Blogerzy polecają: zimowe ciasta

red.

(fot. ola in the kitchen)

Jak osłodzić sobie chłodne dni? Sprawdź, co polecają blogerzy Kuchni.
1 z 7
fot. ola in the kitchen
fot. ola in the kitchen

Brownie a la tiramisu

Ciasto:

160 g masła

200 g gorzkiej czekolady

3 całe jajka

2 żółtka

150 g cukru trzcinowego

2 łyżki mąki

1 łyżka kakao

szczypta soli

2 łyżeczki cukru waniliowego

Masa:

200 ml śmietany 30%

250 g sera mascarpone

2 łyżki likieru amaretto

1 łyżka cukru pudru

1 czubata łyżeczka kawy rozpuszczalnej

10 sztuk ciasteczek amaretti

Nad garnkiem z gotującą się na małym ogniu wodą rozpuścić w misce masło z pokruszoną czekoladą, dokładnie rozmieszać.

Jaja i żółtka ubić mikserem, stopniowo dodawać cukier i cukier waniliowy. Ubijać do momentu, aż masa zrobi się gęsta, a pod palcami nie będzie czuć kryształków cukru. Do masy jajecznej (po ściance naczynia) lejemy przestudzoną czekoladę i jeszcze chwilę miksujemy. Do miski wsypujemy mąkę, kakao i sól wszystko bardzo powoli i delikatnie mieszamy. Wylewamy na blachę 22x26 cm. Pieczemy 25-30 minut w 180*C.

Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno, dodajemy serek, cukier puder, amaretto i kawę, wszystko miksujemy. Do masy śmietankowej wkruszamy ciasteczka i mieszamy. Na ciasto wykładamy masę, odstawiamy w chłodne miejsce. Przed podaniem posypujemy kako.

Przepis pochodzi z bloga Ola in the kitchen. Chcesz blogować dla magazynu Kuchnia? Dołącz do naszej społeczności >>

2 z 7
fot. wegannerd
fot. wegannerd

Ciasto herbaciane z orzechową skorupką

Mocny wywar z czarnej herbaty to dobre rozwiązanie. Ciasto ma specyficzny ciekawy herbaciany smak. A że herbatę zawsze ma się w kuchni pod ręką, jest to też kolejny pretekst do spontanicznego pieczenia, wtedy kiedy tylko mamy ochotę na coś słodkiego. Skorupka z karmelu i orzechów to tylko pyszne zwieńczenie. Trudno się potem oprzeć i nie odłamać kawałka, kiedy nikt nie widzi.

Składniki:

1 1/2 kubka mąki pszennej tortowej

1 1/3 kubka wrzątku

2 torebki czarnej herbaty

3/4 łyżeczki proszku do pieczenia

1/2 łyżeczki sody

szczypta soli

sok z połowy cytryny

1/2 -3/4 kubka cukru

3 łyżki kakao

2 łyżki oleju

szczypta mielonego kardamonu

garść rodzynków

skorupka*

1 1/3 kubek cukru

1/2 kubka orzechów włoskich

1/2 kubka migdałów

1/2 kubka suszonych jabłek

parę łyżek mleka roślinnego

* ilość składników zależy też od wielkości blaszki, tu na formę około 25x30

Torebeczki z herbatą wrzuć do kubka i zalej je wrzątkiem. Przykryj talerzykiem i zostaw do ostudzenia. Kiedy herbata już nie będzie gorąca wyciśnij do niej sok z połowy cytryny.

Mąkę wraz z proszkiem do pieczenia, sodą, kakao, z przyprawami i solą przesiej do miski. Zrób dołek w suchych sadnikach i dodaj herbatę. Zacznij  mieszać i dodawaj cukier. Na koniec dodaj olej i rodzynki. Dobrze wymieszaj. Możesz też dodać drobno posiekaną czekoladę.

Ciasto wylej do wyłożonej papierem do pieczenia foremki. Piecz w rozgrzanym do 170 stopni C piekarniku około 30-35 minut. Następnie odstaw do ostygnięcia.

