Święta Bożego Narodzenia w Czechach - jarmarki, szopki, tradycje

Źródło: czechtourism.com
Jarmarki bożonarodzeniowe, czyli vánocni trhy

Jarmarki bożonarodzeniowe, czyli vánocni trhy (Fot. iStock)

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia są esencją starych obyczajów i wyjątkowymi dniami w roku. Wszak to okazja nie tylko to zaproszenia najbliższych, złożenia serdecznych życzeń, ale i spotkania przy stole, na którym królują wyjątkowe potrawy. A jak świętują Czesi, nasi południowi sąsiedzi?
1 z 4
Fot. iStock
Fot. iStock

Jarmarki bożonarodzeniowe, czyli vánoční trhy

Jarmarki nastrajają świątecznie wszystkie zmysły: pachnie grzane wino i pierniki, rozbrzmiewają kolędy, błyszczą choinkowe światełka, a nastrój jest radosny.

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie warto wybrać się do Pragi na największy jarmark czeski, który już 26 listopada otworzył swoje podwoje na Rynku Starego Miasta. Na gości czekać będzie wiele świątecznych niespodzianek oraz stoiska z ozdobami choinkowymi, szopkami, drewnianymi zabawkami, biżuterią, miodem pitnym i wieloma przysmakami. Podobnie będzie w Brnie, gdzie na Placu Wolności i Placu Morawskim jarmarki rozpoczęły się 27  listopada, a że jesteśmy w Morawach, nie może zabraknąć smakowitych frgali - okrągłych ciast z nadzieniem serowym lub owocowym. I tak możemy peregrynować przez całe Czechy, od jarmarku do jarmarku: W Czeskim Krumlovie zachwyci żywa szopka betlejemska, w skansenie wołoskim w Rožnovie pod Radhoštěm zakupimy tradycyjne wyroby rzemieślnicze i zapoznamy się z miejscowymi zwyczajami, w scenerii słynnego zamku Karlštejn odbędzie się jarmark historyczny, zaś w pałacu Loučeň w pobliżu Pragi będzie można zobaczyć chrzest największego wieńca adwentowego w Czechach.

Zdjęcie Choinka Jodła 150 cm Zdjęcie Home&You Figurka Christmas Trip 35812-MIX-FIG-BN Zdjęcie Best Season Drzewko (1522615)
Choinka Jodła 150 cm Home&You Figurka Christmas ... Best Season Drzewko (1522615)
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
2 z 4
Fot. iStock
Fot. iStock

Szopki betlejemskie, czyli betlem

Tradycje rzemieślnicze budowy szopek w Czechach sięgają XVI w. i bywa, że przechodzą z ojca na syna. Na przykład w miejscowości Třešť w regionie Vysočina kilka rodzin zajmuje się szopkarstwem już od ponad dwustu lat.

Ruchoma szopka zbudowana ponad sto lat temu przez Jana Probošta, Josefa Kapuciána i Josefa Frimla w Třebechovicach pod Orebem została uznana za zabytek kultury narodowej. Precyzyjna konstrukcja składa się z ponad dwóch tysięcy rzeźbionych elementów! Ekspozycja kilkuset szopek pochodzących z różnych regionów Czech w tamtejszym Muzeum Szopek jest znaną atrakcją turystyczną. Czeskie arcydzieła szopkarskie wykonane z kryształu, piernika, drewna, papieru lub ze słomy znane są na całym świecie. Ot, choćby ruchoma szopka ludowa Krýzovy jesličky w mieście Jindřichův Hradec, dzieło mistrza pończoszniczego Tomasza Krýzy (1838-1918), która została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa składa się z około 1400 figurek i była tworzona przez ponad 60 lat!  Raz na pięć lat odbywa się tu międzynarodowa wystawa konkursowa ?O nożyk Tomasza Krýzy?, a prace rzeźbiarzy są wystawione w Muzeum Ziemi  Jindřichohradeckiej. Wielbiciele tej dziedziny sztuki koniecznie powinni zobaczyć również zbiór szklanych szopek w  Muzeum Mostu Karola w Pradze, odwiedzić Muzeum Szopek w Karlsztejnie, gdzie znajduje się między innymi kukiełkowa Szopka Królewska i zachwycić się kryształową szopką w pałacu w Pardubicach.

