Zakochaj się na wiosnę w... buraku

Cyril Fileyssant
Mus buraczano-selerowy

Mus buraczano-selerowy (Fot. Paulina Jakubiec)

Romans z burakiem ma same zalety. Z pewnością doda koloru do twojego życia, jest słodki i delikatny. No i burak w kuchni potrafi zaskoczyć
1 z 4
Fot. Paulina Jakubiec
Fot. Paulina Jakubiec

Tartinki z buraka z kozim serkiem

(dla 6 osób)

 

Składniki

  • 1 czerwony burak
  • 1 burak chioggia (biało-czerwony w przekroju)
  • 100 ml śmietanki 30%
  • 200 g świeżego koziego twarożku
  • garstka listków świeżej mięty
  • sól, pieprz
  • ew. miód (lipowy albo akacjowy)
  • i suszona cebula (taka jak do hot dogów) do podania

Sposób przygotowania

Buraki (czerwony i chioggia) kroimy na cienkie plastry i blanszujemy przez minutę we wrzącej wodzie. Wyjmujemy, osączamy, studzimy. Ubijamy śmietankę i mieszamy ją delikatnie z kozim twarożkiem. Dodajemy posiekane listki mięty (kilka można odłożyć do dekoracji), przyprawiamy solą i pieprzem.
Gotową masę nakładamy do rękawa cukierniczego i robimy buraczane "tartinki": na plaster buraka wyciskamy porcję masy, przykrywamy drugim plastrem, na który również wyciskamy trochę masy. "Tartinki" ozdabiamy odłożonymi listkami mięty, możemy też skropić je miodem bądź posypać suszoną cebulą.

2 z 4
Fot. Paulina Jakubiec
Fot. Paulina Jakubiec

Kurczak z kuskusem i buraczanym sosem

(dla 6 osób)

 

Składniki

 

Sposób przygotowania

Przygotowujemy marynatę: do bulionu dodajemy zioła (bouquet garni), roztarty ząbek czosnku i dwa buraki pokrojone w kostkę. Udka kurczaka kroimy na pół (oddzielamy podudzia od pałek) i wkładamy do marynaty. Zostawiamy na 12 godzin w chłodnym miejscu. Trzeciego buraka i marchewki kroimy w kostkę. Gotujemy w osolonej wodzie (w osobnych rondelkach), do momentu aż będą miękkie. Odcedzamy. Udka kurczaka gotujemy 30 minut w marynacie (czas gotowania liczymy od chwili, kiedy marynata zawrze). Z wywaru wyjmujemy ugotowanego kurczaka, zioła i buraki. Buraki miksujemy z 1/2 litra przecedzonego wywaru, gotujemy na mocnym ogniu, aż płyn odparuje o 1/4. Kuskus wsypujemy do miski, dodajemy pokrojone na kawałeczki masło, solimy i pieprzymy. Zalewamy gorącą wodą (powinna przykryć kaszę mniej więcej na palec). Przykrywamy i zostawiamy na kilka minut. Gdy kasza spęcznieje, przekładamy ją na talerze i podajemy z kurczakiem oraz ugotowanymi marchewkami i burakami. Polewamy sosem buraczanym, posypujemy rodzynkami.

3 z 4
Fot. Paulina Jakubiec
Fot. Paulina Jakubiec

Łosoś marynowany w buraczkach

(dla 6 osób)

 

Składniki

  • 1 litr wywaru rybnego (ugotowanego na rybie wędzonej)
  • bouquet garni (związane w pęczek zioła: natka pietruszki, liść laurowy, tymianek)
  • 2 średniej wielkości czerwone buraki
  • 6 kawałków filetu z łososia (po 15-20 dag)
  • 1 burak chioggia (biało-czerwony w przekroju)
  • 60 g masła
  • ew. jasne rodzynki do dekoracji

 

Sposób przygotowania

Do gorącego wywaru z ryby wkładamy bouquet garni i pokrojonego w kostkę jednego czerwonego buraka. Studzimy, a potem do tak przygotowanej marynaty dodajemy kawałki łososia i zostawiamy na 12 godzin w chłodnym miejscu. Pozostałe buraki (czerwony i chioggia) kroimy na cienkie paseczki. Możemy użyć surowych lub najpierw pokroić je na cienkie plastry, obgotować w gorącej wodzie (nie dłużej niż minutę), przepłukać zimną wodą, odsączyć i wtedy pokroić na cienkie paski. Połowę masła roztapiamy na małym ogniu, oprószamy mąką, mieszamy i - kiedy mąka się lekko przyrumieni - wlewamy około 1/2 l marynaty. Energicznie mieszamy trzepaczką, gotujemy na małym ogniu, aż sos odparuje mniej więcej o 1/3. Łososia smażymy na pozostałym maśle, po 2 minuty z każdej strony. Przekładamy na talerze, polewamy sosem, podajemy z paskami buraków. Potrawę można jeszcze udekorować jasnymi rodzynkami.

4 z 4
Fot. Paulina Jakubiec
Fot. Paulina Jakubiec

Mus buraczano-selerowy

(dla 6 osób)

 

Składniki

 

Galaretka:

  • 1 szklanka soku z buraków (można użyć soku ze świeżych buraków, soku burakowo-jabłkowego albo soku z kiszonych buraków)
  • 3 listki żelatyny

 

Sposób przygotowania

Kroimy 50 g buraków w "zapałkę". Wrzucamy do wrzątku, gotujemy 2 minuty, osączamy, studzimy i odkładamy do dekoracji. Resztę buraków kroimy na kawałki, gotujemy w 200 ml mleka. Kiedy będą zupełnie miękkie, miksujemy je w mleku. Podobnie postępujemy z obranym i pokrojonym selerem: gotujemy go w pozostałym mleku, miksujemy. Namaczamy żelatynę, odciskamy, połowę dodajemy do gorącego purée buraczanego, resztę do selerowego. Mieszamy, aby żelatyna połączyła się z masami, studzimy. Ubijamy śmietankę. Połowę łączymy z zimnym purée buraczanym, resztę - z selerowym. Obie masy nakładamy do rękawów cukierniczych. Wycinamy kółka lub kwadraty z chleba tostowego za pomocą foremek (o wysokości 2-3 cm; okrągłych o średnicy 6-7 cm albo kwadratowych), w których będzie zastygał mus. Wycięte pieczywo kładziemy na dnie foremek, na nim warstwę białego lub czerwonego musu. Wstawiamy do lodówki, a gdy ta warstwa zastygnie (ok. godziny), szprycujemy na nią warstwę musu w kontrastowym kolorze, wyrównujemy wierzch, czekamy, aż i to zastygnie. Robimy galaretkę: rozpuszczamy namoczone listki żelatyny w podgrzanym soku z buraków. Gdy zacznie gęstnieć, rozsmarowujemy na musie. Na wierzchu układamy "zapałki" z buraków (do dekoracji nadają się też plasterki buraka chioggia, ćwiartki fig, natka). Wstawiamy do lodówki na 3 godziny. Gdy, po wyjęciu z lodówki, mus osiągnie temperaturę pokojową, okrawamy go nożem i wyjmujemy z foremek.

Więcej na ten temat: burak., dania na przyjęcie