Espresso – idealny sposób na szybkie pobudzenie

Espresso to klasyczna kawa, dająca dużą dawkę energii. Jest esencjonalna, aromatyczna i bardzo mocna. Chyba najbardziej kojarzona jest z włoską tradycją kulinarną. Nazwa espresso pochodzi od włoskiego słowa „espressivo”, czyli „wyrazisty”. Ten przymiotnik idealnie określa charakter tego napoju – wyrazisty smak, piękny aromat i czarna barwa. Espresso podaje się w małej, podgrzanej filiżance o pojemności 50-70 ml. Powinna mieć grube, porcelanowe ścianki, dzięki którym będziemy mogli dłużej delektować się jej ciepłem. Na powierzchni unosi się trwała pianka, tzw. crema. Espresso podaje się wraz z małą szklanką niegazowanej wody – wartą ją pić małymi łykami przed każdą porcją kawy.

Cappuccino dla wielbicieli mlecznych kaw

Rodzaje kawy są tak różnorodne, że niemal każdy miłośnik tego napoju bez wahania potrafi wskazać ten, który lubi najbardziej. Jeżeli nie jesteśmy przyzwyczajeni do bardzo wyrazistej i mocnej kawy, alternatywą jest cappuciono, czyli espresso z dodatkiem ciepłego i mocno spienionego mleka. Pianka zazwyczaj ma 1-2 cm grubości. Capuccino powinno być podawane w większej, ciepłej filiżance o pojemności 150-180 ml. Aby umilić doznania kulinarne i uzyskać subtelny efekt, warto posypać piankę odrobiną cynamonu, kakao lub drobno startej, gorzkiej czekolady.

Ristretto, czyli podwójna dawka mocy

Ristretto to aromatyczny napój dla prawdziwych koneserów kawy. Napar jest cierpki, bardzo wyrazisty i intensywny. Tak jak pozostałe rodzaje kawy, przygotowywany jest w ekspresie, jednak z mniejszą ilością wody. Jeżeli preferujemy pijać czarny napój w jego słodszej odsłonie, warto wiedzieć, że ristretto należy podawać z białym cukrem, ponieważ brązowy może zmienić smak kawy. Serwowana jest w filiżance do tradycyjnego espresso, a czasami w jej mniejszej wersji. Jak wydobyć prawdziwy smak ristretto? Oczywiście z pomocą ekspresu. Przygotowywanie kawy dla koneserów może być niezwykle proste, a wszystko dzięki nowoczesnym technologiom. Jednym z urządzeń, które zastąpi nam włoskiego baristę jest Nespresso Delonghi Prodigio&Milk. Innowacyjny ekspres niemal natychmiastowo przygotuje czarny, esencjonalny napój, dzięki minimalnemu czasowi nagrzewania. Od teraz niespodziewani goście nie będą musieli czekać na ulubioną kawę!

Delikatne rodzaje kawy – latte macchiato i caffe latte

Rodzaje kawy mogą przyprawić o zawrót głowy. Często latte macchiato jest mylone z caffe latte. Czym się różnią? Ta pierwsza posiada trzy oddzielone od siebie warstwy, widoczne dzięki specjalnej przezroczystej szklance. Na samym dole jest mleko, pośrodku czarna kawa częściowo zmieszana z mlekiem, a na samej górze znajduje się puszysta pianka. W dobie dzisiejszych innowacji zjawiskowy efekt nie jest tak trudny do osiągnięcia, jak mogłoby się wydawać. Posiadając nowoczesny ekspres, np. wspomniany Nespresso Delonghi Prodigio&Milk, nie musimy powoli lać po ściance kolejnych warstw. Urządzenie zrobi to za nas z niezwykłą precyzją. Podobnie w przypadku caffe latte, choć różni się ono od latte macchiato sposobem przygotowywania – w tym przypadku do espresso dolewane jest gorące, spienione mleko. Często jednak oba rodzaje kawy serwowane są w formie kawowego deseru i doskonale komponują się z różnymi dodatkami – np. smakowymi syropami lub płatkami czekolady.

Nespresso Delonghi – szybki sposób na włoską kawę

Prawdziwą, doskonale zbilansowaną pod względem proporcji kawę, możemy przyrządzić z pomocą ekspresu do kawy. Jakie są główne zalety tych urządzeń? Przede wszystkim intuicyjna obsługa oraz funkcjonalność. Nie bez znaczenia jest też czas przygotowania ulubionego napoju oraz szeroki wachlarz dodatkowych możliwości. Ekspres na kapsułki Nespresso Delonghi Prodigio&Milk nagrzewa się w zaledwie 25 sekund! Posiada także spieniacz mleka Aeroccino, funkcję automatycznego usuwania kapsułek oraz samodzielne wyłączanie się po 9 minutach. To jednak nie wszystko – nowoczesna technologia, w jaką zostało wyposażone urządzenie, pozwala na zarządzanie ekspresem z za pomocą smartfona dzięki aplikacji. To kolejny dowód na to, że przy wykorzystaniu tego sprzętu nie pozostaje nic więcej, niż rozkoszować się pełną aromatu chwilą w towarzystwie ulubionej kawy!