Zdjęcie Bolove Szopka 12-2429-0 Zdjęcie Bolove Szopka 3 Częściowa Kolorowa 5901638333926 Zdjęcie CWR Szopka Bożonarodzenio - Foremka
Bolove Szopka 12-2429-0 Bolove Szopka 3 Częściowa K... CWR Szopka Bożonarodzenio -...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
3 z 4
Fot. iStock
Fot. iStock

Świąteczne tradycje, czyli vánoční tradice

Zanim rozbłyśnie pierwsza gwiazdka i Czesi zasiądą do wigilijnej wieczerzy starają się pościć calutki dzień, bo kto wytrwa, co nie jest łatwe, gdyż domostwo wypełniają apetyczne zapachy świątecznych potraw, zobaczy złote prosiątko, a to przecież bardzo dobry omen.

Jedno nakrycia zostawia się zwyczajowo dla niespodziewanego gościa, a pod talerze wkłada łuski karpia, żeby przez cały nadchodzący rok panował dostatek. Zgodnie z dawnym przesądem nie należy odchodzić od wigilijnego stołu, gdyż ten kto wstanie przed ukończeniem posiłku, nie dożyje następnych świąt? Oczekiwanie na prezenty od Jezuska skracają kultywowane od wieków zabobony, dziś traktowane z przymrużeniem oka. Panny rzucają bucikiem ? jeżeli upadnie noskiem w stronę wyjścia, ślub w nadchodzącym roku gwarantowany. Miłość zapewni pocałunek skradziony pod jemiołą (otrzymaną w prezencie, a nie kupioną). O tym zaś, czy będziemy zdrowi dowiemy się krojąc po wigilii jabłko, jeśli gniazdo nasienne układa się w pięcioramienną gwiazdę choroba ominie domowników, a jeżeli w krzyżyk? o to już gorzej.

Zdjęcie Luminarc Serwis CARINE 19cz. biało-czarny D2381 Zdjęcie MADONNA ZASTAWA STOŁOWA 18 ELE. MA-2118 Zdjęcie Maria Paula Zestaw kawowy 12os 39ek Agapantus
Luminarc Serwis CARINE 19cz... MADONNA ZASTAWA STOŁOWA 18 ... Maria Paula Zestaw kawowy 1...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
4 z 4
Fot. iStock
Fot. iStock

Potrawy świąteczne, czyli vánoční pokrmy

Czym pachnie Wigilia? Suszonymi grzybami oczywiście. A że zwyczajowo uroczysta kolacja w tym dniu jest bezmięsna, nie może zabraknąć zapiekanej kaszy z grzybami (czes. houbovy kuba). Kuba, szczególnie popularna w południowych Czechach, składa się dwóch podstawowych składników: kaszy pęczak i suszonych grzybów. Zdrowa i syta kasza w połączeniu z grzybami smakuje doskonale, a co równie ważne ta potrawa jest bardzo łatwa w przyrządzaniu. Smażony karp zajmuje poczesne miejsce wśród tradycyjnych wigilijnych potraw, wiedzą to Polacy, wiedzą także Czesi. Żeby było bardziej po czesku: usmażonego karpia należy skropić cytryną i zjeść wraz z sałatką ziemniaczaną (czes. bramborový salat) ? to w kraju nad Łabą wigilijny zestaw obowiązkowy. Zwyczaj podawania na wigilię sałatki ziemniaczanej przywędrował do Czech z Wiednia ponad wiek temu, ale sposób jej przygotowania znany był już o wiele wcześniej. Zgodnie z czeskim zwyczajem na święta powinno upiec się przynajmniej siedem rodzajów ciastek, tzw. cukroví. Oczywiście są wzorcowe przepisy, ale każda rodzina ma swoje sekretne receptury na sporządzanie bożonarodzeniowych smakołyków, a na stołach piętrzą się ciasteczka imbirowe, waniliowe lub orzechowe rogaliki, koszyczki, kulki, gniazda os i niedźwiedzie łapki.

Źródło: www.czechtourism.com/pl

Zdjęcie BoLove Obrus 224 Zdjęcie IRYS Obrus haftowany świąteczny DW8 s. szary 75x75 Zdjęcie Obrus Gwiazda śr.85 czerwony
BoLove Obrus 224 IRYS Obrus haftowany świąte... Obrus Gwiazda śr.85 czerwony
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info