Blogerzy polecają: przepisy na niedzielny obiad

red.

( )

Niedzielny obiad, to dla niektórych najważniejszy posiłek tygodnia. Można poświęcić na niego więcej czasu, celebrować i smakować. Zobaczcie, co proponują nasi blogerzy.
1 z 8

Wołowina po burgundzku Julii Child

Składniki:

250 g wędzonego boczku (ze skórą)

450 g pieczarek (pokrojonych w ćwiartki i podsmażonych na maśle)

1-1,5 kg wołowiny (np. karkówka, łopatka, antrykot, rozbratel) (pokrojonej w kostkę o boku 5 cm)

18-24 małe cebulki (uduszone w bulionie) ew. 3/4 słoika cebulek perłowych w zalewie

3 szklanki czerwonego wytrawnego wina

2-3 szklanki bulionu wołowego

1 marchewka (pokrojona w plasterki)

1 cebula (pokrojona w plasterki)

1 łyżeczka soli

1/4 łyżeczki pieprzu

2-3 łyżki mąki

2 łyżki przecieru pomidorowego

3 zmiażdżone ząbki czosnku

1/2 łyżeczki suszonego tymianku bądź kilka sporych gałązek świeżego

2 pokruszone liście laurowe

natka pietruszki

oliwa

masło

Porcje: 8

Czas: ok. 3,5 h

Wykonanie:

1. Gotujemy bądź przygotowujemy ok. 600 ml bulionu wołowego.

2. W uzyskanym bulionie dusimy do miękkości obrane malutkie cebulki. Jeśli do dyspozycji mamy jedynie perłowe ze słoika, podduszamy je kilka minut. Po czym przecedzamy.

3. Najwygodniej jest przygotowywać to danie w jednym naczyniu, nadającym się zarówno do smażenia na płycie, jak i pieczenia w piekarniku, np. brytfannie, żeliwnym rondlu. Rozgrzewamy piekarnik do 230°C. Odcinamy skórę z boczku (zostawiamy do późniejszego wykorzystania), następnie pokrojony na całkiem spore kawałki podsmażamy w brytfannie z kilkoma łyżkami oliwy przez kilka minut. Gdy nabierze odpowiednich rumieńców, wyjmujemy z naczynia i odkładamy na bok, pozostawiając wytopiony tłuszcz.

4. Wołowinę osuszamy papierowym ręcznikiem i wrzucamy na rozgrzany, pozostały po smażeniu boczku tłuszcz. Smażymy jedynie przez chwilę - tak, by zamknąć naczynka na zewnątrz, zaś środek pozostawić surowy. Cały proces najlepiej jest przeprowadzić partiami, aby uniknąć zbędnego ścisku.

5. Po usmażeniu mięso odkładamy na chwilę na bok, zajmując się smażeniem warzyw (ten sam tłuszcz w miarę potrzeb uzupełniany łyżką oliwy). Większość przepisów wskazuje na jedną sztukę marchwi i cebuli, jednak polecamy zwiększyć tą ilość. Standardowo używamy 3 średnich marchwi i dwóch cebul. Pokrojone w plasterki podsmażamy przez kilka minut.

6. Do miękkich warzyw dorzucamy wołowinę oraz boczek. Doprawiamy wszystko świeżo zmielonymi pieprzem i solą. Następnie posypujemy składniki mąką i mieszamy w ten sposób, by pokryły się jej cienką warstwą.

7. Zdejmujemy brytfannę (bez pokrywki!) z ognia i umieszczamy na 4 min. w piekarniku, którego drzwi pozostawiamy otwarte. Po wstępnym zapieczeniu, wyjmujemy brytfannę z piekarnika, temperaturę w nim zmniejszamy do 160°C, a naczynie stawiamy znów na ogniu.

8. Wlewamy odsączony bulion (bez cebulek) i wino (mocne, garbnikowe, w ideale burgund) tak by niemal całkowicie przykryły mięso. Najczęściej wlewamy całą przygotowaną ilość wina, uzupełniając o bulion. Dodajemy dwie solidne łyżki przecieru pomidorowego, przeciśnięty przez praskę czosnek, listki laurowe oraz gałązki tymianku, odciętą wcześniej skórę z bekonu (podczas duszenia będzie powoli rozsiewała swój aromat).

9. Zagotowujemy danie, przykrywamy i umieszczamy w piekarniku na jednej z niższych półek. Dusimy mniej więcej 2,5 godz. Co jakiś czas zaglądamy, weryfikując poziom sosu, w razie konieczności uzupełniamy pozostałym bulionem.

10. Podsmażamy na maśle pokrojone w ćwiartki pieczarki. Warto jest pozostawić im nieco swobody, smażąc partiami. Gdy mięso już jest miękkię, rozpada się po wbiciu widelca, umieszczamy w brytfannie pieczarki i cebulki, piekąc wszystko jeszcze kilka minut.

11. Danie powinno mieć dość gęstą konsystencję, w razie konieczności należy je przecedzić i gotując zredukować sos, po czym na powrót umieścić składniki.

