Koktajlowe pożegnanie karnawału
Drinki (Fot. Materiały prasowe )
Drinki na śledzik
Nieodłącznym atrybutem karnawałowych imprez - zarówno tych domowych jak i klubowych, jest alkohol, który szczególnie w tym czasie przybiera egzotyczne i kolorowe formy. Warto przypomnieć, że dopiero stosunkowo niedawno, do Polski zaczęły napływać z innych krajów likiery oraz składniki, które są podstawą większości drinków i cocktaili. Dlatego barmani, proponując klientom wyszukane mikstury, muszą mieć na uwadze narodowe przyzwyczajenia Polaków. A dane pokazują, że 73 proc. rodaków najchętniej łączy sok z wódką, a 84 proc. colę z whisky. (Badanie na temat zachowań i stylu picia Polaków, przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Diageo Polska, Maj 2010.)
Sylwester i karnawał to zdecydowanie najbardziej sprzyjające momenty w roku, aby wypróbować bardziej złożone koktajle. W tym roku szczególnie polecamy orzeźwiające drinki na bazie owoców oraz bardziej rozgrzewające np. z dodatkiem imbiru, który świetnie komponuje się zarówno z wódką jak i whisky - radzi Roman Sosiński Prestige Brand Ambasador w Diageo Polska.
Do łask powracają też shoty, które najlepiej sprzyjają wspólnej zabawie w większym gronie. Z kolei u naszych odległych sąsiadów zza oceanu królują tzw. Jelly shots, czyli galaretki z alkoholem w najróżniejszych kształtach i smakach. Jest to cześć szerszego trendu, w którym coraz większą rolę odgrywa technologia i nowoczesne sposoby otrzymywania nowych smaków. Ograniczenia, poza wielkością kieliszka i kreatywnością barmana praktycznie przestały istnieć.
Poniżej przedstawiamy koktajle na bazie wódki Smirnoff Black, whisky Johnnie Walker Red Label i likieru Baileys, które doskonale sprawdzą się podczas spotkań z przyjaciółmi oraz wszelkich karnawałowych przyjęć. Szejkery w dłoń!
Leśna przygoda z Mule Jeżynowym
Dzikie chowają się wśród bezdroży i lasów. Ogrodowe z wdziękiem wystawiają się ku światłu. Mrożone idealnie nadają się do zrobienia pysznego drinka. Mimo, iż jeżyny znane są w Europie od dawna, dopiero w XX wieku wyhodowano odmianę pozbawiającą je największej wady "kolców"
Składniki:
- 40 ml wódki Smirnoff Black
- Mięta (nie zgniatamy)
- 20 ml pure jeżynowego /malinowego lub truskawkowego
- 2 łyżeczki syropu cukrowego
- sok z połowy limonki
- kruszony lód
Dekoracja:
- Listek mięty i świeża malina/ jeżyna lub truskawka.
Przygotowanie:
Do szklanki typu highball wlewamy wódkę, syrop cukrowy, sok z połowy limonki. Dodajemy kruszony lód a następnie osobno zmiksowane pure z owoców. Całość dopełniamy wodą sodową, spritem lub piwem imbirowym.
Nieokiełznany Johnnie Ginger
Kipi witalnością, wrze od świeżości, rozsadza od środka i rozstawia po kątach.
Składniki:
- 40 ml Johnnie Walker Red Label
- 3 ćwiartki limonki
- 2-3 łyżeczki syropu cukrowego
- lód w kostkach
- piwo imbirowe
Dekoracja:
- 3 plastry świeżego imbiru i gałązka melisy.
Przygotowanie:
W szklance typu highball ugniatamy 3 ćwiartki limonki z syropem cukrowym. Wlewamy whisky, uzupełniamy lodem i całość mieszany. Całość dopełniamy piwem imbirowym.
Kremowa słodycz pod malinową pierzyną
Odkąd w 1974 r. odkryto jak połączyć ze sobą śmietankę i whiskey, likier Baileys stał się obiektem westchnień milionów kobiet na całym świecie. W tej propozycji do tego idealnego zestawu dodano zapach i słodycz malin.
Składniki:
- 50 ml Baileys Irish Cream
- mrożone maliny
Przygotowanie:
Przygotuj wcześniej mus malinowy (wystarczy zmiksować mrożone maliny). Przelej mus do kieliszka typu shot zapełniając go do połowy. Następnie wlej powoli mocno schłodzony Baileys.