Czystek działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antywirusowo

http://www.wygodnadieta.pl/
Czystek

Czystek (Fot. 123RF)

?Czystek - reaktywacja? - parafrazując tytuł znanego filmu, można przedstawić historię Cistus Incanus, bardziej znanego jako czystek. Na pewno nazwa ta zdążyła "obić" się o uszy nawet tym osobom, które nie są entuzjastycznie nastawione do wszelkich mód i trendów, również tych żywieniowych
1 z 5
Fot. 123RF
Fot. 123RF

czystek

Właściwości lecznicze czystka odkryto mniej więcej już w IV w. p.n.e. Warto zapoznać się z jego szczególnymi prozdrowotnymi walorami, pamiętając jednocześnie, że Cistus Incanus nie jest żadnym mitycznym panaceum, które pomoże się nam rozprawić z wszystkimi możliwymi dolegliwościami.

Niektóre z cech przypisywanych czystkowi znalazły potwierdzenie w badaniach naukowych (wiele pod tym względem zrobili w ostatnich latach naukowcy niemieccy, m.in. z Uniwersytetu w Lipsku). Inne (np. dotyczące skutecznego wybielania zębów) trudno jednak nazwać faktami.

To akurat nie jest jednak najważniejszy atut Cistus Incanus - zajmijmy się więc tymi szczególnie korzystnymi dla kondycji naszego organizmu.

Czystek przez cały rok? Jak najbardziej! I to często - herbatki sporządzane na bazie tego zioła powinno się pić minimum dwa, trzy razy dziennie, regularnie i (podobnie jak w przypadku innych naturalnych preparatów roślinnych) efektów należy się spodziewać dopiero po pewnym czasie - u jednych zmiany będą widoczne np. po kilkunastu dniach, u innych po paru tygodniach.

Jeśli ktoś zmaga się z problemami skórnymi, opryszczką albo przeziębieniem, może zapałać uzasadnionym entuzjazmem do czystka o wiele wcześniej niż osoba pragnąca wspomóc leczenie cięższych chorób, w tym m.in. boreliozy.

Jedno jest pewne - czystka nie można przedawkować, zatem możemy się nim raczyć właściwie do woli. Co więcej - czystek mogą pić już małe, nawet kilkumiesięczne dzieci (łagodzi zaparcia).

Jaki jest najlepszy?

Oczywiście Bio - jeśli nabywamy taki czystek, mamy pewność, że pochodzi z upraw wolnych od różnego rodzaju zanieczyszczeń (również modyfikacji genetycznych). To bardzo ważne, by zioło nie zawierało szkodliwych substancji, takich np. jak metale ciężkie. W końcu po to pijemy czystek, aby pozbyć się ich z organizmu (czystek jest szczególnie skuteczny w redukowaniu poziomu kadmu).

Wybierajmy czystek w formie ciętej, zmielony zazwyczaj jest gorszej jakości. O smaku i zdrowotnych właściwościach tej rośliny decydują przede wszystkim kwiaty i listki. Im mniej łodyg - tym lepiej.

Autor: http://www.wygodnadieta.pl/

Zdjęcie BRABANTIA Stojak + 7 słoików na przyprawy CHROM 298202 Zdjęcie Menu New Form Pojemniki na przyprawy z podstawką Tripod 4703309 Zdjęcie THK Szklane pojemniki na przyprawy Simple komplet OPT4574
BRABANTIA Stojak + 7 słoikó... Menu New Form Pojemniki na ... THK Szklane pojemniki na pr...
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
2 z 5
Fot. Otmar Diez / StockFood
Fot. Otmar Diez / StockFood

Czystek na lato

Tajemnicą sukcesu czystka są jego podstawowe właściwości, czyli działanie: przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe.

W starożytności, na terenach, na których był uprawiany (Bliski Wschód) doceniano go za to, że potrafił wspomóc siły witalne, wpływał na lepszy nastrój i dodawał odwagi.

Dziś te kryteria opisujemy nieco innym językiem, ale zioło powszechnie uprawiane już nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale również na Wyspach Kanaryjskich czy w krajach południowej Europy, także w XXI wieku potrafi skutecznie konkurować z innymi, zdecydowanie mniej naturalnymi specyfikami.

Latem czystek powinien się stać naszym wiernym druhem. Wymieńmy najważniejsze powody:

  • Chroni przed zakażeniami odkleszczowymi.

Chodzi tu głównie o krętka wywołującego boreliozę. Nie wszyscy naukowcy są przekonani co do tego jak silne jest pod tym względem działanie czystka, jednak coraz częściej stosuje się wspomaganie leczenia farmakologicznego czystkiem. Picie naparu z czystka polecane jest osobom pracującym w lesie, a także wszystkim, którzy wybierają się na wycieczki do miejsc, w których występują kleszcze.

