Cydr w kuchni

aw
Warsztaty gotowania na cydrze

Warsztaty gotowania na cydrze (Fot. Inka Wrońska)

We wtorek, 15 kwietnia, w kulinarnym studiu Little Chef przy ul. Tadeusza Rejtana 15 w Warszawie odbyły się warsztaty gotowania z dodatkiem cydru zorganizowane przez firmę Cider Inn. Dorota Minta, psycholożka i blogerka kulinarna, właścicielka lubianego klubu kolacyjnego, wymyśliła przepisy i nadzorowała gotowanie.
1 z 3
Fot. Inka Wrońska
Fot. Inka Wrońska

Mini quiches z nadzieniem z łososia lub kurczaka oraz sera koziego

4 płaty (rolka) gotowego kruchego ciasta

500 g wędzonego łososia

5 piersi kurczaka (trzeba je wcześniej lekko zgrillować)

500 g świeżego koziego sera

2 gruszki

słoiczek (100 g) kaparów

8 jajek

200 ml śmietanki kremówki

500 ml cydru gruszkowego (perry)

1 opakowanie rukoli

olej i mąka do foremek

 

Małe okrągłe foremki smarujemy olejem i oprószamy mąką. Wycinamy kółka z ciasta o średnicy nieco większej od średnicy foremek. Wkładamy po jednym kółku do foremki, formując podwyższony brzeg. Przygotowane spody podpiekamy przez 15 minut w 180 stopniach. Wyjmujemy z piekarnika, układamy w środku kawałki łososia lub piersi kurczaka, na to kozi ser i rukolę.

Robimy polewę: białka ubijamy na pianę, żółtka roztrzepujemy ze śmietanką i cydrem. Mieszamy z kaparami i - delikatnie - z pianą z białek. Masą zalewamy quiches i wstawiamy je na 20 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.

Podajemy z kieliszkiem wytrawnego cydru.

2 z 3
Fot. Inka Wrońska
Fot. Inka Wrońska

Polędwiczki glazurowane w cydrze

5 polędwiczek wieprzowych (dla osób, które nie jedzą mięsa, a lubią ryby - 5 filetów z dorsza)

2 ząbki czosnku pokrojone w plasterki

1 doniczka tymianku

500 g boczniaków lub pieczarek

1-2 łyżki masła lub oleju

200 ml miodu

1 litr cydru

sól, pieprz

 

Zdejmujemy błony z polędwiczek, kroimy w plastry, każdy lekko rozgniatamy dłonią. Układamy w misce, zalewamy cydrem, odstawiamy na kilka godzin (najlepiej na noc). Mięso wyjmujemy z zalewy (cydru nie wylewamy!), solimy, pieprzymy, obsmażamy na miodzie, dodając czosnek. Wlewamy trochę cydru, w którym marynowaliśmy mięso, delikatnie dusimy, aż sos lekko się zagęści. Oddzielnie dusimy grzyby na maśle lub oleju. Łączymy przygotowane składniki, podajemy z sałatą i bagietką. A do popicia - cydr tego samego rodzaju, którego użyliśmy do marynowania mięsa.

3 z 3
Fot. Inka Wrońska
Fot. Inka Wrońska

Francuskie naleśniki cydrowe

200 g masła plus masło do smażenia

500 g mąki

200 g cukru pudru

szczypta soli

6 jajek

500 ml mleka

500 ml cydru

1 tabliczka (100 g) czekolady deserowej

500 g musu jabłkowego

 

Przesiewamy mąkę, mieszamy ją z solą i cukrem pudrem. Wbijamy jajka i dokładnie mieszamy. Stale miksując, wlewamy stopniowo, małymi porcjami, mleko, potem dodajemy roztopione i ostudzone masło oraz cydr, który spulchni ciasto. Miksujemy razem jeszcze przez chwilę. Przykrywamy miskę z ciastem ściereczką i odstawiamy na 1-2 godziny. Naleśniki smażymy na patelni wysmarowanej niewielką ilością masła. Podajemy z musem jabłkowym, polewamy roztopioną czekoladą.

Uwaga: z czekolady można też przyrządzić pyszny sos: łamiemy ją na kawałki, wkładamy do metalowej miseczki, dodajemy kilka łyżek kremówki i topimy powolutku na parze, stale mieszając. Do smaku możemy dodać nieco cydru - tu akurat najlepiej będzie wybrać cydr słodki.

Więcej na ten temat: cydr, gotowanie z cydrem, warsztaty