Orzechy, migdały i suszone jabłka posiekaj na mniejsze kawałki. Na pół albo na 1/3. Do rondelka wsyp cukier i postaw go na małym ogniu. Mieszaj drewnianą łyżką. Kiedy zobaczysz, że cukier zaczyna się topić dodaj orzechy, migdały i jabłka. Stale mieszaj, by karmel się nie przypalił, a orzechy i migdały całe się w nim obtoczyły. Podlej karmelową mieszankę paroma łyżkami mleka roślinnego. Mieszaj dopóki cukier się nie rozpuści, zbrązowieje i nie obtoczy wszystkich orzechów, migdałów i jabłek.

Karmel przełóż na wystudzone ciasto i za pomocą drewnianej łyżki rozłóż  równo na całej powierzchni. Ciasto schowaj do ostygnięcia. Potem delikatnie wyjmij z foremki i ciesz się jego smakiem! Herbaciane ciacho dobrze smakuje z kawą!

Przepis pochodzi z bloga Wegan Nerd. Chcesz blogować dla magazynu Kuchnia? Dołącz do naszej społeczności >>

3 z 7
fot. zielenina
fot. zielenina

Razowe ciasto jogurtowe z makiem i wiśniami

Składniki na tortownicę o średnicy ok. 22cm.:

1 i 1/3 szklanki razowej mąki jęczmiennej

1 szklanka jasnej mąki pszennej

1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

1/2 łyżeczki sody

1 łyżeczka cynamonu

4 łyżki maku

200 g naturalnego, gęstego jogurtu

2 jajka z chowu wolnowybiegowego

3/4 szklanki brązowego, nierafinowanego cukru

1/3 szklanki oleju roślinnego o neutralnym smaku, np.: rzepakowego

skórka otarta z 1/2 cytryny, niewoskowanej

150 g mrożonych wiśni


Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni C. Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. W misce mieszamy ze sobą mąki, proszek do pieczenia, sodę, cynamon, mak i skórkę cytrynową. Ubijamy mikserem lub w robocie jogurt z cukrem, dodajemy po jednym jajku, a następnie olej. Ubijamy, aż masa będzie lekka i puszysta. Dodajemy stopniowo mąkę, stale ubijając. Na koniec dodajemy wiśnie, ostrożnie mieszamy, aby rozmieścić je równomiernie w cieście. Przekładamy całość do tortownicy, wyrównujemy wierzch. Pieczemy ok. 50 minut, aż do suchego patyczka.

Przepis pochodzi z bloga Zielenina. Chcesz blogować dla magazynu Kuchnia? Dołącz do naszej społeczności >>

4 z 7
fot. straga
fot. straga

Sernik pomarańczowy

Składniki:

250 ml świeżego soku pomarańczowego,

500 g twarogu homogenizowanego 0%,

1 łyżka żelatyny,

1 galaretka pomarańczowa

1 łyżka cukru waniliowego

kolorowe bezy

pałeczki pomarańczowe w czekoladzie

Wycisnąć sok z pomarańczy, wlać do garnuszka i zagotować, wsypać galaretkę pomarańczową, 1 łyżkę żelatyny, dodać 1 łyżkę domowego cukru waniliowego, wszystko dokładnie wymieszać do całkowitego rozpuszczenia. Aby szybciej wystygło można wrzucić 1-2 kostki lodu. Do gęstniejącej masy przełożyć ser i za pomocą trzepaczki połączyć masy. Masę przełozyć do okrągłej tortownicy (18 cm), na powierzchni ułożyć kolorowe bezy, które docisnąć tak, aby lekko zanurzyły się w serniku i wstawić do lodówki do schłodzenia. Na powierzchnię sernika zetrzeć czekoladowe pomarańczowe pałeczki.

Przepis pochodzi z bloga Damsko męskie spojrzenie na kuchnię.

5 z 7
fot. olainthekitchen
fot. olainthekitchen

Ciasto w puszce

Składniki:

3 szklanki mąki

1/2 szklanki cukru

1 szklanka letniego mleka

50 g drożdży

50 g roztopionego masła

szczypta soli

2 żółtka

150 g bakalii

puszki

Przygotować rozczyn: do 1/2 szklanki mleka wkruszyć drożdże, dodać łyżeczkę cukru, wymieszać i zostawić do wyrośnięcia około 5 minut. Do miski wsypujemy mąkę, cukier, żółtka, sól, masło, rozczyn i mleko, mieszamy. Jeśli ciasto jest zbyt luźne, dodajemy mąki. Zagniatamy. Bakalie mieszamy z 1 łyżką mąki, dodajemy do ciasta, łączymy i odstawiamy w cieple miejsce do wyrośnięcia na około 2 godziny.

Puszki wykładamy natłuszczonym pergaminem, nakładamy ciasto do 3/4 wysokości i odstawiamy na 1 godzinę. Pieczemy w temp. 180*C około 30 minut.

Po przestygnięciu, można polać lukrem albo posypać cukrem pudrem.

Przepis pochodzi z bloga Ola in the kitchen. Chcesz blogować dla magazynu Kuchnia? Dołącz do naszej społeczności >>

6 z 7
fot. ralpheek
fot. ralpheek

Keks

Składniki:

250 g masła roślinnego

250 g mąki

250 g cukru

5 jajek

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

250 g bakalii (orzech, kandyzowane owoce, suszone wiśnie, żurawina, śliwki)

W dużej misce - z pomocą miksera - ucieramy masło roślinne z cukrem na puszystą masę. Dodajemy po jednym żółtku i ucieramy, aż masa będzie jasna i gładka. Mąkę łączymy z proszkiem do pieczenia, przesiewamy i dodajemy do masy maślanej. Bakalie siekamy, ale niezbyt drobno. Posiekane bakalie łączymy z ciastem. W osobnej misce ubijamy białka na bardzo sztywną pianę. Bardzo delikatnie i stopniowo łączymy pianę z ciastem mieszając, już bez użycia miksera.

Keksówkę wykładamy papierem do pieczenia. Przekładamy ciasto do foremki. Natłuszczonym nożem robimy nacięcie pośrodku ciasta, wzdłuż dłuższego brzegu. Keks pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez około 50 minut. Po tym czasie sprawdzamy patyczkiem, czy ciasto jest upieczone. W razie konieczności należy wydłużyć czas pieczenia o kilka minut.

Upieczony keks można zjeść od razu, ale ciasto zdecydowanie zyskuje na smaku, gdy po wyjęciu z foremki i wystudzeniu zawiniemy je w folię spożywczą i zapomnimy o nim na 2 ? 3 dni.

Przepis pochodzi z bloga Old White Table. Chcesz blogować dla magazynu Kuchnia? Dołącz do naszej społeczności >>

7 z 7
fot. anyzkowo
fot. anyzkowo

Czekoladowy przekładaniec

Ciasto:

6 jajek,

150 g cukru,

1/2 szklanki mąki pszennej,

1/2 szklanki mąki ziemniaczanej,

1 łyżeczka proszku do pieczenia,

4 łyżki kakao,

2 łyżki oliwy z oliwek.

Masa:

500 ml śmietany 30%,

500 g serka mascarpone,

3 łyżki cukru pudru.

Oddziel żółtka od białek. Białka ubij na sztywną pianę. Dodaj cukier cały, czas miksując. Do masy białkowej dodaj żółtka, wymieszaj składniki. Wlej oliwę i zmiksuj. Mąkę pszenną, ziemniaczaną, kakao i proszek do pieczenia przesiej. Całość dodaj do masy jajecznej i delikatnie połącz składniki. Ciasto wylej do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w nagrzanym piekarniku przez 25 minut w temperaturze 180 stopni C.

Gdy ciasto będzie w piekarniku przygotuj masę. Śmietanę ubij na sztywno z cukrem pudrem. Dodawaj partiami serek nie przerywając miksowania.

Po ostudzeniu ciasta podziel je na 3 części wzdłuż całej długości. Każdą część posmaruj masą śmietankową, nakładając na nią kolejną część ciasta. Górę posmaruj masą. Ciasto wstaw do lodówki na minimum 2 godziny.

Przepis pochodzi z bloga Anyżkowo. Chcesz blogować dla magazynu Kuchnia? Dołącz do naszej społeczności >>

Więcej na ten temat: brownie, ciasto