Uważa się, że czystek ?odstrasza? kleszcze i owady (m.in. komary), a jeśli dojdzie do ukąszenia, jego negatywne skutki są mniej odczuwalne - nawet przy zagrożeniu boreliozą. Polifenole i inne związki obecne w czystku ?oklejają? krętka - w ten sposób go unieszkodliwiając.

Czystek warto podawać również zwierzętom domowym, które w okresie letnim częściej niż ludzie "łapią" kleszcze i niestety, wracając ze spaceru, mogą ?przyprowadzić? również niechcianego gościa - pajęczaka.

    Warto raczyć się czystkiem, gdy mamy problem z nadmierną potliwością. Kilka tygodni picia czystka pozwoli znacznie zmniejszyć nieprzyjemny zapach potu.


    Czystek w podróży i czystek w biurze

      Bakteriobójcze działanie czystka sprawdzi się pod wieloma względami również w podróży. To dość oczywiste, że pijąc czystek możemy uniknąć albo lżej przejść różnego rodzaju infekcje (o czym niżej).

      W tym miejscu zauważmy, że czystek może nas wspomóc także pod względem higienicznym - nie mamy pod ręką szczoteczki do zębów? Możemy przepłukać usta herbatką z czystka. W "normalnych" warunkach warto również stosować czystek jako naturalną alternatywę syntetycznych płynów, które zazwyczaj nie są wolne od szkodliwych substancji chemicznych.

      Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach (szczególnie wielogodzinne) nie pozostaje bez wpływu na twoją kondycję zdrowotną? Częściej masz katar, boli cię gardło i "łapiesz" różnego rodzaju infekcje? Picie czystka pomaga bardziej niż przyjmowanie różnych specyfików aptecznych. Warunek jest jeden - regularność i działanie długofalowe. Uzależnienia od czystka nie musimy się obawiać!

      Czystek bywa porównywany do zielonej herbaty - głównie z powodu swoich antyoksydacyjnych właściwości. Rzeczywiście, zarówno czystek, jak i zielona herbata efektywnie wymiatają wolne rodniki odpowiedzialne za występowanie wielu poważnych chorób, tyle, że czystek jest pod tym względem trzykrotnie skuteczniejszy .

      Dzieje się tak nie tylko ze względu na większą zawartość witaminy C, ale przede wszystkim na obecność tzw. witaminy P, czyli przywoływanych już wyżej polifenoli (największemu bogactwu czystka).

      Czystek, w przeciwieństwie do zielonej herbaty nie wykazuje działania psychoaktywnego (w jego składzie nie znajdziemy np. teiny czy teobrominy). Dlatego z dobroczynnych właściwości herbatki z czystka mogą korzystać nawet małe dzieci. Nie ma też przeciwwskazań do stosowania go u kobiet w ciąży czy u starszych osób zmagających się z różnego rodzaju przypadłościami (a jak wiadomo - nie każde zioło może być łączone z lekami itp.).

      3 z 5
      shutterstock
      shutterstock

      Czystkiem w infekcje

        Pod tym względem czystek sprawdzi się szczególnie w okresach przesilenia między porami roku, zatem, jeśli chcemy dać sobie szansę na jesień bez infekcji górnych dróg oddechowych, ale także bez opryszczki i innych zakażeń wirusowych oraz bakteryjnych, zainwestujmy w czystek już teraz i pijmy go codziennie.

        To, że czystek wspomaga profilaktykę, a także leczenie objawów infekcji, zostało potwierdzone badaniami i z całą pewnością nie można do tego podchodzić jak do kolejnego, "modnego" medycznego mitu.

        Za takie, pozytywne działanie czystka, odpowiadają, co chyba nas nie zaskoczy - polifenole. Antyoksydacyjne i wspierające odporność działanie tych związków jest trudne do przecenienia, niemal uniwersalne. Witamina P, wzmacniając barierę ochronną organizmu, nie tylko walczy z krętkami wywołującymi boreliozę, ale także z wieloma innymi zagrożeniami.

        Dzięki obecności tych szczególnych związków fenolowych w swoim składzie czystek okazuje się też skutecznym środkiem przeciwko całej gamie dolegliwości.

        Problemy ze skórą - to tylko niektóre z nich. Skala różnego rodzaju przypadłości, z którymi zmaga się nasz największy organ, stale się poszerza. Tym bardziej warto raczyć się czystkiem, gdy naszą zmorą jest opryszczka, trądzik i cięższe schorzenia - jak np. łuszczyca, grzybice, czy różnego rodzaju alergie. Polifenole, które" wymiatają" z organizmu wolne rodniki, chronią tym samym DNA komórek, a to oznacza skuteczną walkę z procesami starzenia się organizmu, w tym skóry.

