Wyniki konkursu "Sztuka znikania - chłodnik"
Chłodnik z botwiny - na jogurcie
Oto nasz przepis na chłodnik dla 4 osób
Składniki
- 1 pęczek botwiny
- 200 ml bulionu warzywnego
- sok z 1/2 cytryny + dodatkowy do doprawienia
- 400 ml gęstego jogurtu naturalnego
- 200 ml kwaśnej śmietany 12%
- 4 rzodkiewki
- 1 mały świeży ogórek lub 1/2 dużego
- 1 pęczek koperku
- 1 pęczek drobnego szczypiorku sól
- cukier i pieprz do smaku
Sposób przygotowania
Botwinę dokładnie płuczemy, buraczki szorujemy, ale nie obieramy ich. Odcinamy łodygi i liście, kroimy je dość drobno (w kawałki około 5 mm ). Nieobrane buraczki wrzucamy do wrzącego bulionu z sokiem cytrynowym, gotujemy 5 minut, po czym wyławiamy je i studzimy. Obieramy ze skórki, kroimy w drobną kostkę. Ponownie zagotowujemy bulion, wrzucamy posiekaną botwinę i blanszujemy przez 2 minuty. Cedzimy (bulionu nie wylewamy!) i łączymy z buraczkami. Studzimy i schładzamy bulion, mieszamy go z jogurtem i śmietaną. Rzodkiewki ścieramy na tarce o grubych oczkach, ogórka kroimy w kosteczkę, koperek i szczypiorek siekamy. Łączymy wszystkie składniki, doprawiamy solą, cukrem, pieprzem i sokiem z cytryny. Przykrywamy przezroczystą folią i wstawiamy do lodówki na przynajmniej 4 godziny.
Chłodnik z ogórków na maślance
Przepis: Iwona Orzechowska-Zeidler
Składniki
- 1 litr maślanki
- 8 ogórków gruntowych
- 1-2 ząbki czosnku
- 1 pęczek koperku
- kilka listków mięty
- sól pieprz
Sposób przygotowania
Ogórki obieramy i trzemy na tarce o grubych oczkach. Solimy i odstawiamy na 15 minut, aż puszczą sok. Koperek i miętę myjemy, osuszamy i siekamy. Następnie odciskamy ogórki, przekładamy do garnka i mieszamy z maślanką, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i posiekane zioła. Doprawiamy solą i pieprzem. Wstawiamy do lodówki na 2-3 godziny, aby chłodnik się schłodził, a smaki przegryzły. Przed podaniem możemy dodać pokruszony ser feta.
Upojna zupa - krem z pasternakiem i cydrem podawana na zimno
Przepis: Maria Pohorecka
Na 4 porcje
Składniki
- 500g korzenia pasternaku (można zastąpić pietruszką)
- 2 cebule
- Sok z 1/2 cytryny
- 2 jabłka (plus do dekoracji 1/2 jabłka ze skórką pokroić tuż przed podaniem w bardzo cieniutkie plasterki i lekko skropić sokiem z cytryny by nie ściemniały)
- 300 ml cydru lubelskiego
- 500ml wody
- 50g masła
- 50-80ml śmietanki 30% (nie koniecznie)
- 2 łyżki oliwy
- Tymianek cytrynowy (macierzanka) 3 gałązki
- Sól, pieprz
Sposób przygotowania
Umyć, obrać i pokroić pasternak w regularne plastry ok. 1,5 cm a następnie skropić sokiem z cytryny. Cebulę pokroić w drobną kostkę. W garnku na oliwie z masłem zeszklić cebulę, dodać pokrojony pasternak i dwie gałązki tymianku, podlać połową wody i gotować pod przykryciem ok.15 min. Po tym czasie dolać pozostałą wodę i cydr, dołożyć pokrojone w ósemki obrane jabłka, gotować do miękkości pasternaku ok. 10-15min. Ugotowaną zupę zmiksować dodając śmietankę (można pominąć ale gdy dodamy zupa będzie bardziej kremowa i o łagodniejszym smaku), doprawić solą, pieprzem. Schłodzić i wstawić do lodówki na 2 godz. Przed podaniem udekorować świeżymi listkami tymianku i plasterkami jabłka.
Chłodnik selerowy
Przepis: Beata Khanafer
Składniki na ok.4 porcje:
Składniki
- 4 łodygo selera naciowego
- 80 dag gruszek
- 15 dag sera pleśniowego
- 1 kostka bulionu warzywnego
- 1 szklanka gęstego jogurtu naturalnego lub maślanki
- sok z połowy cytryny
- szczypta soli i białego pieprzu
- listki selera i ziarenka czerwonego pieprzu do dekoracji
Sposób przygotowania
Seler umyj, odetnij liski (zachowaj do dekoracji), a łodygi potnij na kawałki. Gruszki umyj, obierz ze skórki, usuń gniazda nasienne i pokrój w kostkę. Seler i gruszki zalej niewielką ilością wody, doprowadż do wrzenia, następnie gotuj jeszcze przez 10-15 min. na małym ogniu. Zdejmij z ognia i zmiksuj na gładko.
Kostkę bulionu rozpuść w 3 szkl.wrzątku. Wymieszaj bulion z musem selerowo-gruszkowym. Ser pokrusz na grube kawałki, odłóż 1/3 do dekoracji, a resztę dodaj do zupy. Podgrzewaj, aż ser się rozpuści. Dopraw do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Przestudż i wstaw do lodówki na 2 godz. 3)Wymieszaj jogurt z chłodnikiem.Przed podaniem udekoruj na talerzach listkami selera, kostkami sera i ziarenkami pieprzu.
Chłodnik z pomidorami i imbirem
Przepis: Justyna Witkowska
Składniki
- 3 banany
- 4 duże pomidory
- 200 g mleka kokosowego
- 1 świeża chilli
- 1 limonka
- 0,5 cytryny
- 1 łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu
- 1 łyżeczka otartego korzenia imbiru
- 250g sera kremowego
- 4 kromki pełnoziarnistego pieczywa tostowego
- chipsy bananowe
- kandyzowane pomidorki cherry
- szczypta soli
Sposób przygotowania
Najlepszy chłodnik uzyskamy, jeśli wszystkie składniki znajdowały się uprzednio w lodówce. Chilli siekam. Z pomidorów usuwam gniazda nasienne, kroję na mniejsze części. Wrzucam do misy miksera. Dodaję mleko kokosowe, obrane i pokrojone w mniejsze części banany, chilli, pieprz i 200 g sera kremowego i miksuję wszystko do momentu uzyskania gładkiej konsystencji. Dodaję sok i skórkę cytrusów i mieszam. Chłodnik wkładam do lodówki. Chleb kroję w kostkę. Prażę na suchej patelni aby uzyskać chrupiące grzanki.Odstawiam do przestudzenia. Nakładam porcje chłodnika. Posypuję kilkoma grzankami, chipsami bananowymi i ewentualnie skórką ostrej papryki. Podaję z grzankami posmarowanymi pozostałym serem i pomidorkami kandyzowanymi.