Masło orzechowe - jedz je częściej

Mg
Masło orzechowe

Masło orzechowe (Maciej_Zaczek_82STUDIO)

Syci na długo, ma pyszny smak i wyróżnia je niska zawartość węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Jest niezwykle cennym źródłem białka, witamin A, D, E, K oraz B3 (niacyny). Co jeszcze warto wiedzieć o maśle orzechowym?
1 z 5
Maciej_Zaczek_82STUDIO
Maciej_Zaczek_82STUDIO

Kwasy tłuszczowe - ich znaczenie dla organizmu

Najwięcej o maśle orzechowym wiedzą oczywiście Amerykanie. Konsumują ten produkt na wiele różnych sposobów. Z dżemem, z syropem klonowym, z jabłkiem albo z chili con carne. Poza walorami smakowymi Amerykanie cenią w nim również jego wartości odżywcze. Amerykański Departament Rolnictwa wskazuje ten produkt jako świetne źródło białka i kwasów tłuszczowych NNKT. Pytanie, czy masło orzechowe ma szansę stać się również polskim przysmakiem? Obecnie około 23% Polaków nie wie, jakie właściwości zdrowotne ma ten produkt . Co tracą?

Masło orzechowe ma niezwykle korzystny profil kwasów tłuszczowych. Zawiera ponad 85% NNKT (tzw. dobrych tłuszczów). Wśród najważniejszych nienasyconych kwasów tłuszczowych eksperci wymieniają: kwas oleinowy oraz linolowy. Pierwszy z nich przeciwdziała rozwojowi miażdżycy i chorób serca. Obniża poziom cholesterolu, zmniejsza skłonności do powstawania zakrzepów krwi, wspomaga kontrolę poziomu cukru we krwi oraz ma działanie przeciwzapalne. Kwas linolowy to również niezwykle istotny składnik naszej diety, którego nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać. Badania wskazują, że kwas ten może mieć działanie antynowotworowe i antymiażdżycowe. Jego ochronne działanie CLA (kwasu linolowego) jest istotne zarówno w procesach powstawania nowotworów, jak i w rozwoju miażdżycy. Wynika to także z faktu, że sprzężony kwas linolowy ma silne właściwości antyoksydacyjne. W zestawieniu np. z witaminą E kwas linolowy wykazuje o blisko 100 razy większą aktywność antyoksydacyjną.

2 z 5

Fistaszki jako źródło białka

Białko to ważny budulec masy mięśniowej, który dodatkowo niweluje szkodliwe działanie stresu. Nie chodzi tu tylko o ten związany z naszym gorszym stanem psychicznym, ale również o stres oksydacyjny. To stan zakłóconej równowagi między wolnymi rodnikami
a antyoksydantami (przeciwutleniaczami) w organizmie. Dostarczanie odpowiedniej ilości białka do organizmu pomaga w przywróceniu tej równowagi.  Fistaszki mają również bardzo korzystne proporcje między białkami, węglowodanami i tłuszczami: 25 g białka i 20 g węglowodanów na 100 gram, to najwięcej ze wszystkich orzechów! Dlaczego? Orzeszki ziemne (dojrzewają pod ziemią), botanicznie należą do grupy roślin strączkowych (np. soczewica, ciecierzyca, fasola) i to właśnie z tego powodu zawierają dużą ilość białka bo aż 1/4 zawartości. Dzięki temu są idealnym składnikiem diety wegetarian i wegan.

3 z 5
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Niacyna lekiem dla serca

Niacyna, czyli witamina B3 (PP), między innymi uczestniczy w przemianach metabolicznych węglowodanów, które prowadzą do uwalniania z nich energii. Ponadto wspomaga układ nerwowy, jak i eliminuje zły cholesterol. Bierze również udział w tworzeniu czerwonych krwinek. Orzeszki ziemne posiadają największą ilość niacyny ze wszystkich orzechów. To właśnie dzięki niej łatwiej zasypiamy i jesteśmy mniej nerwowi. Pomaga radzić sobie z bezsennością, bólem głowy lub stresem.  Poza tym, niacyna pomaga obniżyć stężenie złego cholesterolu, zamieniając go na ten dobry. Zapobiega miażdżycy, chorobie wieńcowej, zawałom serca czy udarom mózgu.

Zdrowie i tylko zdrowie
Fistaszki obniżają poziom cukru we krwi, dzięki czemu mogą zapobiegać zachorowaniu na cukrzycę typu 2. Czym jeszcze się wyróżniają? Podnoszą też poziom serotoniny w organizmie, która nie dość, że zmniejsza apetyt, to jeszcze znacząco poprawia nastrój (podobne uczucie mamy po zjedzeniu czekolady czy wysiłku fizyczny). Masło orzechowe jest również bogatym źródłem potasu. To dzięki niemu w naszym organizmie utrzymuje się prawidłowe ciśnienie krwi.

Masło orzechowe jako element zdrowej diety
Masło orzechowe to znakomita alternatywa dla codziennej dawki orzechów. Jest idealną przekąską zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. 

4 z 5
Fot. Natalia Nowak-Bratek
Fot. Natalia Nowak-Bratek

Czekoladowe muffiny z masłem orzechowym Sante

(autor: mezczyznagotuje.blogspot.com)

Składniki:
-   1 -  szklanki mąki pszennej
-    3 łyżki kakao
-    szczypta cynamonu
-    4 łyżki masła orzechowego 
-    1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
-    0,5 szklanki brązowego cukru
-   1/2 szklanki jogurtu naturalnego
-    2 jajka
-    1/3 szklanki oleju z pestek winogron
-    150 gram gorzkiej czekolady

Przygotowanie:
1.    Do dużej miski wbijamy jajka i dodajemy mąkę, kakao, szczyptę cynamonu, masło orzechowe, proszek do pieczenia, cukier brązowy oraz jogurt naturalny. Wszystko razem miksujemy na średnich obrotach około 2 minuty, potem zwiększamy obroty maksymalnie i miksujemy jeszcze 2 minuty. Następnie należy dodać olej i ponownie miksować na najwyższych obrotach przez około 1 minutę.
2.    Gorzką czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Następnie przelewamy ją do przygotowanej wcześniej masy i łyżką delikatnie mieszamy do połączenia składników.
3.    Gotowe ciasto przekładamy do papilotek. Pieczemy w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 25 minut.
4.    Gotowe i ostudzone muffinki możemy przed podaniem delikatnie udekorować na wierzchu masłem orzechowym.

5 z 5
Shutterstock
Shutterstock

Główne zalety orzechów arachidowych w pigułce:

-    zawierają tłuszcze nienasycone, nazywane "zdrowymi tłuszczami"
-    są idealnym składnikiem dla wegetarian i sportowców
-    są źródłem wielu witamin i błonnika
-    zawierają niacynę, która zwalcza choroby serca i nadciśnienie
-    obniżają cholesterol
-    łagodzą stres, niwelują uczucie zmęczenia oraz są lekiem na depresję
-    poprawiają pamięć i koncentrację
-    regulują metabolizm
-    zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
-    są głównym składnikiem masła orzechowego, które jest zdrowym elementem diety
i idealną zdrową "słodkością", którą możemy dać naszemu dziecku

Więcej na ten temat: kolacja, masło orzechowe, śniadanie