        Chociaż nie jest to jeszcze dokładnie udowodnione, to jednak można z dużym prawdopodobieństwem uznać, że czystek wykazuje również działanie antyhistaminowe, zmniejsza zatem ryzyko wystąpienia różnego rodzaju reakcji alergicznych.

        4 z 5
        Ototo Design - cena 14,90 USD
        Ototo Design - cena 14,90 USD

        Czystek niczym wino?

        Od dawna wiadomo, że czerwone wino działa pozytywnie na kondycję układu krwionośnego i serca. W krajach, których kultura kulinarna w dużym stopniu bazuje na tym właśnie zdrowym trunku, obserwuje się mniejszą zachorowalność i umieralność na choroby serca i układu krążenia, w tym: nadciśnienie, zawał, miażdżycę czy udar mózgu.

        Tajemnicą sukcesu jest jednak nie samo wino, ale obecne w nim polifenole. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że te pochodzące z czystka ?nie uzależniają?, a tym samym są szczególnie warte polecenia!

        Wreszcie - nie zapominajmy również o alkalizującym działaniu herbatki z czystka. Oznacza to nie co innego, tylko wspomożenie organizmu w walce z nadmiernym zakwaszeniem. Jak powszechnie wiadomo, nie jest to korzystne zjawisko, które w dużym stopniu wpływa na podatność organizmu na zmiany nowotworowe.

        Choć takie - antynowotworowe działanie - jest obecnie cechą najbardziej pożądaną i mocno działa na naszą wyobraźnię - na razie nie do końca można potwierdzić, że czystek jest w tej walce szczególnie skuteczny, jednak wszystkie inne i potwierdzone jego cechy (wyżej opisane) wpływając na wzmocnienie obronnych reakcji organizmu, mobilizują go tym samym do walki w razie wystąpienia zagrożenia.

        5 z 5
        Fot. Shutterstock
        Fot. Shutterstock

        Dlaczego czystek?

        Na koniec coś o samym procesie "oczyszczania". To, że dzięki polifenolom czystek wymiata z organizmu wolne rodniki już wiemy, ale to nie wszystko. Czystek wspomaga też usuwanie metali ciężkich z organizmu, w tym tak niebezpiecznych i niestety dość powszechnie występujących jak: ołów, rtęć czy kadm. Herbatkę z czystka w dużych ilościach powinny więc przede wszystkim pić osoby pracujące w niekorzystnych warunkach oraz palacze.

        Walory smakowe i zdrowotne, czyli jak pić czystek z przyjemnością?

        Nie potrzeba żadnej wiedzy tajemnej, aby sporządzić zdrowy i zarazem smaczny napój z czystka. Nie zawsze musi to być gorąca czy nawet ciepła herbatka. Przykładowo - latem możemy na bazie suszu z czystka sporządzić orzeźwiający napój w stylu ice tea. Czubatą łyżkę czystka zalewamy litrem wrzącej wody i zaparzamy w dzbanku (ok. 10 minut) pod przykryciem. Odcedzamy, dodajemy kostki lodu, cytrynę, ewentualnie dla smaku również kilka liści mięty. Można napój posłodzić np. stevią.

        Tradycyjną herbatkę z czystka sporządzamy podobnie. Zalewamy łyżeczkę suszu wrzątkiem i zaparzamy przez 10 minut pod przykryciem. Napar z jednej łyżeczki możemy pić nawet cztery razy - choć smakowo jest coraz słabszy, to jego walory zdrowotne nic na tym nie tracą, a nawet zyskują. Tak naprawdę więc, "inwestycja" w czystek, szczególnie ten w wersji Bio, nie jest tak znaczna jakby się mogło wydawać, wnioskując po cenach. Czystek jest wyjątkowo wydajny - również pod tym względem!

        Odwar przy dolegliwościach cięższych lub o charakterze przewlekłym: Około 10 g  Cistus zalać 200-220 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut, odstawić na 20 minut do ostudzenia i przecedzić. Tak uzyskany odwar stosuje się zewnętrznie (okłady, płukanki, przemywanie) oraz wewnętrznie ? 100 ml 3-4 razy dziennie (wszelkie stany zapalne, borelioza, nieżyt jelit i żołądka itd.), a także do lewatyw (doodbytniczo 150-200 ml).

        Autor: http://www.wygodnadieta.pl/

        Więcej na ten temat: czystek