Kolorowe mazurki wielkanocne
Mazurek lincki (Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl)
Mazurek lincki
Składniki
- 200 g masła
- 200 g migdałów
- 175 g cukru
- 8 żółtek
- 100 g mąki
- skórka otarta z 1 cytryny
- piana ubita z 2 białek
- 1 słoik konfitury z ananasa
- tłuszcz do wysmarowania formy
Lukier:
- 1 opakowanie białego lukru
- 2 łyżki mielonego (rozmrożonego) szpinaku
- 1 opakowanie gotowych kwiatków z cukru do dekoracji
Sposób przygotowania
Ucieramy masło na pianę. Dodajemy sparzone, obrane ze skórki i zmielone migdały oraz cukier. Ucieramy dalej, dodając po jednym żółtku i łyżce mąki. Na koniec dodajemy skórkę cytrynową i pianę z białek. Połową masy wykładamy natłuszczoną okrągłą blachę (śr. 24 cm), smarujemy wierzch konfiturą, a na nią wykładamy resztę ciasta. Pieczemy około 40 min w 160°C. Robimy lukier według przepisu na opakowaniu i łączymy go ze szpinakiem. Oblewamy mazurek lukrem, ozdabiamy kwiatkami z cukru.
Mazurek malinowy
(2 mazurki)
Składniki
- 500 g mąki
- 70 g masła
- 250 g migdałów + 2 garście do dekoracji
- 120 g cukru
- 4 ugotowane żółtka
- 1 surowe żółtko
- 1 słoik marmolady malinowej
Polewa malinowa:
- 250 g masła
- 250 g cukru pudru
- 3-4 łyżki śmietanki
- 3-4 łyżki soku malinowego
Sposób przygotowania
Przesiewamy mąkę, dodajemy do niej masło i siekamy wszystko nożem. Migdały sparzamy, obieramy ze skórki, bardzo drobno siekamy. Dodajemy do mąki wraz z cukrem, przetartymi przez sitko ugotowanymi żółtkami i żółtkiem surowym. Szybko zagniatamy ciasto. Jeśli składniki nie chcą się skleić, możemy dodać odrobinę wody. Schładzamy przez 1 godz. Dzielimy je na 4 równe porcje i wałkując formujemy równe, kwadratowe, cienkie placki. Układamy je na natłuszczonej blasze. Pieczemy ok. 30 min w 160°C. Placki studzimy i przekładamy marmoladą malinową (z dwóch placków robimy jeden mazurek). Przygotowujemy polewę: masło ucieramy z cukrem, śmietanką i sokiem malinowym. Smarujemy mazurki polewą i ozdabiamy obranymi migdałami. Ciasto będzie najlepsze po dwóch dniach od przygotowania, kiedy skruszeje.
Mazurek ponczowy
Składniki
- 8 żółtek
- 100 g cukru pudru
- sok oraz skórka otarta z 1 cytryny
- 5 białek
- 40 g mąki
- tłuszcz do wysmarowania blachy
- 2-3 łyżki rumu
- 300 g dżemu morelowego
Biały lukier:
- 2 białka
- 200 g cukru pudru
- sok z cytryny do smaku
Do dekoracji:
- 150 g masy marcepanowej
Sposób przygotowania
Żółtka ucieramy z cukrem, sokiem i skórką cytrynową, łączymy z ubitą na sztywno pianą z białek, dosypując po trochu przesianą mąkę. Ciasto wykładamy do natłuszczonej i wysypanej mąką tortownicy o średnicy 24 cm. Wyrównujemy powierzchnię i pieczemy w 160°C przez ok. 30-40 min. Po upieczeniu przekrawamy ciasto na dwa równej grubości placki, skrapiamy je rumem, przekładamy dżemem, składamy i odstawiamy, aby dżem stężał. Robimy lukier. Białka wlewamy do naczynia, wsypujemy cukier, ucieramy na gładką masę, doprawiając sokiem. Lukrujemy wystudzone ciasto. Na końcu dekorujemy je różyczkami ulepionymi z masy marcepanowej.
Mazurek warszawski
(2 mazurki)
Składniki
- 200 g masła
- 200 g migdałów
- 200 g cukru
- 6 jajek
- 200 g mąki
- 3 cm kawałek posiekanej laski wanilii
- skórka otarta z pomarańczy lub cytryny
- masło do wysmarowania formy
Po 1/4 łyżeczki:
- utłuczonych goździków
- cynamonu
- gałki muszkatołowej
Lukier:
- 1 pomarańcza
- 250 g cukru w kostkach
- 1/4 szklanki wody
Do dekoracji:
- pestki słonecznika
- kolorowe drażetki
- kolorowe lukry w tubkach
Sposób przygotowania
Ucieramy masło na pianę (najlepiej w ma-kutrze), dodajemy sparzone, obrane ze skórki, a potem zmielone migdały i cukier. Cały czas ucierając, dodajemy po jednym jajku i podsypujemy mąką. Do starannie utartej masy dodajemy przyprawy i skórkę z cytrusów. Zagniatamy ciasto. Przekładamy je do 2 natłuszczonych prostokątnych foremek (17 x 24 cm). Pieczemy ok. 30 min w piekarniku nagrzanym do 160°C. Robimy lukier. Sparzoną pomarańczę osuszamy. Pocieramy kostkami cukru o pomarańczę. Cukier zalewamy wodą, gotujemy gęsty syrop, stale mieszając. Zdejmujemy z ognia i ucieramy przez ok. 20 min, rozprowadzając sokiem wyciśniętym z pomarańczy. Przestudzone mazurki smarujemy lukrem. Dekorujemy zgodnie z upodobaniem.