Biała kiełbasa

Fot. Nayashkova Olga/Shutterstock.com

>> W niedzielny świąteczny poranek rodzinę budzi zapach parzonej białej kiełbasy. Nic nie pachnie tak mięsnie słodko. Dochodzi nuta majeranku i czosnku. Toteż dziatwa i rodzice, uwiedzeni zapachem, lunatycznie kierują się do kuchni. Pamięć tych chwil towarzyszy nam cały rok i dlatego sięgamy w sklepach po tak zwaną białą. To jest jak narkotyk. Byłem kiedyś świadkiem rozmowy telefonicznej. Siedziałem u mojego przyjaciela Wojtka, robiącego doskonałą białą. Zadzwonił do niego znajomy ksiądz, organizator Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. Dałem mu kiedyś spróbować Wojtkowej kiełbasy.
- Pochwalony. Tak, oczywiście będzie biała kiełbasa. Tak, trzy kilo.
- ...
- Racja, lepiej pięć - i Wojtek przerabia trójkę na piątkę
- ...
- Nie, no nie będzie kłopotu. Do zobaczenia - kolega Wojtek skreśla piątkę i zamiast niej pisze dziesięć.
Białej kiełbasy chce się zawsze zjeść jak najwięcej, ale niech was ręka boska broni przez oszczędnością podczas zakupów! Lepiej już kupić mniej kiełbasy
niż dużo takiej podejrzanie taniej. Biała kiełbasa właściwie musi być różowa, z wyraźnie widocznymi kawałeczkami mięsa. Nie może być naprężona, powinna być z lekka sflaczała, plastyczna. To kremowobiałe ? to tłuszcz. Naprężenie zdradza soję, wodę i inne dodatki. Fuj!

ZOBACZ WIDEO

Komentarze (4)
Zaloguj się
 • Gość: ------

  Oceniono 10 razy 2

  Redakcja Agory nagle zaczyna obchodzić chrześcijańskie święta. Ach ci ateiści. Są nie konsekwentni. Nawet lata liczą od narodzin Chrystusa. Ateizm na pokaz. Ot, taka bezrefleksyjna moda:)

 • zuzica

  Oceniono 1 raz 1

  to Gienio Mientkiewicz nie wie, że jaja bez pieczątki, sprzedawane jako wiejskie to w większości jaja klatkowe czyli "trójki" ale kupowane z hodowli przed ostęplowaniem?:) Numer na "jaja wiejskie" stary jak świat:)

 • troci

  Oceniono 4 razy 0

  Ooooooooo! Sery i zakwas na żur! Jaką tradycję redaktor bierze pod uwagę? Kompletna ignorancja!!!

 • dziesieciokrotne

  Oceniono 9 razy -3

  Wszystko to, co wkłada się do wielkanocnego koszyczka ma znaczenie szymboliczne (jaja, sól itd.). Więc jakiś nowy guru Gieno Miętkiewicz nie ma tu nic do dodania. A może i zawartość wielkanocnych koszyczków chcielibyście reformować, ponieważ to jest wiocha, katotaliban i faszyzm. Won od naszych koszyczków! Chociaż w Święta dajcie nam spokój!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX