¦wiêta u weganki. Jad³onomia poleca

Marta Dymek
Puree ze skorzoner± i olejem lnianym

Puree ze skorzoner± i olejem lnianym (Fot. Marta Dymek)

Czy Bo¿e Narodzenie uda siê bez pieczonego schabu i nadziewanej gêsi? Jasne, ¿e tak! Przepisy specjalnie dla KUCHNI przygotowa³a Marta Dymek - autorka bloga Jad³onomia.
1 z 14
Marta Dymek Fot. Zuza Krajewska
Marta Dymek Fot. Zuza Krajewska

¦wiêta u weganki. Jad³onomia poleca

Czy Bo¿e Narodzenie uda siê bez pieczonego schabu i nadziewanej gêsi? Jasne, ¿e tak! Przepisy specjalnie dla KUCHNI przygotowa³a Marta Dymek - autorka bloga Jad³onomia.

Jab³ka faszerowane soczewic±

Sk³adniki

  • 2 li¶cie laurowe
  • 1 kawa³ek cynamonu
  • 4 ziarna pieprzu
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 2 jagody ja³owca
  • 180 g br±zowej soczewicy
  • 6 jab³ek
  • 60 ml soku z cytryny
  • sól, czarny pieprz
  • 1/2 ³y¿eczki majeranku
  • po 1/4 ³y¿eczki tymianku i cz±bru
  • 1/4 ³y¿eczki mielonej kolendry
  • olej

Sposób przygotowania

Li¶cie laurowe, cynamon, pieprz, ziele angielskie oraz ja³owiec uk³adamy na kawa³ku p³ótna lub gazy, zawi±zujemy sznurkiem u góry, tworz±c paczuszkê, któr± wk³adamy do garnka razem z soczewic±. Zalewamy litrem wody i gotujemy na ma³ym ogniu pod przykryciem przez 30-45 minut, a¿ soczewica bêdzie miêkka. W tym czasie wydr±¿amy jab³ka, usuwaj±c gniazda nasienne, ale zostawiaj±c czapeczkê z ogonkiem. Ka¿de jab³ko skrapiamy w ¶rodku sokiem z cytryny.

Piekarnik rozgrzewamy do 175°C. Miêkk± soczewicê odcedzamy, usuwamy paczuszkê z przyprawami.

Soczewicê doprawiamy do smaku sol±, pieprzem i zio³ami. Mieszamy, faszerujemy wydr±¿one jab³ka, ka¿de nakrywamy czapeczk±, skrapiamy olejem i k³adziemy na blasze do pieczenia.

Kiedy wszystkie jab³ka bêd± ju¿ nape³nione soczewic±, wsuwamy je do piekarnika i pieczemy 20-25 minut, a¿ bêd± bardzo miêkkie. Podajemy na przystawkê lub jako danie g³ówne z ulubionymi dodatkami.

2 z 14
Fot. Marta Dymek
Fot. Marta Dymek

Pieczeñ orzechowa z suszonymi jab³kami

Sk³adniki

  • 340 g bia³ej fasoli, namoczonej przez noc
  • 2 cebule
  • 1 jab³ko
  • kilka ³y¿ek oleju
  • 4 li¶cie laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 2 jagody ja³owca
  • 220 g orzechów w³oskich, zmielonych w m³ynku lub blenderze
  • 110 g p³atków owsianych, zmielonych w m³ynku lub blenderze
  • 200 ml oleju
  • 3-4 ³y¿ki dobrego sosu sojowego
  • 2 ³y¿eczki tymianku
  • 1 ³y¿eczka cz±bru
  • 1/2 ³y¿eczki zmielonych ziaren kolendry
  • 1/2 ³y¿eczki majeranku
  • 1/2 ³y¿eczki posiekanej natki pietruszki
  • 1/2 ³y¿eczki posiekanego lubczyku
  • 2 ³y¿eczki musztardy
  • sól, czarny pieprz

 

Oraz:

  • olej do przygotowania formy i posmarowania jab³ek
  • bu³ka tarta lub zmielone p³atki owsiane
  • kawa³ki suszonych jab³ek do dekoracji

 

Sposób przygotowania

Namoczon± fasolê odcedzamy, zalewamy ¶wie¿± wod± i gotujemy (bez soli) do miêkko¶ci (30-45 minut). W tym czasie kroimy cebule w piórka, a jab³ko w kostkê. Na patelni rozgrzewamy olej, dodajemy cebulê z jab³kami oraz li¶cie laurowe, ziele angielskie i ja³owiec. Gdy cebula siê zeszkli, zdejmujemy z ognia i usuwamy przyprawy.


Piekarnik rozgrzewamy do 175°C. Ugotowan± fasolê odcedzamy, wk³adamy do du¿ej miski i miksujemy rêcznym blenderem. Dodajemy podsma¿on± cebulê z jab³kami oraz wszystkie pozosta³e sk³adniki, miksujemy dalej tak d³ugo, a¿ powstanie gêsta, g³adka pasta. Doprawiamy do smaku sol± i czarnym pieprzem.


Masê fasolowo-orzechow± przek³adamy do du¿ego naczynia posmarowanego olejem i obsypanego bu³k± tart± lub zmielonymi p³atkami owsianymi. Wciskamy w ni± kawa³ki suszonych jab³ek, lekko smarujemy je olejem. Wsuwamy naczynie do piekarnika, pieczemy 45-60 minut - je¶li jab³ka siê zaczn± przypalaæ, przykrywamy pieczeñ kawa³kiem folii aluminiowej. Gor±c± pieczeñ odstawiamy na chwilê, aby nieco przestyg³a, a potem kroimy na porcje i podajemy z ulubionym sosem lub ¿urawin±. Najlepiej kroi siê przygotowana dzieñ wcze¶niej i odgrzana nazajutrz.

3 z 14
fot Marta Dymek
fot Marta Dymek

Boczniaki z kiszon± kapust± i ¶liwkami

Sk³adniki:

1/2 cebuli
olej
250 g kapusty kiszonej
2 li¶cie laurowe
2 ziarna ja³owca
³y¿eczka majeranku
1/2 ³y¿eczki cz±bru
1/4 ³y¿eczki soli
1 i 1/2 ³y¿eczki koncentratu pomidorowego
4 suszone ¶liwki
250 g boczniaków
olej

Sposób przygotowania:
Cebulê kroimy w kostkê. Na dnie du¿ego garnka rozgrzewamy olej, dodajemy cebulê i sma¿ymy 3-4 minuty. W tym czasie siekamy kapustê. Do cebuli dodajemy kapustê, li¶cie laurowe, ziarna ja³owca, majeranek, cz±ber, 250 ml wody oraz sól. Gotujemy na ma³ym ogniu pod przykryciem 30-45 minut. ¦liwki siekamy i dodajemy do kapusty wraz z koncentratem oraz 60-125 ml wody. Mieszamy, przykrywamy i gotujemy 30 minut. Boczniaki kroimy wzd³u¿ na paski. Na dnie patelni mocno rozgrzewamy sporo oleju. Dodajemy boczniaki i sma¿ymy, nie mieszaj±c wcale, tak, aby siê zez³oci³y i by³y lekko chrupi±ce. Po dwóch minutach sma¿enia obracamy i obsma¿amy z drugiej strony, a na koniec przenosimy je na papierowy rêcznik. Tak obsma¿one i ods±czone z nadmiaru t³uszczu boczniaki dodajemy do kapusty, mieszamy i dusimy 2-3 minuty. W razie potrzeby doprawiamy wiêksz± ilo¶ci± soli. Podajemy z pieczywem.
4 z 14
Marta Dymek
Marta Dymek

Pieczone pierogi z soczewic± i ¿urawin±

Sk³adniki:

Ciasto:
2 i 1/4 szklanki m±ki pszennej
1/2 szklanki oleju ro¶linnego
1/3 szklanki gor±cej wody
10 g suszonych dro¿d¿y
sól

Farsz:
1 du¿a cebula
olej ro¶linny
1 ³y¿eczka cukru trzcinowego
sól
6 ziaren pieprzu
4 ziarna ziela angielskiego
4 li¶cie laurowe
2 ziarna ja³owca
2 go¼dziki
1 szklanka br±zowej soczewicy
1 ³y¿eczka majeranku
1/2 ³y¿eczki tymianku
1/4 ³y¿eczki cz±bru
1/4 szklanki ¿urawiny
czarny pieprz

Oraz:
mleko ro¶linne lub olej ro¶linny do posmarowania
ma³y kwadratowy kawa³ek p³ótna lub gazy
sznurek

Sposób przygotowania:

Wszystkie sk³adniki umieszczamy w du¿ej misce i wyrabiamy rêcznie lub hakiem do ciasta dro¿d¿owego (mo¿na te¿ wyrobiæ ciasto w maszynie do wypieku chleba). Wyrabiamy ciasto do czasu, a¿ stanie siê g³adkie i nie bêdzie siê kleiæ (w razie potrzeby dodajemy jeszcze kilka ³y¿ek gor±cej wody). Nastêpnie przykrywamy je ¶ciereczk± i odstawiamy na godzinê, aby odpoczê³o (choæ nie wyro¶nie), a my mamy czas na przygotowanie farszu. Cebulê kroimy w kostkê. Rozgrzewamy na patelni olej, dodajemy cebulê oraz cukier i podsma¿amy na ma³ym ogniu 5-8 minut, a¿ cebula siê zez³oci i bêdzie miêkka. W du¿ym garnku gotujemy wodê z sol±. Pieprz, ziele angielskie, li¶æ laurowy, ja³owiec oraz go¼dziki wk³adamy do gazy i zwi±zujemy sznureczkiem w sakiewkê. Do garnka z wod± dodajemy soczewicê, sakiewkê z przyprawami oraz suszone zio³a. Gotujemy 20-25 minut, a¿ soczewica bêdzie miêkka, nastêpnie odcedzamy j±, a sakiewkê z przyprawami wy³awiamy. Ugotowan± soczewicê przesypujemy do du¿ej miski i delikatnie blendujemy lub rozgniatamy prask± do ziemniaków, tak aby niektóre ziarna pozosta³y w ca³o¶ci. Dodajemy podsma¿on± cebulê, ¿urawinê i dok³adnie mieszamy. Doprawiamy sol± oraz pieprzem i odstawiamy do ostudzenia. W tym czasie przygotowujemy stanowisko do lepienia pierogów oraz rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni C. Ciasto rozwa³kowujemy i szklank± wycinamy kó³ka. Na ka¿dym uk³adamy ³y¿kê ostudzonego nadzienia. Czynno¶æ tê powtarzamy, a¿ do skoñczenia nadzienia. Zlepiamy pierogi i uk³adamy na blasze wy³o¿onej papierem do pieczenia.Smarujemy je mlekiem i pieczemy 15-18 minut. Podajemy gor±ce na obiad lub zimne jako karnawa³ow± przek±skê na imprezê.

5 z 14
Mot. Marta Dymek
Mot. Marta Dymek

Pory w migda³owym sosie

Sk³adniki:

2 du¿e pory - tylko bia³a czê¶æ
2 plastry cytryny
sól

Sos migda³owy:
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
2 ³y¿ki p³atków dro¿d¿owych
1 ³y¿eczka listków ¶wie¿ego tymianku
1/2 ³y¿eczki skórki otartej z cytryny
1/4 ³y¿eczki chilli
1/2-2/3 szklanki mleka migda³owego
spora szczypta ¶wie¿o startej ga³ki muszkato³owej
po szczypcie soli i pieprzu

Oraz:
kilka ga³±zek ¶wie¿ego tymianku
oliwa do skropienia
pra¿one p³atki migda³owe

Sposób przygotowania:

Pory kroimy na równe kawa³ki (mniej wiêcej 5 cm). Zagotowujemy 1 litr wody z plastrami cytryny, solimy j±, wk³adamy pory. Gotujemy 10-12 minut pod przykryciem - a¿ pory bêd± ca³kiem miêkkie i wiotkie. W tym czasie robimy sos migda³owy: wszystkie sk³adniki (oprócz mleka i przypraw) miksujemy rêcznym blenderem na gêst±, grudkowat± pastê. Stopniowo dolewamy mleko, koñczymy miksowanie, gdy sos bêdzie gêsty i g³adki. Doprawiamy do smaku, odstawiamy. Piekarnik rozgrzewamy do 180 st. C. Odcedzamy pory. Na dno ¿aroodpornego naczynia wlewamy kilka ³y¿ek sosu, k³adziemy pory, polewamy reszt± sosu. Dekorujemy ga³±zkami tymianku, zapiekamy 18-20 minut - na rumiano. Gor±c± zapiekankê skrapiamy kilkoma kroplami oliwy i posypujemy pra¿onymi p³atkami migda³owymi.

RADY:

* Dobrej jako¶ci blender kielichowy jest niezbêdny, je¶li zamierzasz czêsto robiæ mleko ro¶linne. Przed zakupem sprawd¼, jak± moc ma jego silnik - im wy¿sza, tym sprawniej i szybciej zrobisz mleko.

* Je¶li zamierzasz przygotowaæ mleko do s³odkiej owsianki lub ciasta, mo¿esz od razu aromatyzowaæ je ulubionymi przyprawami: wlej np. do kielicha blendera ³y¿eczkê syropu klonowego, kilka kropli ekstraktu waniliowego albo wsyp szczyptê cynamonu. Mleko do wytrawnych potraw mo¿esz podkrêciæ odrobin± szafranu lub bia³ym pieprzem.

* Nie wyrzucaj pulpy pozosta³ej po zrobieniu mleka - mo¿esz dodaæ j± do wegañskich pasztetów lub burgerów. Podam ci te¿ przepis na szybki ro¶linny twaro¿ek. Do pulpy wlej kilka ³y¿eczek gotowego mleka, dodaj kilka kropli soku z cytryny oraz np. syrop z agawy i cynamon lub (to w wersji wytrawnej) posiekan± natkê pietruszki, sól oraz bia³y pieprz. Z jednej porcji migda³ów otrzymasz wtedy i mleko, i twaro¿ek do kanapek! Pory w migda³owym sosie.

6 z 14
Fot. Marta Dymek
Fot. Marta Dymek

Puree ze skorzoner± i olejem lnianym

Sk³adniki:

200 g skorzonery
300 g ziemniaków
1 jab³ko (50 g)
1 ³y¿eczka musztardy
szczypta ga³ki
sól
bia³y pieprz
1/4-1/3 szklanki mleka ro¶linnego (migda³owego lub ry¿owego)
2 ³y¿ki oleju lnianego
kilka ga³±zek koperku

Sposób przygotowania:

W garnku zagotowujemy osolon± wodê. Obieramy skorzonerê, ziemniaki i jab³ko (skórkê jab³ka pozostawiamy), kroimy na mniejsze kawa³ki. Wk³adamy do gotuj±cej siê wody wraz ze skórk± jab³ka. Gotujemy do miêkko¶ci, czyli oko³o 20 minut. Odcedzamy, usuwamy skórkê jab³ka. Dodajemy musztardê, ga³kê, sól oraz pieprz i wszystko przeciskamy przez praskê doziemniaków lub rozgniatamy t³uczkiem na g³adkie purée, stopniowo dodaj±c mleko ro¶linne. Gor±ce purée przek³adamy na talerze, polewamy olejem lnianym i dekorujemy koperkiem.

7 z 14
Fot. Marta Dymek
Fot. Marta Dymek

Wegañski majonez

Sk³adniki:

125 ml aquafaby (trochê mniej ni¿ jest zwykle w jednej puszce ciecierzycy)
³y¿ka p³atków dro¿d¿owych
2 ³y¿eczki octu lub soku z cytryny
3/4 ³y¿eczki musztardy
pó³ ³y¿eczki soli
1/4 ³y¿eczki syropu z agawy lub dowolnego innego s³odzika
270-430 ml oleju ro¶linnego
dowolne dodatki smakowe: pieczony czosnek; rze¿ucha; koperek lub chrzan

Sposób przygotowania:

Wszystkie sk³adniki oprócz oleju umieszczamy w wysokim naczyniu blendera i miksujemy 2-3 minuty na najwy¿szych obrotach, a¿ porz±dnie siê spieni±. Nastêpnie powoli, cienkim strumieniem wlewamy olej. Gotowy majonez przek³adamy do s³oika i dodajemy do ¶wi±tecznych sa³atek oraz innych potraw. Przechowujemy w lodówce do 10 dni.

8 z 14
Fot. Marta Dymek
Fot. Marta Dymek

Pasztet kuminowy z morelami

Sk³adniki:

1 cebula
kilka ³y¿ek oleju do sma¿enia
2 li¶cie laurowe
2 ziarna ziela angielskiego
2 go¼dziki
2 szklanki ugotowanej soczewicy (br±zowej lub zielonej)
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
100 ml oleju ro¶linnego
2 ³y¿ki sosu sojowego
1 ³y¿eczka mielonego kuminu
1/2 ³y¿eczki majeranku
2 ³y¿eczki imbiru w proszku
1/4 ga³ki muszkato³owej
sól i czarny pieprz
1/2 szklanki suszonych moreli

Sposób przygotowania:

Cebulê kroimy w kostkê. Na patelni rozgrzewamy olej i dodajemy cebulê razem z li¶æmi laurowymi, zielem angielskim i go¼dzikami. Sma¿ymy na niedu¿ym ogniu do czasu, a¿ cebula siê zeszkli. Wtedy wyjmujemy przyprawy i wyrzucamy je. Cebulê dodajemy do ugotowanej soczewicy razem z kasz± jaglan±, olejem, sosem sojowym, szczypt± soli i reszt± przypraw. Miksujemy za pomoc± rêcznego blendera na g³adko, doprawiamy do smaku. Piekarnik rozgrzewamy do 180°C. Foremkê smarujemy olejem lub wyk³adamy papierem do pieczenia i wlewamy do niej 2/3 masy pasztetowej. Delikatnie wciskamy w masê morele, uk³adaj±c je w poprzek i uwa¿aj±c, ¿eby nie by³o miêdzy nimi za du¿ych przerw. Wylewamy resztê masy. Pasztet pieczemy 40-45 minut. Studzimy przez ca³± noc w foremce. Rano obkrawamy pasztet i wyjmujemy go z formy. Kroimy bardzo ostrym no¿em - chodzi o to, aby morele zosta³y przeciête równiutko.

RADY:

1. Bezmiêsne pasztety mo¿na przygotowaæ ze wszystkich warzyw str±czkowych. Groch, soczewica, fasola, a nawet bób ¶wietnie nadaj± siê do zmielenia na pasztetow± masê. Je¶li nie macie pod rêk± str±czków wspomnianych w przepisie, mo¿ecie ¶mia³o podmieniæ je na te, które znajdziecie w kuchennych szafkach.

2. Do jarskich pasztetów mo¿ecie dodaæ te¿ ró¿ne warzywa, które macie w lodówce - to tak¿e dobry sposób na wykorzystanie wygotowanych warzyw z roso³u!

