Ziemniaki ze świata. Tania kuchnia sezonowa

Giedré Barauskiené
Paj z kurczakiem i warzywami

Paj z kurczakiem i warzywami (Fot. Giedré Barauskiené)

Słodkie bułeczki jak w Portugalii, zupa w stylu francuskim, a może angielski paj? Wypróbujcie kartoflane dania inspirowane smakami z różnych krajów i zobaczcie, że ziemniaki są dobre do wszystkiego.
1 z 6
Fot. Giedré Barauskiené
Fot. Giedré Barauskiené

Ziemniaki ze świata. Tania kuchnia sezonowa

Słodkie bułeczki jak w Portugalii, zupa w stylu francuskim, a może angielski paj? Wypróbujcie kartoflane dania inspirowane smakami z różnych krajów i zobaczcie, że ziemniaki są dobre do wszystkiego.

Bułeczki ze słodkich ziemniaków z miodem

(na 15-20 bułeczek)

 

Składniki

  • 400 g słodkich ziemniaków
  • 250 g cukru pudru
  • 2 łyżki miodu
  • 1/2 łyżeczka soli
  • 225 g drobno mielonej mąki kukurydzianej
  • 50 g mąki pszennej
  • 75 g mielonych migdałów
  • jajka
  • skórka otarta z 1/2 pomarańczy i z 1/2 cytryny
  • 1 żółtko do smarowania ciasta
  • cukier puder do posypania

 

Sposób przygotowania

Robimy małe nacięcia na ziemniakach i gotujemy je do miękkości. Odcedzamy, studzimy i obieramy, a następnie rozgniatamy. Łączymy purée z cukrem i na 5 minut stawiamy na ogniu, stale mieszając, aby się nie przypaliło. Zdejmujemy z palnika i pozwalamy masie przestygnąć. Dodajemy pozostałe składniki do masy ziemniaczanej i jeszcze raz, ciągle mieszając, podgrzewamy, ale nie zagotowujemy. Zestawiamy z ognia i studzimy. Natłuszczamy i oprószamy mąką blachę. Formujemy z ciasta okrągłe, płaskie placuszki, smarujemy je żółtkiem i pieczemy 12-14 minut w 240°C na złoty kolor. Studzimy i posypujemy cukrem pudrem. Znakomicie smakują z lemon curd!

2 z 6
Fot. Giedré Barauskiené
Fot. Giedré Barauskiené

Pierogi z ziemniakami i wędzoną szynką

(dla 4 osób)

 

Ciasto:

  • jajko
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 100 ml zimnej wody
  • 210 g mąki

 

Nadzienie:

  • 3-4 ziemniaki
  • 120 g wędzonej szynki
  • szynki
  • ewentualnie kawałek masła

 

Oraz:

  • 200 ml śmietanki 36%
  • 100 g serka topionego (kremowego)
  • sól i pieprz

 

Sposób przygotowania

Ubijamy jajko z cukrem i solą, dodajemy zimną wodę, mieszamy. Wsypujemy mąkę. Wyrabiamy ciasto, następnie wkładamy je do lodówki na godzinę, aby odpoczęło. Obieramy ziemniaki, płuczemy je i kroimy na mniejsze cząstki. Gotujemy do miękkości w osolonej wodzie i odcedzamy. Stawiamy garnek ma ogniu i odparowujemy ziemniaki przez minutę, potem rozgniatamy na purée.
Kroimy szynkę w drobną kostkę i podsmażamy przez 2-3 minuty, ciągle mieszając. Jeśli szynka nie jest tłusta, dodajemy odrobinę masła. Łączymy z purée i studzimy. Wyjmujemy ciasto z lodówki i dzielimy je na cztery części. Oprószamy stolnicę lub blat mąką i rozwałkowujemy każdą część na grubość 2-3 milimetrów. Szklanką wycinamy krążki. Na każdy nakładamy  nadzienie i sklejamy brzegi ciasta. Lekko oprószamy pierogi mąką, aby nie wyschły. Wrzucamy je partiami do wrzącej osolonej wody. Gdy woda ponownie się zagotuje, zmniejszamy ogień. Gotujemy 2-3 minuty, licząc od chwili, kiedy pierogi wypłyną na powierzchnię, potem wyjmujemy je łyżką cedzakową. Podgrzewamy śmietankę na średnim ogniu. Kiedy zacznie się gotować, dodajemy serek, mieszamy, aż się rozpuści, solimy i pieprzymy. Polewamy pierogi i od razu podajemy.

3 z 6
Fot. Giedré Barauskiené
Fot. Giedré Barauskiené

Kremowa zupa z ziemniaków i porów

(dla 4 osób)

 

Składniki

 

Oraz:

  • cebula
  • kawałek masła
  • sól do smaku
  • garść natki pietruszki

 

Sposób przygotowania

Obieramy ziemniaki i kroimy w plastry. Pora kroimy w paseczki, cebulę w kostkę. Roztapiamy masło w rondlu. Wrzucamy cebulę i pora, dusimy do miękkości 10-15 minut na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Dodajemy odrobinę białego wina, ziemniaki, bulion i przyprawy. Gotujemy na małym ogniu, dopóki ziemniaki nie zmiękną.
Miksujemy zupę na gładką masę. Dodajemy mleko i śmietanę, mieszamy, aż składniki się połączą. Cebulę kroimy w piórka i smażymy na maśle, aż się przyrumieni; doprawiamy solą. Przekładamy na papierowy ręcznik. Zupę rozlewamy do miseczek, dekorujemy chrupiącą cebulą i posiekaną natką.

4 z 6
Fot. Giedré Barauskiené
Fot. Giedré Barauskiené

Paj z kurczakiem i warzywami

(dla 6 osób)

 

Bulion:

 

Nadzienie:

 

Ciasto:

  • 350 g mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 180 g zimnego masła
  • jajko

 

Sposób przygotowania

Robimy bulion. Wszystkie składniki wkładamy do garnka, wlewamy 1,5 litra wody, doprowadzamy do wrzenia, przykrywamy. Gotujemy 25 minut na małym ogniu. Potem odstawiamy bulion na co najmniej godzinę. Potem wyjmujemy z garnka kurczaka i studzimy go, a przecedzony bulion doprowadzamy do wrzenia. Wkładamy obrane ziemniaki i gotujemy, aż zmiękną, po czym wyjmujemy je łyżką cedzakową i przekładamy do miski. Teraz wrzucamy do bulionu marchewki, obgotowujemy je przez 10 minut. Wyjmujemy, dodajemy do ziemniaków. Podobnie robimy z pokrojonymi porami - tyle że gotujemy je 4 minuty. Kiedy już obgotujemy i wyjmiemy wszystkie warzywa, jeszcze raz zagotowujemy bulion i pozostawiamy na ogniu przez 20-30 minut, aż odparuje do mniej więcej 400 ml. Odstawiamy. Dzielimy kurczaka na małe kawałki, usuwając skórę i kości. Dorzucamy razem z groszkiem do miski z warzywami. Roztapiamy w rondlu 25 g masła, wkładamy grzyby, smażymy 2 minuty. Przekładamy do mięsa i warzyw. Na tej samej patelni roztapiamy resztę masła, wsypujemy mąkę i zasmażamy, mieszając, przez minutę. Stopniowo wlewamy zredukowany bulion, doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na małym ogniu przez 5 minut, a po zdjęciu z palnika dodajemy śmietankę, oregano, gałkę muszkatołową, solimy i pieprzymy do smaku. Mieszamy z mięsem i warzywami, przekładamy wszystko do dwulitrowego, żaroodpornego naczynia. Studzimy. Przesiewamy mąkę do malaksera, dodajemy sól i masło pokrojone w kostkę. Miksujemy pulsacyjnie, aż powstanie kruszonka. Wyjmujemy ją z malaksera i zagniatamy, potem rozwałkowujemy i wykrawamy koło o średnicy nieco większej od naczynia, w którym umieściliśmy nadzienie. Pośrodku wykrawamy małe kółko, aby zrobić ujście dla pary, która powstaje w trakcie pieczenia. Formę przykrywamy ciastem, dociskamy jego brzegi do rantu naczynia. Smarujemy wierzch ciasta roztrzepanym jajkiem. Pieczemy 30-35 minut w 200°C, aż ciasto się przyrumieni, a nadzienie zacznie bulgotać. Po pierwszych 10 minutach warto ponownie posmarować ciasto jajkiem, a jeśli będzie rumieniło się za szybko - przykryć je folią aluminiową.

5 z 6
Fot. Giedré Barauskiené
Fot. Giedré Barauskiené

Ziemniaki pieczone z jajkiem, prosciutto i chilli

(dla 4 osób)

 

Składniki

 

Sposób przygotowania

Płuczemy i obieramy ziemniaki. Wkładamy do garnka, zalewamy wodą, solimy. Gotujemy mniej więcej 20 minut. Odcedzamy, studzimy, kroimy na cząstki. Rozgrzewamy oliwę na dużej patelni i smażymy kawałki ziemniaków na średnim ogniu na złoty kolor. W razie potrzeby dodajemy jeszcze odrobinę oliwy. Odsączamy na ręczniku papierowym. Smarujemy masłem cztery żaroodporne miseczki. Wykładamy je szynką i wypełniamy ziemniakami. Mieszamy śmietanę, starty ser, szczyptę soli i pieprzu. Zalewamy masą ziemniaki w miseczkach. Do każdej wbijamy po jajku, posypujemy pokruszonymi papryczkami. Wstawiamy miseczki do brytfanny, wlewamy do niej wodę, tak aby sięgała do połowy naczynek. Pieczemy w 180°C przez jakieś 20 minut, aż jajka się zetną. Posypujemy szczypiorkiem i pieprzem.

6 z 6
Fot. Giedré Barauskiené
Fot. Giedré Barauskiené

Ziemniaki zawijane w pancettę

(dla 4-6 osób)

 

Składniki

 

Sposób przygotowania

Ziemniaki myjemy i obieramy. Gotujemy w lekko osolonej wodzie przez 15-18 minut - powinny być al dente. Odcedzamy. Na ziemniakach kładziemy po listku szałwii, skrapiamy oliwą, oprószamy vegetą pikantną, wreszcie - zawijamy każdy ziemniak w plaster pancetty lub boczku. Układamy w naczyniu do zapiekania. Pieczemy 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180-200°C. Brzegi pancetty (lub boczku) powinny zrobić się chrupiące. Ziemniaki najlepiej smakują z zieloną sałatą wymieszaną z listkami szałwii. Jeśli jednak nie jesteście fanami szałwii, zastąpcie ją np. tymiankiem.