Szybkie przepisy na sylwestra
Szaszłyki z kurczaka z pesto z pieczonej papryki (Fot. Marcin Klaban)
Szaszłyki z kurczaka z pesto z pieczonej papryki
(dla 4-6 osób)
Składniki
- 2 papryki
- 4 piersi kurczaka
- po 1 łyżce curry i ostrej papryk
- sól, pieprz
- 3 łyżki oliwy
- 2 łyżki solonych fistaszków
- 1 pęczek pietruszki
- sok z 1 limonki
Sposób przygotowania
Włączamy opcję grill w piekarniku i rozgrzewamy go do 220°C. Robimy pesto: papryki kroimy na ćwiartki, usuwając gniazda nasienne i białe błony. Układamy skórą do góry na blasze wyłożonej pergaminem i pieczemy na górnej półce piekarnika przez 10 minut, aż skórka lekko się przypali (aby później paprykę łatwiej było obrać, możemy zostawić ją w piekarniku, aż całkiem ostygnie). Piersi kurczaka kroimy na kawałki, nabijamy na patyczki do szaszłyków, doprawiamy i skrapiamy oliwą. Wyjmujemy z piekarnika papryki i na tę samą, już rozgrzaną blachę przekładamy szaszłyki. Obniżamy temperaturę do 180°C (pozostawiamy opcję grill), pieczemy 15 minut na środkowej półce. Papryki obieramy i miksujemy na jednolitą masę w blenderze wraz z orzeszkami i posiekaną natką. Dodajemy sok z limonki i chwilę miksujemy. Upieczone szaszłyki podajemy z paprykowym pesto.
Uwaga: papryki możemy przygotować wcześniej i od razu większą ilość; są smaczne na przekąskę, do makaronu na zimno, do kanapek. Jeśli i tak zostanie kilka upieczonych papryk, można je zamarynować w oliwie z czosnkiem i rozmarynem.
Chilli con carne
(dla 4 osób)
Składniki
- 3 łyżki oliwy
- 2 ząbki czosnku
- 1 czerwona cebula
- 500 g mielonej wołowiny
- 1 łyżka keczupu
- kawałek kory cynamonu
- 1 gałązka tymianku
- 1 zielone chilli
- 1 puszka obranych w kawałkach pomidorów
- sól i pieprz do smaku
- 1 puszka czerwonej fasoli
- chipsy nachos do podania
Sposób przygotowania:
Podsmażamy na oliwie czosnek pokrojony w cienkie plasterki. Dorzucamy pokrojoną w kostkę cebulę i smażymy, aż się zeszkli. Dodajemy mięso, keczup, cynamon, tymianek i posiekane chilli, smażymy 3-4 minuty, cały czas mieszając, aż mięso będzie brązowe. Wlewamy pomidory z puszki i pół szklanki wody, gotujemy na wolnym ogniu przez 15 minut, aż sos odparuje i zgęstnieje. Dodajemy odcedzoną fasolę i gotujemy jeszcze 2-3 minuty. Doprawiamy solą oraz pieprzem, podajemy z chipsami nachos.
Śliwki w boczku
(dla 4 osób)
Składniki
- 16 suszonych śliwek
- 8 cienkich plasterków boczku
- listki tymianku
- 1 łyżka miodu
- sól
- pieprz
Sposób przygotowania
Rozgrzewamy piekarnik do temp. 220°C. Plastry boczku kroimy wzdłuż na pół, w każdy kawałek ściśle owijamy śliwkę. Układamy pakieciki na blasze wyściełanej pergaminem, obsypujemy tymiankiem, smarujemy miodem, solimy i pieprzymy. Pieczemy 10 minut na środkowej półce piekarnika. Podajemy na ciepło lub na zimno.
Uwaga: śliwki można przygotować wcześniej i zapiec tuż, tuż przed przyjściem gości.
Grzanki z rozmarynowym stekiem
(dla 4 osób)
Składniki
- 8 kromek ciabatty
- 200 g polędwicy wołowej
- sól, pieprz
- 1 gałązka rozmarynu
- 3 łyżki oliwy
- musztarda
- chrzan
Sposób przygotowania
Kromki ciabatty opiekamy na patelni grillowej, lekko dociskając, tak aby powstały paski. Grzanki możemy przygotować także w tosterze lub piekarniku. Polędwicę kroimy na plastry o grubości 5 cm, doprawiamy solą i pieprzem, obtaczamy w drobno posiekanym rozmarynie. Smażymy na oliwie po 3 minuty z każdej strony. Kroimy na cienkie plasterki, układamy na chrupiącym pieczywie i podajemy z musztardą oraz chrzanem.
Minitortille z mozzarellą i pomidorami
(dla 4 osób)
Składniki
- 4 pszenne tortille
- 1 kulka mozzarelli
- 2 pomidory
- 8 listków bazylii
- garść oliwek (zielonych i czarnych, bez pestek)
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
Na środku każdej tortilli układamy cienkie plasterki mozzarelli i pomidora, porwane listki bazylii oraz po kilka oliwek. Doprawiamy solą i pieprzem, ściśle zawijamy i podgrzewamy kilka minut w piekarniku w temp. 200°C. Ciepłe tortille kroimy na cztery części i układamy na talerzu. Idealnym dodatkiem będzie sos słodko-kwaśny.
Nowojorskie cupcakes
(na 12 sztuk)
Ciasto:
- 100 g masła
- po 1 szklance mąki i cukru
- 3 jajka od kur z wolnego chowu
- po 1 łyżeczce: esencji waniliowej, cynamonu i proszku do pieczenia
Krem cytrynowy:
- sok i skórka z 1 cytryny
- 50 g masła
- 100 g cukru pudru
- 2 łyżki mleka
- 1 łyżeczka żółtego barwnika spożywczego (niekoniecznie)
Krem czekoladowy:
- 100 g deserowej czekolady
- szklanka (220 ml) kremówki śmietany
- 3-4 łyżki cukru pudru
Sposób przygotowania
Robimy ciasto: masło ucieramy z cukrem i wanilią. Wbijamy po jednym jajku, dodając kolejne dopiero wtedy, gdy poprzednie dobrze połączy się z masą. Dodajemy mąkę i proszek do pieczenia, dokładnie mieszamy. Dołki formy na muffiny wykładamy papilotkami i każdą z nich do połowy wypełniamy ciastem. Pieczemy 20-25 minut w temp. 180°C. Nakłuwamy wykałaczką - jeśli będzie sucha po wyjęciu, to znak, że babeczki są gotowe. Studzimy je, a w tym czasie robimy krem cytrynowy: za pomocą miksera ucieramy masło z cukrem i mlekiem, doprawiamy sokiem i skórką z cytryny, ew. barwimy. Robimy krem czekoladowy: do śmietany ubitej na sztywno z cukrem pudrem wlewamy stopioną i ostudzoną czekoladę, lekko mieszając. Połowę ciastek pokrywamy kremem czekoladowym, a resztę - cytrynowym.
Uwaga: do przygotowania kremu czekoladowego można użyć czekolady smakowej - np. miętowej, pomarańczowej, chilli itp.