Co to jest lardo, pancetta lub kindziuk? Przewodnik praktyczny po zagranicznych wędlinach

Małgorzata Kowalewska
24.09.2017 16:17
A A A
wędliny

wędliny (fot. red./iStock)

W sklepach i knajpkach coraz częściej spotykamy się z wędlinami o obco brzmiących nazwach. Wyjaśniamy, co się za nimi kryje, i podpowiadamy, jak wykorzystać je w kuchni.
Zobacz zdjęcia (9)

ZOBACZ WIDEO

Komentarze (29)
Zaloguj się
 • avatar

  kristofoser

  Oceniono 12 razy 10

  Najdurniejsza polska nazwa kiełbasy jaką widziałem to "przysmak watykański" - taki rodzaj salcesonu. Wyglądem przypomina ten,który w czasach PRL-u kupowało się psu.

 • avatar
 • avatar

  litecode

  Oceniono 7 razy 5

  Jak ma się mortadela w Polsce cieszyć uznaniem, gdy nie ma już NIC wspólnego z wieprzowiną, a dostępna jest jedynie "drobiowa" robiona z MOM?!
  Owszem, kiedyś była kapitalna, w osłonce naturalnej można to było wrzucić na patelnię i robiły się ciekawe miseczki, albo w cieście (specjalność niektórych barów akademickich)...
  A potem najpierw zniknęła, by powrócić jako najgorszy syf...
  A włoską czasem z sentymentu kupię (byle nie krojoną w cieniutkie plasterki) - ale ta "PRL-owska" jednak była chyba lepsza ;)

 • avatar

  lolik52

  Oceniono 2 razy 2

  najlepsza jest marta i adela:)))pamiętam jej smak z dzieciństwa bo na to było nas stać...teraz nie ma takiej.

 • avatar

  potp

  Oceniono 6 razy 2

  Spójrzcie na przedostatni slajd (i tekst), wiedzieliście że można aż tak cienko pokroić wędlinę?

 • avatar

  salsolo.4

  Oceniono 27 razy 1

  Od kiedy to kindziuk to zagraniczna wędlina. A ja mam zagadkę dla pani redaktor - co to jest serwolatka? Tylko bez zaglądania w Google.

 • Krzysztof Borys Kruszewski

  Oceniono 19 razy 1

  Ojej ... klasycznej carbonary NIE przygotowuje się z dodatkiem pancetty. Czasem (zwłaszcza w Niemczech, czasem w Polsce) faktycznie można spotkać się z takim barbarzyństwem. Klasyczną carbonarę należy wykonać jedynie z dodatkiem guanciale.

 • Łukasz Kowalczuk

  0

  Prosciutto di parma, prosciutto nonno mirando- szynka toskańska,salami finochiona z koprem włoskim, salami napoli, salami z peperonii,Lonzinno- polędwica wieprzowa długodojrzewająca Polecam!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX