Kultowe przepisy z PRL

Magazyn Kuchnia
05.01.2016 11:15
A A A
Samoobsługowy bar kawowy.

Samoobsługowy bar kawowy. (Fot. NAC / Rutowska Grażyna)

Mimo ograniczonego dostępu do produktów gospodynie domowe potrafiły przygotować z najprostszych produktów takie cuda... Potrawy te można było także kosztować w popularnych PRL-owskich lokalach szybkiej obsługi
Zobacz zdjęcia (12)

ZOBACZ WIDEO

Komentarze (157)
Zaloguj się
 • Gość: Karla

  Oceniono 338 razy 208

  No bez przesady, podstawowe produkty to raczej w sklepach wtedy normalnie były. Pieczywo, mleko, jajka, warzywa i owoce.... Nie róbcie z PRL-u już takiej nędzy, gdzie zwykła WUZETKA jest jakimś ósmym cudem świata.

 • zgr-edo

  Oceniono 209 razy 147

  to jest pranie mózgu młodym wciskając im, ze za PRL-u jadło się tylko jajka i ziemniaki. Przedstawione na obrazkach dania to tradycja polskiej kuchni. Za komuny jadło się tak jak teraz, może tylko mięso i wędliny nie były pompowane chemią. W ostatnich latach PRL-u sklepy świeciły pustkami, ale nigdy głodny nie chodziłem.
  Raz w tygodniu, schabowy z kostką musiał być na obiad. Kultowe dania z PRL których teraz nie uświadczysz w barze,restauracji czy jakiejś knajpie z wyszynkiem to;
  kaszanka z ziemniakami i surówka, cynaderki, płucka, tatar, śledź po japońsku, parówka z wymion.

 • Gość: czytelnik

  Oceniono 175 razy 137

  Jak zwykle "arcy rzetelni" redaktorzy "Różowego Sztandaru" mają problemy z tym o czym piszą (świadomie nie używam określenia o "dzwonieniu w kościele" bo zaraz odezwie się jakiś pajac-poster wyzywajc mnie od katoli, ciemnogrodu, watykaskich kolaborantów itp., lub moderator z "Róż. Sztand." skasuje mój post dbając o "właściwy" przekaz ideologiczny.
  Wracając więc do kulinariów to w sałatce jarzynowej nigdy nie było kukurydzy i to z prostego powodu – w PRL-u kukurydza była tylko w kolbach. Samo ziarno (suche) pojawiło się pod koniec lat '80, w pierwszych prywatnych sklepach z tzn. zdrową żywnością, Ziarno mrożone lub w puszkach powszechnie zaistniało po uwolnieniu handlu. Pomijam oczywiście epizody w postaci, okazjonalnych dostaw z Bułgarii czy Węgier, importu bagażnikowego czy paczek z żywnością.

 • psotnik.kolatek

  Oceniono 97 razy 93

  Skąd te przepisy są "ściągnięte", że w którymś z kolei jest odsyłacz do str. 43?

  A ponadto - gotowanie karpia 2-3 godziny to zbrodnia kulinarna! To, co w efekcie takiego gotowania otrzymamy nawet nie będzie przypominało ryby, nie mówiąc już o tym, żeby była ona w galarecie.

 • Gość: fff

  Oceniono 111 razy 87

  pyry z gzikiem to regionalna tradycja a nie efekt prlowskiej biedy, warsiawskie nieuki!

 • Gość: 3alfa.alfa

  Oceniono 81 razy 81

  Pierwszy raz słyszę żeby za komuny sos nazywano dressingiem
  :-)))))))))))))))))))))))))))))))

 • Gość: zegadłowicz

  Oceniono 83 razy 69

  Coraz częściej pojawiają się artykuły pełne bredni o tym, jak to źle było w PRL. Artykuły pisane w celu ogłupienia młodego pokolenia, przed niedorozwojów także nie znających PRL. Nikt, kto żył w Polsce Ludowej, nie uwierzy w takie brednie, a wręcz parsknie ze śmiechu.

  mitów ciąg dalszy czyli "w PRL nie było bananów"

  owszem, banany były rzadkością, ale ... w PRL było mnóstwo owoców, bardziej smacznych i wartościowszych od bananów. Wiśnie, czereśnie, śliwki węgierki, śliwki mirabelki, gruszki, truskawki, agrest, porzeczki, jagody, jeżyny, orzechy laskowe i włoskie...w każdym mieście były ryneczki, na których można było kupić te polskie produkty, dając zarobić Polakom. Ich ceny w szczycie sezonu schodziły do śmiesznych cen ok 1-2zł. A jabłka były tanie jak kartofle! To były prawdziwe owoce, o smaku dziś nie do odnalezienia. Dziś owoce są z importu, niedojrzałe, leżakujące miesiącami w chłodniach.


  "drastyczne podwyżki" za PRL

  ceny w PRL były stale, urzędowe. Podwyżki były niewielkie, jedynie co kilka lat. Drastyczne to są podwyżki cen od 1989 roku, które w ciągu ok 10lat zatoczyły krąg dochodząc do cen PRL - sprzed denominacji!
  W kapitaliźmie ceny zwiększyły się 10 000 razy. To są drastyczne podwyżki.

  "przaśna, szara rzeczywistość"

  PRL to wyjątkowy w historii Polski rozwój kultury i sztuki, to dostępność każdego do owoców tego rozwoju, jeśli ktoś twierdzi, że było mu szaro, to określa sam siebie, jako prymitywnego osobnika z szarym wnętrzem lecącego na blichtr kolorowych reklam.
  Za komuny teatrów było tyle co kościołów. W komunie, tej rzekomej biedzie, w dobrym smaku było mieć swoją domową biblioteczkę. Wtedy ludzi było stać na kupowanie dużej ilości książek. Nakłady szły w miliony, a dziś kilka tysięcy.

  "ogromne długi Gierka"

  coraz rzadziej spotykane kłamstwo, te "ogromne" długi to tylko 24 mld, za które wybudowano mnóstwo fabryk, te długi byłyby spłacone, gdyby nie solidarność i "załatwione" przez nią sankcje gospodarcze. Dzisiejsze długi liberałów są o wiele, wiele większe... i nikt nic z nich nie ma.

  Gdzie są te pieniądze? u zachodnich banksterów, kolegów Balcerowicza.

  "w PRL zarabiano 20 dolarów"

  kłamstwo wielopoziomowe,
  a) w Polsce nie zarabiało się w dolarach
  b) przelicznik tu użyty to przelicznik czarnorynkowy (przestępczy), a nie oficjalny
  c) nie ma dokończenia tego zdania, czyli jak była siła nabywcza tych pieniędzy!!!
  a brzmi ono tak:
  - a chleb kosztował 0,01 centa, tyle samo mleko, masło kosztowało 0,02 centa, ser żółty kosztował 0,04 centa.

  d) powiedźcie to amerykanom, że za 20 dolarów miesięcznie w PRL można było opłacić wszystkie rachunki, utrzymać mieszkanie, dobrze i smacznie zjeść, utrzymać dzieci i jeszcze sporo zostawało na inne wydatki.

  Możecie sobie łgać, ale to wtedy rodziło się dużo dzieci, pomimo prawa do skrobanki na życzenie, a dziś Polska wymiera, dzięki złodziejstwie liberałów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE