Co włożyć do wielkanocnego koszyka?

27.03.2013
A A A
Co, gdzie i jak kupować, żeby jedzenie na święta było wyjątkowe i supersmaczne. Radzi Gieno Mientkiewicz, znawca i poszukiwacz dobrych smaków

Fot. Sofiaworld/Shutterstock.com

>> Najwyższy czas, aby przejść na zerówki. Jeszcze lepiej znaleźć na pobliskim ryneczku zaufanego dostawcę, wtedy jaja mogą być i bez stempelka. Liczy się sposób chowu i karmienia. Im bliżej zera, tym więcej naturalnego pokarmu, jaki sobie kura znajdzie, ale też i piasku. Jeśli go nie ma, podawana karma musi być chemicznie nadtrawiona, zmienia się metabolizm, a wszystko to kumuluje się w jajku. Do tego kury z wybiegu są mniej zestresowane. Kura może i nie lata, ale pobiegać lubi bardzo. I znowu metabolizm. Nie warto się kierować kolorem żółtka, bo zależy od rodzaju pokarmu. Liczy się zdrowotność, której gołym okiem nie widać, oraz smak i zapach. Test robimy na jajach na miękko, przecinając nisko, by dobrać się do żółtka. Jeden głęboki niuch i nie analizujemy. Akceptacja lub nie.

Polecam: jajka zielononóżki od Dariusza Marcinkowskiego z Radziwiłłowa (w Warszawie: na przedświątecznych kiermaszach w CH Blue City i pod Fortecą, ul. Zakroczymska 12)

Komentarze (4)
Zaloguj się
 • avatar

  Gość: ------

  Oceniono 10 razy 2

  Redakcja Agory nagle zaczyna obchodzić chrześcijańskie święta. Ach ci ateiści. Są nie konsekwentni. Nawet lata liczą od narodzin Chrystusa. Ateizm na pokaz. Ot, taka bezrefleksyjna moda:)

 • avatar

  zuzica

  Oceniono 1 raz 1

  to Gienio Mientkiewicz nie wie, że jaja bez pieczątki, sprzedawane jako wiejskie to w większości jaja klatkowe czyli "trójki" ale kupowane z hodowli przed ostęplowaniem?:) Numer na "jaja wiejskie" stary jak świat:)

 • avatar

  troci

  Oceniono 4 razy 0

  Ooooooooo! Sery i zakwas na żur! Jaką tradycję redaktor bierze pod uwagę? Kompletna ignorancja!!!

 • avatar

  dziesieciokrotne

  Oceniono 9 razy -3

  Wszystko to, co wkłada się do wielkanocnego koszyczka ma znaczenie szymboliczne (jaja, sól itd.). Więc jakiś nowy guru Gieno Miętkiewicz nie ma tu nic do dodania. A może i zawartość wielkanocnych koszyczków chcielibyście reformować, ponieważ to jest wiocha, katotaliban i faszyzm. Won od naszych koszyczków! Chociaż w Święta dajcie nam spokój!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX