Przygotowania do świąt wielkanocnych - krok po kroku

Zofia Haberek, Gienio Mientkiewicz, Stanisław Mądry
15.03.2016 09:31
A A A

Fot. Natalia Nowak-Bratek, krewimleko.wordpress.com

(przepis Giena Mientkiewicza)

 

Składniki

  • mleko niepasteryzowane: 3 szklanki + 8 litrów
  • 1 łyżeczka dobrego jogurtu naturalnego

 

Sposób przygotowania

Zaprawiamy 1 szklankę mleka w temperaturze pokojowej (22-25°C) 1 łyżeczką jogurtu. Mieszamy, przykrywamy i zostawiamy do następnego dnia. Drugiego dnia ponownie przygotowujemy 1 szklankę mleka, z poprzedniej szklanki (zaprawionej jogurtem) bierzemy 1 łyżeczkę ukwaszonego mleka, ale z samego środka (wierzchnią warstwę wylewamy). Tak samo postępujemy trzeciego dnia - najlepiej od razu zrobić to w słoiku dżemowym. Po trzech dniach będziemy mieli kulturę bakteryjną, którą możemy przechowywać w lodówce nawet tydzień. Jeśli potrzebujemy 1 kg twarogu, to taką własnoręcznie wyhodowaną kulturą zaszczepiamy 8 litrów najlepszego mleka, na jakie nas stać, bacząc, aby było naturalne. Jeśli więcej, mnożymy wszystko przez odpowiedni współczynnik. Całość przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na noc w ciepłe miejsce. Następnego dnia kwaśne  mleko powinno być ścięte, jednolite, wręcz błyszczące. Jeśli z jakiś powodów natura jeszcze nie zadziałała, trzeba poczekać dłużej. Taki gładki skrzep tniemy w kostkę (3 x 3 cm), mieszamy jednym bądź dwoma ruchami ręki. Podgrzewamy na małym ogniu do temperatury ludzkiego ciała (34-38°C), delikatnie mieszając. Twaróg ma oddzielić się od serwatki i wypłynąć na wierzch. Nie ogrzewajmy go za długo, musi zachować delikatność - ma być ser na sernik, a nie na ruskie pierogi. Całość wylewa-my na sito wyłożone ściereczką lub kilkakrotnie złożoną gazą. Związujemy rogi i zawieszamy nad naczyniem na parę godzin, by odciekł. Po zmieleniu i utarciu otrzymamy pyszną sernikową bazę.

 

Twaróg na paschę

(przepis Giena Mientkiewicza)

 

Składniki

  • 8 litrów niepasteryzowanego mleka
  • 1 szklanka kwaśnego mleka
  • sok z 1/2 cytryny (4 łyżeczki)

 

Sposób przygotowania

Chcąc mieć kilogram gotowego twarogu, musimy wziąć 8 litrów najlepszego mleka, jak najświeższego i jak najtłustszego. Połowę mleka schładzamy, a drugą zakwaszamy szklanką kwaśnego mleka i sokiem z cytryny (bardzo poprawia smak twarogu). Przykrywamy i zostawiamy w ciepłym miejscu na noc. Następnie wyjmujemy resztę mleka z lodówki i podgrzewamy prawie do wrzenia. Wlewamy, mieszając, do ukwaszonego mleka. Mieszanina powinna mieć temperaturę ludzkiego ciała, można ją przez kilka minut nawet podgrzać, a potem szybko przelać na sito wyłożone płótnem. Ściągamy rogi płótna, zawiązujemy je i wieszamy twaróg na kilka godzin nad naczyniem - do odcieknięcia.

Zdjęcie Black Red White Forma na ciasto, tort THK-043422 Zdjęcie CURVER POJEMNIK NA CIASTO KEKS CZERWONY C Zdjęcie SNB Blacha do pieczenia CIASTO Z KREMEM 90
Black Red White Forma na ciasto CURVER POJEMNIK NA CIASTO SNB Blacha do pieczenia CIASTO
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX