Kapusta dla wymagających - od gołąbków po bułeczki z kaczką

Grzegorz Łapanowski, Marcin Klaban
Schabowy w panko z surówką z młodej kapusty I pieczonymi ziemniakami

Schabowy w panko z surówką z młodej kapusty I pieczonymi ziemniakami (Marcin Klaban)

Gołąbki zawsze przyrządzam według przepisu mojej mamy. Inne dania z kapustą uwielbiam w azjatyckim stylu.
1 z 6
Marcin Klaban
Marcin Klaban

Kapusta dla wymagających - od gołąbków po bułeczki z kaczką

1 Bułeczki bao
z konfitowaną kaczką
2 Boczek ?5 smaków?
z kapustą pak choi
3 Gołąbek mojej mamy
4 Schabowy panierowany
panko z surówką
z młodej kapusty i pieczonymi ziemniakami
5 Pstrąg z duszoną kapust

Gołąbki zawsze przyrządzam według przepisu mojej mamy. Inne dania z kapustą uwielbiam w azjatyckim stylu.

Menu z kapustą

1. Bułeczki bao z konfitowaną kaczką

2. Boczek "5 smaków" z kapustą pak choi

3. Gołąbek mojej mamy

4. Schabowy panierowany panko z surówką z młodej kapusty i pieczonymi ziemniakami

5. Pstrąg z duszoną kapustą

2 z 6
Fot.Marcin Klaban
Fot.Marcin Klaban

Bułeczki bao z konfitowaną kaczką

(dla 4 osób, przygotowanie: 3 godziny)

Bułeczki bao:
200 g mąki pszennej
szczypta soli
10 g świeżych drożdży
1,5 łyżeczki cukru
125 ml ciepłej wody
łyżka oleju ryżowego

Mąkę mieszamy z solą. Drożdże kruszymy do miseczki, dodajemy cukier, 3 łyżki ciepłej wody i odstawiamy na 15 minut do wyrośnięcia. Do mąki dodajemy drożdże, resztę wody i olej. Wyrabiamy ciasto ręcznie lub mikserem. W razie potrzeby delikatnie podsypujemy mąką. Przekładamy wyrobione ciasto do miski i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1,5 godziny.

Farsz:
2 udka z kaczki
sól i pieprz
3 łyżki oleju
100 g masła
3 ząbki czosnku
pęczek kolendry
2 łyżki majonezu
2 łyżki sosu śliwkowego*
150 g marynowanej kapusty czerwonej
łyżeczka czarnuszki

Udka z kaczki nacieramy solą i pieprzem. Obsmażamy od strony skóry na złoty kolor. Usmażone udka wraz z tłuszczem przekładamy do głębokiej blaszki, dodajemy masło,  ząbki czosnku, kolendrę. Przykrywamy folią aluminiową i pieczemy 1,5 godziny w 150 st.
Z ciasta formujemy kulki o średnicy około 6 cm i gotujemy na parze 15 minut. Mięso z kaczych udek oddzielamy od kości i rwiemy palcami. Bułeczki bao kroimy na pół, górną część smarujemy majonezem, dolną sosem śliwkowym. Pomiędzy nimi układamy mięso i marynowaną kapustę. Dekorujemy czarnuszką i kolendrą. Możemy podać na naleśniku.

*Sos śliwkowy:
3 śliwki suszone bez pestek
5 świeżych śliwek bez pestek
łyżka masła
gwiazdka anyżu
goździk
250 ml czerwonego wina
łyżka miodu
sok z połowy cytryny
100 ml śmietanki 30-proc.
sól
pieprz
łyżka zimnego masła

Śliwki kroimy w kostkę, smażymy na maśle 5 minut. Dodajemy anyż, goździk i wino, odparowujemy. Po odparowaniu dodajemy łyżkę miodu, sok z cytryny i śmietankę. Wszystko razem miksujemy, przecieramy przez sito, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Na koniec dodajemy łyżkę zimnego masła.

3 z 6
Fot.Marcin Klaban
Fot.Marcin Klaban

Boczek "5 smaków"

(dla 4 osób, przygotowanie: 80 minut)

600 g surowego boczku
sól i pieprz
2 łyżeczki przyprawy "5 smaków"*
200 g masła
125 ml oleju
3 białe cebule
łodyżka tymianku
ćwierć główki czerwonej kapusty
fileciki z pomarańczy
cukier
2 kapusty pak choi
50 g prażonych migdałów
pęczek cienkiego szczypiorku

Boczek nacieramy solą, pieprzem, i przyprawą "5 smaków".
Układamy w głębokim naczyniu do pieczenia, dodajemy połowę masła i pieczemy  w temperaturze 150 st. przez godzinę. Na patelni rozgrzewamy 6 łyżek oleju. Cebule kroimy wzdłuż na pół i smażymy z jednej strony. Gdy cebule będą miały złoty kolor, dodajemy łyżkę masła, łodyżkę tymianku i wkładamy je do piekarnika. Pieczemy około 10 minut,w 150 st., aż będą miękkie. Po upieczeniu dzielimy na pojedyncze łupiny.Czerwoną kapustę szatkujemy. Na patelni rozgrzewamy łyżkę masła, dodajemy poszatkowaną kapustę, fileciki z pomarańczy z sokiem i dusimy około 15 minut. Doprawiamy do smaku solą i cukrem. Pak choi kroimy wzdłuż na pół, obsmażamy na oleju z jednej strony, zalewamy wodą i gotujemy 4 minuty. Boczek po upieczeniu nacinamy od strony skóry, kroimy na kawałki po 5 cm i obsmażamy. Na talerzach układamy po 3 kawałki boczku, łupiny cebuli, duszoną kapustę i połowę pak choi. Dekorujemy prażonymi migdałami i posiekanym szczypiorkiem.

*Przyprawa "5 smaków" to mieszanka suszonego kopru włoskiego, pieprzu, anyżu, pieprzu syczuańskiego i cynamonu.

4 z 6
Fot.Marcin Klaban
Fot.Marcin Klaban

Gołąbki mojej mamy

(dla 6 osób, przygotowanie: 45 minut)

12 liści włoskiej kapusty
3 cebule3 ząbki czosnku
3 łyżki oleju
600 g pomidorów pelati
pęczek bazylii
4 łodyżki tymianku
sól, pieprz i cukier
łyżka masła
300 g mielonego mięsa wieprzowego z łopatki
100 g ugotowanego ryżu

Z najładniejszych liści kapusty odcinamy nerwy i parzymy w osolonej wodzie przez minutę, osączamy na papierowym ręczniku.Sos pomidorowy: 2 cebule kroimy w kostkę, ząbek czosnku siekamy i szklimy na 3 łyżkach oleju rozgrzanych w garnku. Dodajemy pokrojone pomidory, posiekaną bazylię (kilka listków zostawiamy) i 3 łodyżki tymianku, dusimy około 10 minut. Doprawiamy solą, pieprzem i cukrem.Na patelni rozgrzewamy olej i masło. Pozostałą cebulę i resztę czosnku siekamy i wraz z łodyżką tymianku smażymy na złoty kolor. Odstawiamy do ostygnięcia.Do zmielonego mięsa dodajemy ugotowany ryż, przesmażoną cebulę, doprawiamy solą i pieprzem. Wszystko dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej masy.Formujemy gołąbki, układając na liściu porcje farszu i dokładnie zawijając. Gotowe gołąbki kładziemy na dnie garnka i zalewamy sosem pomidorowym. Dusimy na małym ogniu około 15 minut.Gołąbki układamy na porcji sosu, dekorujemy listkami bazylii i świeżo zmielonym pieprzem.

5 z 6
Marcin Klaban
Marcin Klaban

Schabowy w panko z surówką z młodej kapusty I pieczonymi ziemniakami

(dla 6 osób, przygotowanie: 80 minut)

1 kg schabu bez kości sól i pieprz
70 g mąki pszennej
3 jajka
łyżka pasty miso
100 g panierki panko
125 ml oleju rzepakowego
2 ząbki czosnku
2 łodyżki tymianku
1,5 kg ziemniaków
3 czerwone cebule
cukinia
pół główki kapusty stożkowej
sok z cytryny
łyżka musztardy Dijon
pęczek szczypiorku

Schab kroimy w plastry po 1,5 cm, rozbijamy, doprawiamy solą i pieprzem, panierujemy w mące, jajku z dodatkiem pasty miso oraz panko. Smażymy na oleju na złoty kolor. Na marynatę mieszamy 5 łyżek oleju, posiekany ząbek czosnku, tymianek, doprawiamy solą i pieprzem. Ziemniaki myjemy, kroimy w ćwiartki, wkładamy do marynaty na 10 minut. Pieczemy około 30 minut w 190 st. Cebule kroimy w piórka, cukinię w cienkie słupki, a kapustę drobno szatkujemy. Na koniec polewamy surówkę dressingiem. Dressing: siekamy pozostały ząbek czosnku, doprawiamy szczyptą soli i pieprzu, sokiem z cytryny i musztardą. Wszystkie składniki mieszamy i powoli dolewamy 8 łyżek oleju, cały czas mieszając. Na talerzu układamy po trzy ćwiartki ziemniaka, kotlet przekrojony na dwie równe części oraz surówkę z dressingiem. Dekorujemy szczypiorkiem.

6 z 6
Fot.Marcin Klaban
Fot.Marcin Klaban

Pstrąg z duszoną kapustą

Dla 4 osób
Przygotowanie: 40 minut
50 g masła
2 białe cebule
pół główki młodej kapusty
pęczek koperku
sól i pieprz
3 łyżki oleju do smażenia
2 oczyszczone filety z pstrąga ze skórą
pół cytryny
100 g czarnych suszonych oliwek
500 g pomidorków koktajlowych
(możemy je ususzyć sami)
4 łyżki kwaśnej śmietany 18-proc.
W garnku rozpuszczamy masło, smażymy pokrojone w piórka cebule. Gdy cebulę się zeszklą, dodajemy poszatkowaną kapustę. Dusimy pod przykryciem około 25 minut, od czasu do czasu mieszając. Na koniec dodajemy połowę posiekanego koperku i doprawiamy solą oraz pieprzem do smaku.
Na patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu rozgrzewamy 3 łyżki oleju. Filety smażymy 4 minuty od strony skóry, lekko przyciskając, do uzyskania złotego koloru. Odwracamy filety i od strony mięsa smażymy około 2 minut. Podczas smażenia doprawiamy 2 szczyptami soli od strony mięsa i skrapiamy sokiem z cytryny. Suszone oliwki mielemy lub drobno siekamy.
Na płaskim talerzu układamy kapustę oraz filet skórą do góry. Danie dekorujemy pomidorkami koktajlowymi i kleksami śmietany, posiekanym koperkiem i suszonymi oliwkami.

(dla 4 osób, przygotowanie: 40 minut)

50 g masła
2 białe cebule
pół główki młodej kapusty
pęczek koperku
sól i pieprz
3 łyżki oleju do smażenia
2 oczyszczone filety z pstrąga ze skórą
pół cytryny
100 g czarnych suszonych oliwek
500 g pomidorków koktajlowych(możemy je ususzyć sami)
4 łyżki kwaśnej śmietany 18-proc.

W garnku rozpuszczamy masło, smażymy pokrojone w piórka cebule. Gdy cebulę się zeszklą, dodajemy poszatkowaną kapustę. Dusimy pod przykryciem około 25 minut, od czasu do czasu mieszając. Na koniec dodajemy połowę posiekanego koperku i doprawiamy solą oraz pieprzem do smaku. Na patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu rozgrzewamy 3 łyżki oleju. Filety smażymy 4 minuty od strony skóry, lekko przyciskając, do uzyskania złotego koloru. Odwracamy filety i od strony mięsa smażymy około 2 minut. Podczas smażenia doprawiamy 2 szczyptami soli od strony mięsa i skrapiamy sokiem z cytryny. Suszone oliwki mielemy lub drobno siekamy. Na płaskim talerzu układamy kapustę oraz filet skórą do góry. Danie dekorujemy pomidorkami koktajlowymi i kleksami śmietany, posiekanym koperkiem i suszonymi oliwkami.