Jak przygotować idealny stek za pomocą sprytnej metody odwróconego smażenia? [KROK PO KROKU]

komal
26.12.2017 08:21
A A A
przyprawianie steku

przyprawianie steku (fot. archiwum prywatne)

Ta metoda nie jest u nas jeszcze zbyt dobrze znana, a daje gwarancję, że mięso będzie wysmażone dokładnie tak, jak chcecie. Sprawdziliśmy i potwierdzamy - stek wyszedł super.
Zobacz krok po kroku, jak przygotować stek metodą odwróconego smażenia (6)

ZOBACZ WIDEO

Komentarze (56)
Zaloguj się
 • cucurucu

  Oceniono 66 razy 58

  Bez dobrej wolowiny nawet nie probuj 'robic' dobrego steka.

 • Oceniono 47 razy 31

  Pozwolę sobie wystąpić w obronie autora. Solenie steka przed smażeniem to dobry pomysł. Wbrew temu, co można tu i ówdzie przeczytać, solenie steka przed smażeniem nie powoduje znaczącej utraty płynów i wcale nie jest trudno się o tym przekonać, wystarczy zważyć stek przed posoleniem i jakiś czas po posoleniu - masa będzie bardzo podobna. Tym, co z pewnością powoduje znaczną utratę płynów, jest przegotowanie steka w środku - powyżej pewnej temperatury mięso się po prostu kurczy, co też łatwo zauważyć. Solenie przed smażeniem poprawia smak między innymi dlatego, że sól dostaje się do wnętrza mięsa powoli i posolenie go po usmażeniu wpływ jedynie na smak "skórki", za to sól, która dostała się do środka nie tylko poprawia smak, ale również pozwala ograniczyć utratę aromatycznych płynów. Kombinowanie z piekarnikiem i termometrem, albo, jeszcze lepiej, z sous vide (które już dawno przestało być drogie) to jedyny sposób, żeby w przypadku grubych steków uniknąć gradientu. Smażenie powoduje szybkie i daleko idące zmiany (najpierw wysuszenie, potem reakcja Maillarda, a później przypalanie) na powierzchni mięsa, ponieważ powierzchnia mięsa jest w kontakcie z bardzo gorącą patelnią/grillem/itd. Niestety, środek mięsa jest w kontakcie z mięsem, a nie gorącą patelnią, a mięso w środku, z powodu obecności wody, nie może mieć temperatury wyższej niż 100C. W środku mięso gotuje się na skutek kondukcji, która w przypadku każdego rodzaju jedzenia, nie tylko steka, jest powolna (jedzenie jest słabym przewodnikiem ciepła). Efekt jest taki, że jeśli stek, który usmażyliśmy na patelni, jest np. średnio-krwisty w środku, to będzie z konieczności o wiele bardziej ugotowany (a właściwie przegotowany) dalej od środka, co oznacza między innymi znaczną utratę płynów, szaro-bury kolor itd. Jeżeli już smażymy stek na patelni i nie próbujemy żadnych trików, żeby uniknąć gradientu, warto go często obracać (znowu wbrew temu, co można wyczytać u różnych autorów, którym nie chciało się sprawdzić powtarzanych od dawna przesądów) - między innymi Haroldowi McGee (On Food and Cooking) udało się ustalić eksperymentalnie, że częstsze obracanie steka na patelni powoduje bardziej równomierne ugotowanie w środku.

 • nerexo

  Oceniono 40 razy 22

  Idiotyczne. Metoda dla ludzi którzy mają problem z ugotowaniem wody na herbatę. Największą zaletą steka z patelni jest to że jest to danie gotowe w kilka min. W czasie potrzebnym na zabawę w piekarninu można spokojnie rozpalić grilla, poczym w kilka minut zrobić steka nad ogniem, koło którego takie cuda nie leżały

 • Len Lechu

  Oceniono 17 razy 15

  niestety na steka musi byc mieso z nie mlecznej krowy mozecie krytykować

 • single_malt

  Oceniono 47 razy 13

  z tego co widac na zdjeciu nie moze wyjsc dobry steak.
  Po pierwsze mieso jest zle pociete.
  Nie smazymy na oliwie bo ma specyficzny posmak, i na oleju tez nie jest optymalnie.
  Przy odrobinie pomyslunku mozna latwo wpasc na to co jest optymalne... ale nie napisze
  Potrzebna jest bardzo gruba , ciezka zeliwna patelnia z rowkami, ktora nie wychlodzi sie natychmast po polozeniu miesa.
  Solimy gruba sola i pieprzymy przed smazeniem , i po obu stronach

 • Oceniono 22 razy 12

  Smazenie steka samo w sobie jest dziecinnie proste. Wystarczy patelnia i olej. Jesli do przygotowania steka potrzebowalbym jeszcze sondy i piekarnika to jest to niepotrzebne komplikowanie procesu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE