Twaróg na sernik i paschę - 6 dni przed świetami

Fot. Natalia Nowak-Bratek, krewimleko.wordpress.com

Twaróg na sernik

(przepis Giena Mientkiewicza)

Składniki

  • mleko niepasteryzowane: 3 szklanki + 8 litrów
  • 1 łyżeczka dobrego jogurtu naturalnego

Sposób przygotowania

Zaprawiamy 1 szklankę mleka w temperaturze pokojowej (22-25°C) 1 łyżeczką jogurtu. Mieszamy, przykrywamy i zostawiamy do następnego dnia. Drugiego dnia ponownie przygotowujemy 1 szklankę mleka, z poprzedniej szklanki (zaprawionej jogurtem) bierzemy 1 łyżeczkę ukwaszonego mleka, ale z samego środka (wierzchnią warstwę wylewamy). Tak samo postępujemy trzeciego dnia - najlepiej od razu zrobić to w słoiku dżemowym. Po trzech dniach będziemy mieli kulturę bakteryjną, którą możemy przechowywać w lodówce nawet tydzień. Jeśli potrzebujemy 1 kg twarogu, to taką własnoręcznie wyhodowaną kulturą zaszczepiamy 8 litrów najlepszego mleka, na jakie nas stać, bacząc, aby było naturalne. Jeśli więcej, mnożymy wszystko przez odpowiedni współczynnik. Całość przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na noc w ciepłe miejsce. Następnego dnia kwaśne  mleko powinno być ścięte, jednolite, wręcz błyszczące. Jeśli z jakiś powodów natura jeszcze nie zadziałała, trzeba poczekać dłużej. Taki gładki skrzep tniemy w kostkę (3 x 3 cm), mieszamy jednym bądź dwoma ruchami ręki. Podgrzewamy na małym ogniu do temperatury ludzkiego ciała (34-38°C), delikatnie mieszając. Twaróg ma oddzielić się od serwatki i wypłynąć na wierzch. Nie ogrzewajmy go za długo, musi zachować delikatność - ma być ser na sernik, a nie na ruskie pierogi. Całość wylewa-my na sito wyłożone ściereczką lub kilkakrotnie złożoną gazą. Związujemy rogi i zawieszamy nad naczyniem na parę godzin, by odciekł. Po zmieleniu i utarciu otrzymamy pyszną sernikową bazę.

Twaróg na paschę

(przepis Giena Mientkiewicza)

Składniki

  • 8 litrów niepasteryzowanego mleka
  • 1 szklanka kwaśnego mleka
  • sok z 1/2 cytryny (4 łyżeczki)

Sposób przygotowania

Chcąc mieć kilogram gotowego twarogu, musimy wziąć 8 litrów najlepszego mleka, jak najświeższego i jak najtłustszego. Połowę mleka schładzamy, a drugą zakwaszamy szklanką kwaśnego mleka i sokiem z cytryny (bardzo poprawia smak twarogu). Przykrywamy i zostawiamy w ciepłym miejscu na noc. Następnie wyjmujemy resztę mleka z lodówki i podgrzewamy prawie do wrzenia. Wlewamy, mieszając, do ukwaszonego mleka. Mieszanina powinna mieć temperaturę ludzkiego ciała, można ją przez kilka minut nawet podgrzać, a potem szybko przelać na sito wyłożone płótnem. Ściągamy rogi płótna, zawiązujemy je i wieszamy twaróg na kilka godzin nad naczyniem - do odcieknięcia.

ZOBACZ WIDEO

Komentarze (2)
Zaloguj się
  • Oceniono 8 razy -4

    my tam uznaliśmy, że nie ma co szaleć i zamiast spędzać święta w domu to jedziemy nad morze do hotelu lubicz gdzie faktycznie będzie można odpocząć, byliśmy już tam w Ustce na wakacje i pobyt zaliczyliśmy do bardzo udanych więc jak zobaczyliśmy, że mają też świąteczne pakiety to nawet się nie zastanawialiśmy tylko szybka rezerwacja i teraz możemy cieszyć się na prawdziwy relaks w miłych okolicznościach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX