Jak zrobić domowy jogurt i jak go wykorzystać? Przepis w dwóch wersjach i kilka inspiracji

Olga Badowska
12.07.2017 13:34
A A A
jogurt

jogurt (Fot: Natalia Nowak-Bratek (krewimleko.wordpress.com))

Zrobienie domowego jogurtu jest prostsze niż znalezienie dobrego w sklepie. Wystarczy kupić przez internet specjalny starter i prawdziwe mleko - w mieście z mlekomatu. Potem kilkanaście minut w kuchni i sprawa załatwiona - resztę pracy wykonają za nas bakterie.
Jak zrobić domowy jogurt? Sprawdź to! (6)

ZOBACZ WIDEO

Komentarze (13)
Zaloguj się
 • svetomir

  Oceniono 7 razy 7

  Można zaprawiać mleko zwykłym jogurtem ze sklepu, bo ważne są jego bakterie, a nie pozostałe jego składniki.

 • mietowy_cukierek

  Oceniono 10 razy 2

  I skąd w Polsce wziąć dobry, prawdziwy jogurt naturalny, skoro prawie wszystkie mają mleko w proszku? Tylko jedna firma produkuje taki, który można nazwać mocno zbliżonym do bułgarskiego.

 • emma-peel

  Oceniono 7 razy 1

  Ludzie, spokojnie:-) Gdy starożytni Bułgarzy robili jogurt, gotowali długo mleko po to, by je zagęścić. My też możemy. Albo możemy skrócić ten proces dodając mleko w proszku. Albo możemy nie dodawać i też wyjdzie, ale rzadsze. Od wielu lat robię jogurt z mleka UHT - tłustego, półtłustego lub beztłuszczowego. Zawsze dodaję mleko w proszku (odtłuszczone). Zakwaszam jogurtem naturalnym - jakimkolwiek, byle bez skrobii czy żelatyny. Albo, jak zostanie, tym zrobionym przeze mnie. Mleko podgrzewam do temperatury "jeszczenieparzącejwpalec", dodaję mleko w proszku, troche jogurtu. Kiedyś słoik owijałam w gazetę i wkłądałam na kilka godzin pod koc. Teraz mam jogurterę:-) Wygodniejsza w użyciu, ale efekt ten sam.

 • siwywaldi

  0

  W latach kryzysu i kartek na mięso, w polskiej edycji miesięcznika "Burda", wyczytałem taki przepis:- weź kilogram dobrej, świeżej wołowiny, najlepiej polędwicy z młodego bukata......

  Cała reszta (z przyprawami na czele) była już dziecinnie prosta, podobnie jak dziś ZDOBYCIE naturalnego, świeżego mleka. Zwłaszcza w mieście.

  PS czy autorka może mi wytłumaczyć, W JAKI SPOSÓB owe podobno "żywe" kultury bakterii znajdujące się w pudełku z jogurtem, przez miesiąc (tyle wynosi średnio termin ważności) tego pudełka NIE ROZERWĄ?

  :-)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE