25 października - Światowy Dzień Makaronu

mjk, materiały prasowe
Ustanowiony w 1995 roku Światowy Dzień Makaronu jest jednym z najsmaczniejszych momentów w roku. To doskonała okazja do makaronowego ucztowania i poznania kilku ciekawostek
1 z 4

Dookoła świata

Makaron jest znany ludzkości od tysięcy lat. Podobno pierwszy został stworzony 4 tysiące lat temu w Chinach. Spopularyzowali go Arabowie, którzy prawdopodobnie jako pierwsi suszyli makaron. Natomiast powstanie licznych rodzajów pasty zawdzięczamy XV-wiecznym europejskim mnichom, a gwałtowny wzrost spożycia - Napoleonowi.

Od tego czasu niezmiennie króluje na stołach całego świata. Swą popularność zawdzięcza wszechstronności i łatwości, z jaką można go przygotować przy użyciu sezonowych dodatków typowych dla danego obszaru.

Jest kluczowym składnikiem w wielu kuchniach regionalnych, ale Polacy najlepiej go znają z dań śródziemnomorskich, a szczególnie włoskich. Statystyki pokazują, że nasi rodacy zjadają średnio 5 kg makaronu rocznie, co plasuje nas na 19 miejscu wśród innych narodów. Na pierwszym miejscu znajdują się oczywiście Włosi (zjadają aż 28 kg), na drugim miejscu Wenezuelczycy (prawie 13 kg), a ostatnie miejsce na podium zajmują Tunezyjczycy (niemal 12 kg).

Wśród wielbicieli makaronów było i jest wielu słynnych ludzi m.in.: Johann Wolfgang Goethe, Thomas Jefferson, Harrison Ford czy Sophia Loren.

2 z 4
fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Makaronowe rekordy

Makaron jest inspiracją do bicia rekordów Guinessa.

W Japonii w 2010 roku wyprodukowano makaron o rekordowej długości 3776 m.

W tym samym roku w kalifornijskiej restauracji Buca Di Beppo ugotowano największą porcję makaronu. Waga miski z makaronem wyniosła dokładnie 6253 kg!

W 2011 r. Japończyk Takiru Kobayashi został rekordzistą w jedzeniu makaronu na czas ? potrafi zjeść 100 g w 45 sekund.

Natomiast w 2012 roku pewna restauracja z Krakowa przygotowała największą lasagne świata ważącą ponad 4 800 kg, która została podzielona i rozdana ponad 10 tys.osób!

3 z 4
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Dla każdego

Makaron to składnik idealny na co dzień i dla młodszych, i dla starszych. Podobnie jak inne produkty zbożowe, powinien stanowić podstawę naszego codziennego menu. Jest źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów złożonych oraz błonnika, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

- To nieprawda, że jest tuczący. Z takimi dodatkami jak warzywa czy białe mięso będzie pełnowartościowym posiłkiem dla każdego, również dla osób odchudzających się. Węglowodany są bowiem niezbędne w naszej diecie również po to, by zdrowo chudnąć - mówi dietetyczka Anna Różyk. -  Jeżeli chcemy zrzucić zbędne kilogramy, niskokaloryczna dieta powinna zawsze zawierać węglowodany, białka i tłuszcze w prawidłowej proporcji. Makaron zapewnia zastrzyk energii, uwalnianej stopniowo przez dłuższy czas. Dzięki temu na dłużej pozostawia uczucie sytości, co pozwala ograniczyć ilość spożywanego jedzenia.

Makaron należy do produktów o niskim indeksie glikemicznym, dzięki czemu pomaga nam w kontrolowaniu masy ciała oraz poziomu cukru we krwi.

Zaletą makaronu jest także przystępna cena, dzięki czemu każdy, niezależnie od zasobności portfela może na nim opierać swoją codzienną dietę.

4 z 4
Fot. Jarosław Madejski
Fot. Jarosław Madejski

Na różne sposoby

Makaron jest dostępny w tak wielu formach i wariantach, że każdy może wybrać swój ulubiony: klasyczne spaghetti lub świderki, cannelloni i lasagne czy też makaron z pełnego ziarna. Ważne, aby niezależnie od rodzaju makaronu przyrządzać go al dente, czyli na lekko twardo. Tak ugotowany makaron zapewni nam nie tylko najlepsze walory smakowe, ale będzie również najzdrowszy.

Mnogość form i rodzajów pozwoli nam na przyrządzenie niezliczonej ilości potraw: sałatek, zup, zapiekanek czy dań głównych. Jednak makaron to nie tylko dania wytrawne ale również desery. Idealnie nadają się do tego cannelloni, które możemy nadziewać ulubionymi owocami i podawać np. z sosem czekoladowym.

W Polsce makaron jest bardzo często podawany w zupie. Najczęściej używana jest krajanka lub inny drobny makaron. Natomiast w Chinach do miseczki z zupą wkłada się tylko jedną nitkę. Jednak jest to imponująca nitka, gdyż ma aż metr długość!

Więcej na ten temat: makaron