Pragną ich wszyscy? Nie! Ci szefowie kuchni oddali swoje gwiazdki Michelin. "Są jak klątwa"

Źródło: Koocheekoo/ flickr com (CC BY-NC 2.0), @mpwgroup/ twitter.com; Grafika A. Gadaliński

Gwiazdki Michelin to marzenie wielu szefów kuchni. Według plotek jeden z nich - Bernard Loiseau (na którym wzorowano postać głównego bohatera w animowanym filmie Ratatouille) - popełnił samobójstwo na wieść o tym, że może stracić swoje 3 gwiazdki. Są jednak tacy, którzy sami "oddali" słynne gwiazdki.

Marco Pierre White

Bernard Loiseau pewnie bardzo zdziwiłby się na wieść, że właśnie z trzech gwiazdek zrezygnował, bez żalu, jeden z bardziej znanych współczesnych szefów kuchni - Marco Pierre White. Ten wybuchowy i bezkompromisowy uczeń Alberta i Michela Roux (seniora), a także nauczyciel Hestona Blumenthala i Gordona Ramsey'a zdobył "swoje" gwiazdki w wieku zaledwie 33 lat. Po kilku latach zwrócił je. Dlaczego? Jak mówił w wywiadzie z Małgorzatą Mintą:

- Dostałem je jako młody chłopak i wtedy były dla mnie bardzo ważne, ważne dla mojego rozwoju, dojrzewania. Ale dzisiaj nie znaczą już zbyt wiele, bo wiem, że oceniali mnie ludzie, którzy mieli mniej wiedzy ode mnie. Nagroda ma wartość tylko wtedy, gdy dostajesz ją od osoby od siebie mądrzejszej, która wie więcej niż ty. Jeśli jest na odwrót, cóż wtedy znaczy? Staram się być szczery wobec samego siebie.

Cały wywiad możecie przeczytać tu: Marco Pierre White: szanuj wszystkich swoich gości. Jeśli ktoś bardzo przeszkadza, poproś, by wyszedł

Brytyjski szef kuchni nie był jednak jedynym, który pozbył się prestiżowego wyróżnienia.

ZOBACZ WIDEO

Komentarze (24)
Zaloguj się
 • tilow3

  Oceniono 120 razy 74

  Dlatego też Polska niczego nie osiągnie, bo jej szefem został ktoś, kto niczego mądrego nie osiągnął. Nawet konta w banku nie umiał założyć. Podobno dlatego, że bał się nauki obsługi bankomatu. Lud chciał zmiany, z mądrych i mądralińskich na głupich i przygłupów. San escobar jest teraz naszym wzorem. Nawet prasa światowa o tym pisze.

 • dziadekjam

  Oceniono 57 razy 35

  "Nagroda ma wartość tylko wtedy, gdy dostajesz ją od osoby od siebie mądrzejszej, która wie więcej niż ty. Jeśli jest na odwrót, cóż wtedy znaczy? Staram się być szczery wobec samego siebie."
  ===============================================================
  Ku przemyśleniu dla obecnie odznaczanych przez "długopisa".

 • klamtusek

  Oceniono 35 razy 15

  Jarosław to ma nawet 6 gwiazdek Michelina, ze starych opon co prawda ale 6. I dostał je od antoniego.

 • basiak63

  Oceniono 7 razy -1

  " Darcie mordy" to typowo polska specyfika, w niemieckich programach tego typu nikt mordy nie drze. Widocznie widzowie lubią patrzeć na poniżanie bliźnich.

 • djarev

  Oceniono 21 razy -1

  BTW. "Nagroda ma wartość tylko wtedy, gdy dostajesz ją od osoby od siebie mądrzejszej, która wie więcej niż ty."

  Wyjątkowo kretyńska teoria. Według tej tezy najwybitniejsi ludzie w ogóle nie powinni być nagradzani.

  A jakby już się trzymać tego karkołomnego myślowego tworu, to taką nagrodę należałoby olać, a nie rezygnować. Skoro facet zrezygnował i opatrzył to wszystko takim a nie innym komentarzem, to widać chciał się popisać.

  W ogóle to przyznawanie nagród polega zazwyczaj na ocenie efektu, a to nie musi się wiązać z posiadaniem umiejętności wymaganej do osiągnięcia ocenianego efektu. Dziennikarz, który uczestniczy w przyznawaniu złotej piłki, nie musi grać lepiej niż Messi.

 • djarev

  Oceniono 27 razy -1

  "Nagroda ma wartość tylko wtedy, gdy dostajesz ją od osoby od siebie mądrzejszej, która wie więcej niż ty."

  Wyjątkowo kretyńska teoria. Według tej tezy najwybitniejsi ludzie w ogóle nie powinni być nagradzani.

 • cichwoda

  Oceniono 21 razy -11

  gwiazdki Michelin sa jak Oskary Hollyfood, nie masz pochodzenia mozesz tylko o nich pomarzyc, panie

 • wgs

  Oceniono 23 razy -11

  "Pragną ich wszyscy? Nie! Ci szefowie kuchni oddali swoje gwiazdki Michelin."

  "ich"??
  gwiazdki ---> one ---> "Pragną je wszyscy?"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX