Chrupka i soczysta - wiosenna kalarepa

mjk
Kalarepka

Kalarepka (Fot. Shutterstock.com / Nils Z)

W warzywniakach dostępne są już wiosenne odmiany kalarepy. Podpowiadamy, co można przyrządzić z tego - traktowanego nieco po macoszemu - warzywa
1 z 5
Fot. Shutterstock.com / Nils Z
Fot. Shutterstock.com / Nils Z

Kilka dobrych rad

Jadalną częścią kalarepy jest zgrubiała część łodygi, tzw. bulwa pędowa oraz młode listki, skórka nie nadaje się do jedzenia. Kolory kalarepki są różne - od bladozielonego, przez zielony do niebieskofioletowego. Jaśniejsze odmiany przeważnie pochodzą z upraw pod folią lub pod szkłem. Są delikatniejsze i łagodniejsze w smaku, zwłaszcza w porównaniu z gruntową odmianą fioletową.

Jasnozielone kalarepki można, po obraniu, jeść na surowo, świetnie nadają się do sałatek. Odmiany fioletowe są przeważnie twardsze, miewają zdrewniałe części, za to można je dłużej przechowywać - świetnie nadają się do gotowania i zapiekania.

Podczas zakupów, zwłaszcza, jeśli chcemy jeść kalarepkę na surowo, wybierajmy raczej mniejsze sztuki, większe bywają twarde. Natomiast szukając kalarepek do faszerowania warto jest wybierać te większe. Skórka kalarepki powinna być równomiernie zabarwiona, bez przebarwień. Zwracajmy uwagę na listki - te powinny być intensywnie zielone, a ich ogonki jędrne. Warto pamiętać, że w listkach kalarepki, zwłaszcza w tych delikatnych, młodych, jest sporo prowitaminy A, toteż nie wyrzucajcie ich - można dodać je do sałaty, albo użyć zamiast natki pietruszki do posypywania potraw. Kalarepki najlepiej przechowywać w lodówce, zawinięte w wilgotną ściereczkę - wytrzymają do 2 tygodni.

Zdjęcie ELO KOMPLET GARNKÓW BERNSTEIN 90214 Zdjęcie IKEA IKEA ANNONS Komplet naczyń 902.074.02 Zdjęcie Komplet Tefal talent ingenio Indukcja 3 el
ELO KOMPLET GARNKÓW BERNSTE IKEA IKEA ANNONS Komplet
Komplet Tefal ganki indukcyjne
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
2 z 5
Fot. M&K Duklas / duklas.pl
Fot. M&K Duklas / duklas.pl

Kalarepki z farszem

(dla 4 osób)

Składniki

  • 4 (dość duże) kalarepki
  • sól
  • 6-8 ziaren pieprzu
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka skórki otartej z cytryny
  • jajka
  • gałka muszkatołowa
  • 2 łyżki posiekanej natki
  • 1 łyżka masła

Sposób przygotowania

Kalarepki obieramy, gotujemy 10 minut w osolonej wodzie z pieprzem. Wyjmujemy, wydrążamy miąższ, miksujemy go z sokiem i skórką z cytryny oraz żółtkami. Doprawiamy solą, pieprzem i gałką, mieszamy z natką,dodajemy ubite białka. W namoczonym garnku układamy wydrążone kalarepki, napełniamy je farszem, na wierzchu kładziemy starte na wiórki masło. Przykrywamy garnek i pieczemy kalarepki przez 30 minut. Podajemy od razu po wyjęciu z piekarnika.

3 z 5
Fot. BBS
Fot. BBS

Surówka z kalarepy

Składniki

Sposób przygotowania

Kalarepę myjemy, obieramy pozostawiając młode delikatne listki środkowe, płuczemy i kroimy w zapałkę. Tak samo kroimy umyte i obrane jabłka. Obrany czosnek siekamy, rozcieramy z solą i mieszamy z olejem oraz sokiem z cytryny. Tak przygotowanym sosem polewamy surówkę. Doprawiamy do smaku solą i cukrem. Wykładamy na salaterkę i posypujemy listkami selera.

4 z 5
Fot. Paweł Kiszkiel
Fot. Paweł Kiszkiel

Kotlet wieprzowy z kalarepą

Składniki

Sposób przygotowania

Obraną i pokrojoną w słupki kalarepę oraz oczyszczoną i pokrojoną na pół fasolkę gotujemy w osolonej wodzie około 10 min. Mięso oprószamy solą i pieprzem i smażymy na gorącym oleju około 2 minut. Następnie obtaczamy je w natce wymieszanej z kaparami i zawijamy w folię aluminiową. Warzywa osączamy z wody, wkładamy na patelnię, na której smażyło się mięso, i mieszamy z tłuszczem pozostałym ze smażenia. Podlewamy rosołem, skrapiamy sokiem z cytryny, posypujemy bazylią. Podajemy z mięsem.

5 z 5
Fot. BBS
Fot. BBS

Glazurowane młode warzywa

Dla 8 osób

 

 

Składniki

Sposób przygotowania

Warzywa obieramy, myjemy i dzielimy na części (wszystkie powinny być podobnej wielkości). Układamy je w płaskim naczyniu, zalewamy 1/2 litra zimnej wody, dodajemy masło, cukier i sól. Ustawiamy na dużym ogniu i szybko zagotowujemy, po czym zmniejszamy ogień, przykrywamy naczynie pergaminem i gotujemy, aż płyn odparuje w 60 proc. (gotujące się warzywa obracamy kilkakrotnie, aby dokładnie i równomiernie pokryły się zagęszczonym sosem z gotowania). Miękkie wykładamy na półmisek i podajemy z sosem aioli (majonez z dużą ilością czosnku i ew. roztartą namoczoną bułką).