12. Podajemy z posiekaną natką pietruszki w towarzystwie chrupiącej bagietki i lampki wytrawnego wina, przenosząc się myślami pod dachy Paryża.

Przepis pochodzi z bloga Mr & Mrs Sandman >>

2 z 8

Zapiekanka rybna

Składniki:

200 g ryżu

500 g brokułów

500 g filetu świeżej ryby (np. łosoś)

2 pomidory

1 łyżka masła

1 łyżka mąki

200 ml bulionu warzywnego

150 ml mleka

2 łyżki musztardy

1 łyżeczka cukru

1 łyżka posiekanej natki

1 łyżka koperku

sok z cytryny

Ryż wsypać do garnka, zalać szklanką osolonej wody i zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem 25 minut. Brokuły podzielić na różyczki, łodyżki odciąć i pokroić w kostkę, ugotować w osolonej wodzie. Rybę skropić sokiem z cytryny, pokroić na kawałki, oprószyć solą i pieprzem. Pomidory sparzyć, zdjąć skórkę i pokroić w kostkę.

Rozpuścić masło, dodać mąkę i zasmażyć. Powoli mieszając trzepaczką, wlewać bulion i mleko. Gotować, nie przerywając mieszania. Przyprawić musztardą, cukrem, pieprzem, solą, dodać natkę i koperek. Formę natłuścić masłem, układać kolejno ryż, rybę, brokuły i pomidory. Polać sosem i piec w piekarniku 20 minut w temp. 200*C.

Przepis pochodzi z bloga Ola in the kitchen >>

3 z 8

Wołowe roladki z zielonymi kluseczkami

Składniki na roladki:

6 plastrów wołowiny,

300g boczku wędzonego,

1 duża cebula,

1 papryka czerwona,

4 ogórki kiszone,

musztarda,

sól, pieprz,

śmietana,

olej do smażenia,

bulion

Składniki na kluseczki:

400g sera ricotta,

150g ugotowanego szpinaku,

1 szklanka mąki,

3 łyżki parmezanu,

1 jajko

Mięso umyj i za pomocą tłuczka rozbij. Każdy plaster posmaruj musztardą i oprósz pieprzem. Cebulę, ogórki, boczek i paprykę pokrój na paseczki i połóż na każdym płacie mięsa. Zawiń i zepnij za pomocą wykałaczki lub obwiąż sznurkiem spożywczym. Na patelni rozgrzej olej i smaż rolady z każdej strony. Gdy już zbrązowieją zalej bulionem i duś pod przykryciem do miękkości. Dodaj śmietanę i dopraw do smaku solą i pieprzem.

Przygotuj kluseczki: Ugotowany szpinak zmiksuj za pomocą blendera. Do miski wsyp mąkę, parmezan, dodaj jajko, szpinak i ser. Połącz składniki, aby uzyskały jednolitą masę. Uformuj niewielkie kuleczki. Kluseczki gotuj w osolonej wodzie 4-50 minut.

Przepis pochodzi z bloga Anyżkowo >>

4 z 8

Medaliki warzywne z ostrym sosem pomidorowym

Składniki na medaliki:

150 g poszatkowanej drobno białej kapusty

1 średnia marchewka starta na tarce o małych oczkach

1 mała cebula

450 g ugotowanego kolorowego ryży (może być zwykły biały)

1/2 czerwonej papryki pokrojonej w drobną kosteczkę

sól, pieprz

1 łyżeczka oregano

2 łyżki posiekanej natki pietruszki

2 czubate łyżki mąki pszennej

2 czubate łyżki mąki kukurydzianej

1 małe jajko

2 łyżki bułki tartej (opcjonalnie, jeśli konsystencja będzie zbyt rzadka)

Składniki na sos pomidorowy:

500 g pomidorówjedna cebula

2 ząbki czosnku

garść orzeszków ziemnych, pokrojonych i uprażonych

2 łyżki oliwy

łyżeczka oregano

sól

cukier do smaku, jeśli pomidory będą kwaśne

1 płaska łyżeczka płatków chili

garść zielonej natki pietruszki

łyżeczka mielonego kminku

Wykonanie sosu:

Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Cebulę również pokroić w kostkę i wrzucić na rozgrzany olej po chwili dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Smażyć chwilkę, dodać pomidory i wszystkie przyprawy. Sos gotować na wolnym ogniu do uzyskania dość gęstej konsystencji. Przed podaniem dodać posiekane i uprażone orzechy, posypać natką pietruszki.

Wykonanie medalików:

Do miski wrzucić wszystkie rozdrobnione warzywa, jajko, mąki, przyprawy i ryż. Wszystko dokładnie wymieszać i doprawić do smaku. Z masy formować małe kuleczki, delikatnie spłaszczyć tak aby powstały medaliki. Smażyć na oleju, aż nabiorą brązowo - miodowego koloru. Usmażone medaliki podać z sosem pomidorowym.

Przepis pochodzi z bloga Sprawdzona Kuchnia >>

5 z 8

Naleśniki z kaszą gryczaną

Składniki na farsz:

1/2 op kaszy gryczanej z warzywami SYS (lub 100g zwykłej kaszy gryczanej)

50g wędzonego boczku

cebula

1/2 mozzarelli (+1/4 szklanki wody)

Składniki na naleśniki:

jajka

20 dag mąki

1 szklanka mleka

1 szklanka wody

2 łyżki oleju

szczypta soli

Utrzyj mikserem składniki ciasta, usmaż cienkie naleśniki. Kaszę gryczaną ugotuj według recepty na opakowaniu. Cebulkę i boczek pokrój drobno i usmaż bez tłuszczu, dodaj wodę i mozzarellę. Podgrzewaj aż się mozzarella rozpuści. Wymieszaj z ciepłą odcedzoną kaszą i dopraw do smaku.

Farsz nałóż na naleśniki i zawiń według instrukcji.

 

Przepis pochodzi z bloga Co na obiad >>

6 z 8

Łosoś z mandarynką i chilli

Składniki na 2 porcje:

400 gram łososia

kilogram mandarynek

centymetrowy kawałek imbiru

mała papryczka chilli (łagodna odmiana)

sól i pieprz

Łososia kroimy na małe kawałki. Wyciskamy sok z kilku mandarynek, dodajemy starty imbir i zalewamy rybę - odstawiamy na chwilę. Foremkę do zapiekania smarujemy masłem. Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni C. Rybę przekładamy do foremki, okładamy cząstkami obranych mandarynek, posypujemy drobno posiekaną papryczką chilli i zapiekamy około 25 minut.

Jako dodatek do potrawy podajemy sałatę skropioną sokiem z cytryny.

Przepis pochodzi z bloga Old white table >>

7 z 8

Kulki szpinakowe w beszamelu

Składniki:

parę pęczków świeżego szpinaku (można użyć mrożonego)

1/5 szklanki ugotowanego białego ryżu

łyżka mąki albo grysiku

łyżka octu ryżowego

3 ząbki czosnku

sól

Beszamel:

1 szklanka mleka sojowego naturalnego lub innego roślinnego

łyżka oliwy z oliwek

1,5 łyżki mąki

sól, czarny pieprz i majeranek

garść startego cheddaru

Szpinak umyj i posiekaj.  Ryż ugotuj z odrobiną soli, tak by się lepił, ale nie był zbyt wodnisty. Pod koniec gotowania dodaj łyżkę stołową octu ryżowego. Ryż odstaw, by ostygł.

Szpinak i chłodny ryż przełóż do miski. Dodaj zgniecione 2-3 ząbki czosnku i sól. Zacznij mieszać. Jeśli papka jest za wilgotna dodaj łyżkę mąki/bułki tartej/ grysiku. Jeśli konsystencja ciasta nadaje się do lepienia, uformuj kulki wielkości piłeczki do golfa, następnie ułóż je na żaroodpornym naczyniu.

Przygotuj sos. Do rondla wlej 2 łyżki oliwy z oliwek i szklankę mleka. Kiedy mleko się zagotuje, zmniejsz ogień i powoli wsypuj łyżkę mąki, cały czas mieszając trzepaczką. Ważne jest żeby nie zrobiły się grudki, ale to wcale nie takie proste. Mieszaj, wyłącz ogień pod rondlem i chwilkę jeszcze mieszaj. Dodaj majeranek i świeżo zmielony czarny pieprz. Wymieszaj i polej przygotowane kulki szpinakowe sosem beszamelowym. Całość posyp wegańskim chederem.

Włóż naczynie do nagrzanego piekarnika i piecz z nawiewem (około 140 stopni C) lub bez nawiewu (170 stopni C) do momentu aż całość się zarumieni.

Przepis pochodzi z bloga Wegan nerd >>

8 z 8

Gulasz z boczniakiem i schabem

Składniki:

boczniaki - 5 sztuk,

1 cebula,

1 bulionetka wołowa,

woda,

pieprz,

1 ząbek czosnku,

garść świeżego tymianku,

0.5 kg schabu,

sos imbirowy z kuchni chińskiej

Na rozgrzany olej wrzucamy cebulkę lekko osoloną wcześniej oraz wyciśnięty ząbek czosnku. Następnie zalewamy to odrobiną wody i dodajemy bulionetkę aby się rozpuściła. Dodajemy pokrojone w paseczki boczniaki. Jak zmienią swoją objętość dodajemy schab pokrojony w kostkę. Marynujemy go wcześniej w odrobinie sosu imbirowego, co doda potrawie ostrości. Dodajemy garść pokrojonego drobno tymianku. Gotujemy wszystko pod przykryciem aż mięso będzie miękkie. Podajemy z ryżem.

Przepis pochodzi z bloga Gusta na talerzu >>

Więcej na ten temat: dania obiadowe, gulasz, naleśniki, zapiekanka