Dieta przed egzaminami

mjk, mat. prasowe
Jak się odżywiać przy wzmożonym wysiłku intelektualnym? Oto dieta, która będzie podporą dla pracy mózgu. Dla wszystkich, którzy muszą zakuwać
mat. promocyjne mat. promocyjne

Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu

Podczas nauki często zapominamy o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. A przecież najlepszym napojem nawadniającym nasz organizm jest woda.

- Dzięki niej wszystkie procesy metaboliczne w naszym ciele zachodzą prawidłowo. Już kilkuprocentowe (2-3%) odwodnienie powoduje, że jesteśmy ospali, mamy problemy z koncentracją i logicznym myśleniem. Pamiętajmy więc, by wodę mieć zawsze pod ręką - radzi specjalistka ds. żywienia Agnieszka Piskała.

Zdjęcie AEG 9001666537 Zdjęcie Bosch THD 2021 Zdjęcie Jonizator wody AQUATOR CLASSIC
AEG 9001666537 Bosch THD 2021 Jonizator wody AQUATOR CLASSIC
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
1
mat. prasowe Nestle mat. prasowe Nestle

Co jeść, a czego nie?

Dieta powinna być bogata przede wszystkim w produkty zawierające pełnowartościowe białko, np. jajka, chude mięso, tłuste ryby czy nabiał. Białko warunkuje prawidłową budowę układu nerwowego, sprawia, że odpowiednio on funkcjonuje, a jednocześnie zapamiętywanie wiedzy jest o wiele wydajniejsze.

- Dieta, która na pewno nie ułatwia nam nauki, to ta oparta na potrawach ciężkostrawnych, czyli np. bigosie, zawiesistych zupach, produktach tłustych oraz żywności wysoko przetworzonej typu fast food. Produkty te to tzw. puste kalorie, które na krótko zaspokajają głód, sprawiają, że jesteśmy ospali, mamy problemy z koncentracją. Dodatkowo powodują, że cała energia organizmu skupia się na procesie trawienia, dlatego bardzo trudno jest przyswajać wtedy wiedzę - mówi Agnieszka Piskała.

2
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Idealne przekąski

Ucząc się, mamy ochotę na różnego rodzaju przekąski. Świetnym rozwiązaniem są orzechy stymulujące pracę mózgu.

- Wysoka zawartość fosforu pozytywnie oddziałuje na procesy myślowe, podobnie jak miedź i mangan, które wspomagają pamięć oraz koncentrację. Orzechy to idealne źródło magnezu, pierwiastka, którego szczególnie brakuje w diecie osób narażonych na stres i ciężką pracę umysłową - podsumowuje Agnieszka Piskała.

Orzechy różnią się miedzy sobą zawartością składników odżywczych. Aby dostarczyć wszystkich tych składników, warto sięgać po ich różne odmiany. Należy jednak zrezygnować z orzechów solonych, ponieważ sól zwiększa kaloryczność produktów, ciśnienie krwi i nie posiada istotnych wartości odżywczych.

3
Pixabay Pixabay

Czy kawa pomaga?

Idealnym antidotum na zmęczenie wydaje się mocna kawa. Z jej spożywaniem należy jednak zachować umiar.

- Kawa jest dobrym źródłem kofeiny, która wpływa na naszą koncentrację i oddala uczucie senności. Spożywana w umiarkowanych ilościach usuwa zmęczenie, polepsza nastrój i koncentrację, zwiększa wydolność fizyczną organizmu. Wyostrza uwagę, zwiększając funkcje kognitywne, np. pamięć roboczą. Jednak w zbyt dużej ilości wypłukuje magnez i wapń, przyczyniając się do wydalenia składników potrzebnych mózgowi do prawidłowego funkcjonowania - mówi Agnieszka Piskała.

Oprócz kawy źródłami kofeiny jest także herbata i w mniejszym stopniu kakao.

- Kofeina jest zaliczana do środków stymulujących, ponieważ działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Popularne napoje energetyczne również zawierają kofeinę i dają pozorne, krótkotrwałe wrażenie wzrostu energii zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Można je zastąpić świeżym sokiem z owoców lub warzyw bogatych w witaminy - przekonuje Agnieszka Pisała.

4