3. Co skleja wegañski pasztet? Niezast±piona jest nasza polska kasza jaglana! £±czy pasztet w spójn± ca³o¶æ oraz dodatkowo dodaje mu niezwyk³ej kremowo¶ci i delikatno¶ci.

9 z 14
Fot. Marta Dymek
Fot. Marta Dymek

Terrina porowa

Sk³adniki:

6 cienkich porów przyciêtych do d³ugo¶ci keksówki
2 ³y¿ki oleju do sma¿enia
1.5 l bulionu warzywnego
5 ga³±zek tymianku
skórka otarta z 1/2 cytryny
sól i czarny pieprz
szczypta ¶wie¿o startej ga³ki muszkato³owej
szczypta chilli
1 ³y¿eczka agaru

Sposób przygotowania:

Pory dok³adnie myjemy i osuszamy. Podsma¿amy (w ca³o¶ci) w du¿ym garnku na oleju - oko³o 5 minut, ca³y czas odwracaj±c, aby przyrumieni³y siê równomiernie. Nastêpnie wlewamy bulion, dodajemy tymianek i skórkê z cytryny, gotujemy 20-30 minut pod przykryciem (do czasu a¿ pory bêd± zupe³nie miêkkie). Pory wyjmujemy, a bulion cedzimy, odmierzamy pó³ litra (resztê mo¿na zu¿yæ na przyk³ad do przygotowania zupy) i doprawiamy do smaku sol±, pieprzem, chilli i ga³k±. Wlewamy do garnka, mieszamy z agarem i ponownie zagotowujemy. Zdejmujemy z ognia. Na dno keksówki wylewamy kilka ³y¿ek bulionu, uk³adamy jedn± warstwê porów i porz±dnie je dociskamy. Polewamy kolejnymi kilkoma ³y¿kami bulionu, tak aby pokry³ pory cienk± warstw±. Uk³adamy kolejn± warstwê porów, porz±dnie dociskaj±c, i znowu polewamy bulionem - nie trzeba wcale wykorzystaæ ca³ego bulionu! Na koniec przykrywamy foli±, dociskamy i wstawiamy na noc do lodówki. Rano zdejmujemy foliê, okrawamy terrinê, odwracamy formê dnem do góry i wyjmujemy na talerz. Kroimy ostrym no¿em. Podajemy z chrzanem.

10 z 14
Fot. Marta Dymek
Fot. Marta Dymek

Wegetariañskie galarety z groszkiem

Sk³adniki:

1 por
1 ³odyga selera naciowego
1 kalarepa
olej do sma¿enia
2 li¶cie laurowe
1 ziarno ziela angielskie
4 ziarna czarnego pieprzu
kawa³ek (2 cm) ¶wie¿ego imbiru
2 szklanki mro¿onego groszku
1 l bulionu warzywnego
2 ³y¿ki sosu sojowego
1 ³y¿ka posiekanego szczypiorku
1 ³y¿ka posiekanej miêty
1 ³y¿ka posiekanej natki pietruszki
ga³±zka ¶wie¿ego lubczyku
sól i czarny pieprz
1/4 ³y¿eczki agaru

Sposób przygotowania:

Pora kroimy w talarki, selera i kalarepê w drobn± kostkê. Na dnie du¿ego garnka rozgrzewamy kilka ³y¿ek oleju, dodajemy pokrojone warzywa razem z li¶æmi laurowymi, zielem angielskim, pieprzem i startym na tarce imbirem. Dusimy na ma³ym ogniu przez 10 minut lub do czasu, a¿ por bêdzie miêkki. W tym czasie w ma³ym rondelku zagotowujemy osolon± wodê i wrzucamy do niej mro¿ony groszek. Gotujemy 5 minut do miêkko¶ci. Odcedzamy, przelewamy zimn± wod± i wk³adamy do miski z kostkami lodu: dziêki temu groszek zachowa swój piêkny, zielony kolor. Do podduszonych warzyw wlewamy bulion wraz z sosem sojowym, dodajemy ¶wie¿e zio³a, doprawiamy do smaku sol± oraz czarnym pieprzem. Kiedy zacznie wrzeæ, dodajemy groszek, agar i intensywnie mieszamy trzepaczk±. Czekamy, a¿ ponownie siê zagotuje, i zdejmujemy z ognia. Chwilê studzimy i rozlewamy do foremek na galaretki - mo¿na u¿yæ fili¿anek, szklanek lub plastikowych kubeczków. Sch³adzamy przez ca³± noc w lodówce, podajemy skropione sokiem z cytryny.

