje się dania lżejsze ? aktorki i modelki wybierają raczej delikatne kurczę z ziołami niż kotlety jagnięce, w których gustują mężczyźni. Nikt nie oczekuje kuchni wykwintnej, ale francuskie standardy muszą zostać zachowane. Grupa przyjaciół pogrąża się w rozmowie ? o pogodzie, jedzeniu, sztuce...

2 z 7
Fot. Marcin Kiełbiewski
Fot. Marcin Kiełbiewski

Zapiekane cukinie

(możemy podać jako aperitif)

 

Składniki

 

Sposób przygotowania

Umyte cukinie kroimy w plasterki o grubości 1 cm i wrzucamy do wrzącej wody. Gotujemy przez kwadrans, po czym starannie osączamy je na sicie, odciskając resztę wody. Następnie przekładamy cukinie do żaroodpornego naczynia (wysmarowanego masłem) i rozgniatamy widelcem. Jajka mieszamy ze śmietaną (jak mówią Francuzi: ubijamy na omlet, czyli starannie, ale nie za bardzo, żeby nie podeszły wodą), doprawiamy solą, pieprzem, szczyptą startej gałki muszkatołowej i wylewamy na rozgniecione cukinie. Lekko mieszamy i wstawiamy do gorącego pieca na kwadrans (aż wierzch będzie rumiany).

3 z 7
Fot. Marcin Kiełbiewski
Fot. Marcin Kiełbiewski

Kotlety jagnięce z tymiankiem

Składniki

 

Sposób przygotowania

Umyte i osuszone kotleciki nacieramy zmiażdżonym czosnkiem, posypujemy solą, pieprzem i 3 łyżkami siekanego tymianku, układamy w szklanej misce. Polewamy winem i wstawiamy na kilka godzin do lodówki (w trakcie marynowania raz odwracamy). Osączamy z marynaty i smażymy na ostrym ogniu w mieszance oliwy i masła po 2-3 minuty z każdej strony (w zależności od wielkości kotlecików i od tego, jak krwiste mięso lubimy - w każdym razie muszą być w środku różowe). Posypujemy resztą tymianku i podajemy na ogrzanym półmisku, z sezonowymi warzywami.

4 z 7
Fot. Marcin Kiełbiewski
Fot. Marcin Kiełbiewski

Kurczak w estragonie

Składniki

  • 1 duży (najlepiej wiejski) kurczak
  • 1 pęczek świeżego estragonu
  • 1 łyżka masła
  • 1 łyżka oliwy
  • 2 drobno usiekane szalotki
  • 1 kieliszek białego wytrawnego wina
  • 10 dag gęstej śmietany
  • sól i pieprz

 

Sposób przygotowania

Kurczaka myjemy, osuszamy i solimy wewnątrz. Do środka wkładamy gałązkę estragonu. W garnku o grubym dnie rozgrzewamy masło z oliwą i rumienimy kurczaka ze wszystkich stron. Odlewamy tłuszcz ze smażenia, polewamy mięso winem i wrzucamy szalotki oraz kolejną gałązkę estragonu. Oprószamy kurczaka solą i pieprzem, przykrywamy i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temp. 200°C na 40-60 minut (w zależności od tego, jak jest duży). Upieczonego kurczaka wyjmujemy na talerz i przykrywamy folią aluminiową, żeby nie wystygł. Sos z pieczenia przelewamy przez sitko i stawiamy na ogniu. Wlewamy śmietanę i dokładnie mieszamy, doprawiając ewentualnie solą i pieprzem. Kurczaka kroimy na porcje, a sok, który wyciekł z mięsa podczas krojenia, wlewamy do sosu. Mieszamy sos jeszcze raz i wsypujemy doń łyżkę siekanego estragonu. Kurczaka polewamy sosem tuż przed podaniem, i serwujemy  najlepiej w towarzystwie rozmaitych letnich jarzyn.

