Ciasta wielkanocne: mazurki, baby wielkanocne i serniki
Mazurek różany (Fot. BBS)
Mazurek różany
Składniki
- 3 jajka
- 1 szklanka cukru
- 2 łyżki konfitury z róży
- 120 g migdałów
- 60 g tartej bułki
- masło do smarowania papieru
- gotowe pomady (różowa i biała) do lukrowania
- konfitura z agrestu lub porzeczek do dekoracji
Sposób przygotowania
Jajka ucieramy z cukrem i konfiturą z róży, dodajemy zmielone migdały i przesianą bułkę tartą, całość dokładnie mieszamy. Masę rozsmarowujemy na blasze wyłożonej pergaminem natłuszczonym masłem, wstawiamy na 20-30 minut do piekarnika nagrzanego do 180 st. i lekko zapiekamy, po czym odwracamy blachę, papier delikatnie zwilżamy wodą i zdejmujemy. Mazurek lukrujemy różową pomadą, a z białej robimy kratę. Ozdabiamy owocami z konfitury.
Puchowa baba
Składniki
- 500 g (ok. 3 szklanek) mąki
- 250 ml mleka
- 70 g drożdży
- 10 żółtek
- 150 g cukru
- 25 ml rumu
- 150 g masła
- sól
- 150-200 g rodzynek
- masło do smarowania formy
Sposób przygotowania
Przygotowujemy rozczyn. Odważamy 250 g mąki, przesiewamy ją i sparzamy wrzącym mlekiem, a gdy przestygnie, dodajemy pokruszone drożdże, mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ubijamy żółtka z cukrem do białości, dodajemy do nich resztę przesianej mąki oraz rozczyn. Wyrabiamy ciasto, a gdy zacznie odchodzić od ręki, dodajemy rum, roztopione, schłodzone masło i szczyptę soli. Nadal wyrabiamy. Na koniec dodajemy umyte, osączone i posypane mąką rodzynki. Wyrobione ciasto wkładamy do wysmarowanej masłem formy (powinno zająć połowę jej objętości), przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. Gdy ciasto w formie urośnie, wkładamy je do nagrzanego do 180 st. piekarnika i pieczemy 50-60 minut. Sprawdzamy patyczkiem, czy jest upieczone (po wyjęciu z ciasta powinien być suchy). Babę możemy posypać cukrem pudrem lub polukrować.
Sernik wiedeński
Składniki
- 500 g tłustego, niekwaśnego białego sera
- 3 ugotowane ziemniaki
- 125 g masła
- 1 szklanka cukru
- 5 jajek
- 50 g rodzynków
- 1 łyżka skórki pomarańczowej
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 laski wanilii
- masło i tarta bułka do formy
Sposób przygotowania
Ser i ziemniaki (bez skórki) mielimy dwukrotnie w maszynce. Ucieramy na pianę masło z cukrem. Cały czas ucierając, dodajemy stopniowo po jednym żółtku i po łyżce zmielonego sera z ziemniakami. Sparzone rodzynki i skórkę pomarańczową mieszamy z mąką ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia. Z białek ubijamy sztywną pianę. Wymieszane z mąką i proszkiem bakalie dodajemy razem z pianą do masy serowej. Dodajemy także drobno pokrojoną wanilię i delikatnie, ale bardzo dokładnie mieszamy. Masę serową wykładamy do wysmarowanej masłem i wysypanej tartą bułką tortownicy i pieczemy 45-60 minut w piekarniku nagrzanym do 160-180 st.
Keks makowy
Składniki
- 250 g maku
- 6 jajek
- 200 g cukru
- 1 cukier waniliowy
- 2 łyżki bułki tartej, masło do smarowania formy
- cukier puder do posypania, ew. bakalie
Sposób przygotowania
Sparzony mak dwukrotnie przepuszczamy przez maszynkę. Żółtka ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym, dodajemy mak i bułkę tartą. Mieszamy, następnie dodajemy białka ubite na sztywną pianę i ponownie, delikatnie mieszamy. Do ciasta możemy dorzucić trochę bakalii. Ciasto wkładamy do wysmarowanej masłem formy i pieczemy około 30 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 200-220 st. Upieczony keks posypujemy cukrem pudrem.
Pascha waniliowa
Składniki
- 300 g cukru pudru
- 250 g masła
- 500 g tłustego, niekwaśnego białego sera
- 6 żółtek jaj ugotowanych na twardo
- garść migdałów
- 1 laska wanilii
- 3 łyżki wiśni z konfitury do dekoracji
Sposób przygotowania
Cukier z masłem ucieramy do białości. Ser z żółtkami dwukrotnie mielemy w maszynce. Do masy cukrowo-maślanej dodajemy po łyżeczce zmielony ser i ucieramy, dopóki masa nie stanie się idealnie gładka. Dodajemy sparzone, obrane i drobno posiekane migdały oraz drobno pokrojoną wanilię. Dokładnie utartą paschę zawijamy w lnianą ściereczkę i odstawiamy na kilka godzin, by obciekła. Następnie wkładamy do formy, obciążamy okrągłą deseczką lub talerzykiem (o mniejszej średnicy niż rant formy), na to stawiamy jeszcze jakiś ciężki przedmiot i zostawiamy na noc w lodówce. Przed podaniem paschę dekorujemy wiśniami.