11 z 14
Fot. Marta Dymek
Fot. Marta Dymek

Pieczona skorzonera ze ¶liwkami i orzechami

Sk³adniki:

300 g skorzonery
1-2 ³y¿ki oleju
6 suszonych ¶liwek
gar¶æ posiekanych; upra¿onych na suchej patelni orzechów laskowych
Dressing:
4 ³y¿ki oleju z pestek winogron
2 ³y¿eczki ciemnej pasty miso
2 ³y¿eczki syropu klonowego
1 ³y¿eczka octu ry¿owego
kawa³ek (1 cm) obranego i posiekanego ¶wie¿ego korzenia imbiru

Sposób przygotowania:

Piekarnik rozgrzewamy do 180 st. C. Skorzonery obieramy, kroimy na pó³, delikatnie smarujemy olejem i uk³adamy na blasze wy³o¿onej papierem do pieczenia. Pieczemy 20-25 minut. W tym czasie robimy dressing, miksuj±c wszystkie sk³adniki w blenderze. Upieczone warzywa uk³adamy na du¿ym talerzu, polewamy dressingiem i posypujemy pokrojonymi ¶liwkami oraz orzechami.

12 z 14
Fot. Marta Dymek
Fot. Marta Dymek

Migda³owa ricotta z pieczonymi burakami

Sk³adniki:

120 g p³atków migda³owych
60 ml soku z cytryny
60 ml mleka ro¶linnego
2 ³y¿ki p³atków dro¿d¿owych
sól i czarny pieprz
1 burak æwik³owy
1 ³y¿ka oliwy
1 ³y¿eczka zaataru

Sposób przygotowania:

Migda³y namaczamy przez noc w gor±cej wodzie, odcedzamy, miksujemy w blenderze z sokiem z cytryny, mlekiem ro¶linnym i p³atkami dro¿d¿owymi, a¿ powstanie 'ricotta' - lekko grudkowaty, gêsty twaro¿ek. Solimy, pieprzymy, wstawiamy do lodówki. Piekarnik rozgrzewamy do 200 st. C. Wyszorowanego i osuszonego buraka zawijamy w foliê aluminiow±, pieczemy 40-60 minut. Rozwijamy, studzimy i kroimy buraka w grub± kostkê. 'Ricottê' rozsmarowujemy w miseczce, obsypujemy kawa³kami buraka i oprószamy sol±, skrapiamy oliw± i posypujemy zaatarem. Podajemy na przystawkê - np. ze ¶wie¿ymi warzywami i dobrym pieczywem.

13 z 14
Jad³onomia
Jad³onomia

Tofurnik cynamonowo-pomarañczowy

Spód:

  • 100 g ciastek bezglutenowych
  • 2 ³y¿ki mas³a orzechowego

 

Masa:

  • 2 kostki tofu (360 g)
  • 125 ml ugotowanej kaszy jaglanej
  • 4 ³y¿ki pasty tahini
  • 150-170 g cukru pudru, syropu z agawy lub innej substancji s³odz±cej
  • 2 ³y¿ki m±ki ziemniaczanej
  • 80 ml soku z cytryny
  • 1/2 ³y¿eczki cynamonu
  • skórka otarta z 1 pomarañczy
  • 310 ml mleka ro¶linnego