5 z 7
Fot. Marcin Kiełbiewski
Fot. Marcin Kiełbiewski

Mus z jeżyn

Składniki

  • 3/4 kg (mogą być mrożone) jeżyn
  • 7,5 dag cukru pudru
  • 4 łyżki wody
  • 1 łyżka żelatyny
  • 300 ml kremówki śmietanki
  • 2 białka

 

Sposób przygotowania

Jeżyny opłukujemy i osączamy. Kilka najładniejszych zostawiamy do ozdobienia musu. Resztę wrzucamy do garnka, dodajemy cukier, przykrywamy i na małym ogniu rozgotowujemy. Przecieramy przez sitko. Do miseczki wlewamy 4 łyżki wody i wsypujemy żelatynę. Gdy napęcznieje, dodajemy ją do mocno podgrzanego przecieru z jeżyn, dobrze mieszając. Studzimy i wstawiamy do lodówki, by mus zgęstniał. Ubijamy śmietankę (kilka łyżek zostawiamy do dekoracji) i - osobno - białka na sztywno. Do musu najpierw dodajemy śmietanę, potem białka i delikatnie mieszamy. Wlewamy mus do dużej miski albo do 6 małych i wstawiamy do lodówki na co najmniej 4 godziny. Przed podaniem dekorujemy odłożoną śmietanką i jeżynami.

6 z 7
Fot. Marcin Kiełbiewski
Fot. Marcin Kiełbiewski

Jajka ze szczawiem w kokilkach

(doskonałe na aperitif)

 

Składniki

 

Sposób przygotowania

Szczaw przebieramy, z większych liści wycinamy nerw, kilkakrotnie płuczemy, osuszamy i kroimy w paski. Połowę masła rozpuszczamy na patelni i smażymy na nim szczaw, cały czas mieszając. Gdy całkowicie straci jaskrawozielony kolor, a nadmiar płynu wyparuje, zdejmujemy z ognia, lekko solimy, dosmaczamy pieprzem i startą gałką muszkatołową. Sześć żaroodpornych miseczek lub filiżanek smarujemy wewnątrz masłem i rozkładamy w nich szczaw. Do każdej miseczki wbijamy jajko. Polewamy śmietanką, lekko solimy i kładziemy po kawałeczku pozostałego masła. Stawiamy w głębokim naczyniu żaroodpornym, do którego wlewamy wrzącą wodę (powinna sięgać najwyżej do połowy naczynek). Pieczemy w gorą-cym (220°C) piekarniku 6-8 minut - białko powinno być ścięte, ale żółtko płynne. Wyjmujemy miseczki z piekarnika (i z wody), odstawiamy na minutę, po czym podajemy na stół.

7 z 7
Fot. Marcin Kiełbiewski
Fot. Marcin Kiełbiewski

Groszek po francusku

(doskonały na aperitif)

 

Składniki

  • 1 zielona sałata
  • 3 szklanki mrożonego lub świeżo łuskanego zielonego groszku
  • 6 małych cebulek
  • 2 kostki cukru
  • sól, pieprz
  • bouquet garni (listek laurowy, kawałek pora, gałązka tymianku - związane razem)
  • 60 g masła

 

Sposób przygotowania

Sałatę myjemy i obieramy z wierzchnich liści, zostawiając sam jasnozielony środek. Do garnka z grubym dnem wlewamy wodę na wysokość 2 cm. Wrzucamy groszek, środek sałaty, cebulki, cukier, bouquet garni, trochę soli i pieprzu. Garnek przykrywamy i stawiamy na średnim ogniu. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jeszcze 15 minut. Dodajemy masło i - ewentualnie - dogotowujemy na małym ogniu. Jeśli groszek był naprawdę świeży, można nie wlewać wody, tylko na maleńkim ogniu dusić go z masłem i resztą składników. Przed podaniem wyjmujemy związane przyprawy.

Więcej na ten temat: śniadanie