Ciasto:

300 g mąki,

100 g cukru pudru,

3 żółtka,

200 g masła

Masa:

250 g serka mascarpone,

6 łyżek cukru pudru,

1 jajko,

sok z 1 pomarańczy,

1 szklanka mielonych migdałów,

2 łyżki mąki

Oraz:

200 g daktyli,

2 łyżki dżemu pomarańczowego

Sposób przygotowania:

1. Zagniatamy na stolnicy mąkę z cukrem pudrem i kawałkami masła. Wyrabiamy do chwili, aż masa będzie przypominać kruszonkę.

2. Dodajemy żółtka i znów zagniatamy. Wyrabiamy do czasu, aż ciasto stanie się zwarte i jednolite. Wkładamy do lodówki. Niech tam "odpocznie" przez 2 godziny.

3. Rozwałkowujemy ciasto na 1/2 cm - na pergaminie. Przenosimy je do formy, pergamin usuwamy. Wylepiamy formę ciastem. Pieczemy tartę 15 min (180°C) na złoty kolor.

4. Mascarpone ucieramy z cukrem. Dodajemy jajko, mieszamy i wlewamy sok. Gdy składniki się połączą, dodajemy migdały, mąkę i delikatnie mieszamy.

5. Przekładamy masę na podpieczony spód z ciasta i układamy połówki daktyli. Zapiekamy na złoty kolor. Następnie smarujemy wierzch 2 łyżkami dżemu.

Rady Ani:

Ciasto podajemy ze szklanką ubitej śmietany 30% zakwaszonej sokiem z limonki oraz ze szklanką dżemu pomarańczowego wymieszanego ze skórką z limonki. Z podanej ilości składników wyjdzie nieco więcej ciasta. Z tego, co zostanie, możemy upiec małe ciasteczka (około 10 minut w 180°C). W sezonie letnim zamiast daktyli warto użyć świeżych owoców, np. moreli lub brzosk-wiń. Ważne, żeby nie były zbyt soczyste, bo ciasto rozmięknie.

*Anna Martynowska - laureatka II edycji naszego plebiscytu "Kucharz - odkrycie roku", szefowa kuchni warszawskiej restauracji Oregano