 

Polewa:

  • 50 g gorzkiej czekolady
  • 2 ³y¿ki cukru pudru, syropu z agawy lub innej substancji s³odz±cej
  • 125 ml mleka kokosowego
  • 1 ³y¿eczka skórki pomarañczowej

 

Oraz:

  • gar¶æ sezamu

 

Sposób przygotowania

Robimy spód: ciastka i mas³o wk³adamy do  malaksera i miksujemy niezbyt drobno - powinny pozostaæ do¶æ grube okruchy.
Tortownicê o ¶rednicy 18-20 cm wyk³adamy papierem do pieczenia, równomiernie rozsypujemy na jej dnie mieszaninê ciastek i mas³a orzechowego, dociskamy palcami. Wstawiamy do lodówki.

Robimy masê: wszystkie jej sk³adniki (poza mlekiem) miksujemy rêcznym blenderem do uzyskania jednolitej konsystencji.
Powoli, ma³ymi porcjami, wlewamy do masy mleko, nie przerywaj±c miksowania. Gotowa masa musi byæ aksamitna i g³adka, bez grudek tofu. Piekarnik rozgrzewamy do 180°C. Masê wylewamy na sch³odzony spód z ciastek i wyrównujemy powierzchniê. Wsuwamy do piekarnika, pieczemy 15 minut. Nastêpnie zmniejszamy temperaturê do 120°C i pieczemy kolejne 45 minut.
Wy³±czamy piekarnik, ale pozostawiamy ciasto w ¶rodku jeszcze na 15 minut.
Potem delikatnie wyjmujemy tofurnik na blat i studzimy go 2-3 godziny (co najmniej).

Robimy polewê: w niedu¿ym rondelku podgrzewamy wszystkie jej sk³adniki, co jaki¶ czas mieszaj±c trzepaczk±. Kiedy czekolada siê roztopi, jeszcze raz bardzo dok³adnie mieszamy. Odstawiamy na 30 minut do wystygniêcia.
Tofurnik wyjmujemy z formy i oblewamy ostudzon± polew±. Posypujemy sezamem i wstawiamy do lodówki.

14 z 14

Kawowe brownie

Sk³adniki:

Suche sk³adniki:
1 szklanka m±ki pszennej
1/4 szklanki kakao
3/4 szklanki cukru
1 p³aska ³y¿eczka sody
1/2 ³y¿eczki soli

Mokre sk³adniki:
2 ³y¿ki zmielonego siemienia lnianego
1/3 szklanki letniej wody
1 tabliczka gorzkiej czekolady (drobno posiekanej)
1 ³y¿eczka kawy rozpuszczalnej
1/4 szklanki wrz±tku
3/4 szklanki mleka ro¶linnego
1/4 szklanki oleju
1 ³y¿ka octu jab³kowego

Oraz:
gar¶æ mro¿onych wi¶ni
wegañski twaro¿ek

Sposób przygotowania:

W du¿ej misce dok³adnie mieszamy wszystkie suche sk³adniki. W szklance ³±czymy siemiê lniane z letni± wod± i odstawiamy na bok. W drugiej misce kruszymy czekoladê, dodajemy kawê rozpuszczaln± i wlewamy wrz±tek. Szybko mieszamy, a¿ do momentu rozpuszczenia siê czekolady. Wtedy dodajemy odstawione na bok siemiê lniane, mleko, olej oraz ocet i bardzo dok³adnie mieszamy. Do suchych sk³adników dodajemy mokre i mieszamy na g³adkie ciasto. Przek³adamy do blaszki wy³o¿onej papierem do pieczenia, na wierzchu k³adziemy kilka mro¿onych wi¶ni, nastêpnie nak³adamy kleksy wegañskiego twaro¿ku i za pomoc± wyka³aczki rozprowadzamy twaro¿ek po powierzchni ciasta. Wk³adamy blaszkê do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza i pieczemy 25-30 minut.