Superżywność: jagody Goji, len mielony złoty, quinoa, amarantus, ksylitol i łuska gryczana

Red

()

"Superżywność" - składniki, które są niezwykle cennymi źródłami witamin, minerałów i składników odżywczych. Poznaj wspaniałe 6 produktów, które służą zdrowiu i dobremu samopoczuciu
1 z 6
Maciej_Zaczek_82STUDIO
Maciej_Zaczek_82STUDIO

Jagody Goji

Wyprawę zaczynamy od Dalekiego Wschodu. Jagody Goji, zwane także jagodami licyjskimi i "owocami długowieczności", występują na wzgórzach Chin, Tybetu oraz Mongolii. W kulturze azjatyckiej są otaczane kultem od ponad 2 tysięcy lat. Te czerwone owoce o słodkim smaku kryją w sobie prawdziwe bogactwo błonnika pokarmowego, witamin (zwłaszcza A i E) i minerałów (są niezastąpionym źródłem żelaza, które spełnia ważną rolę w procesie prawidłowego wzrostu i regeneracji tkanek w organizmie).

Dzięki dużej zawartości antyoksydantów, Jagody Goji są jednym z najlepszych przeciwutleniaczy - pomagają oczyszczać organizm z toksycznych metabolitów. Przyczyniają się do redukcji stresu oksydacyjnego i neutralizacji wolnych rodników. Jagody Goji wzmacniają odporność organizmu, poprawiają pamięć i koncentrację, działają antystresowo, a także chronią organizm przed nowotworami. Ze względu na swoje cenne, prozdrowotne właściwości, zostały zakwalifikowane do wąskiej grupy "superfruits".

Stanowią doskonały dodatek do różnych napojów (w tym herbaty), posiłków (m.in. zup, ryżu i potraw warzywnych), a nawet deserów.

2 z 6
Maciej_Zaczek_82STUDIO
Maciej_Zaczek_82STUDIO

Len Mielony Złoty

Przenosimy się na Bliski Wschód. Tradycja uprawy lnu w tej części świata sięga kilku tysięcy lat. Len Mielony Złoty jest odmianą lnu zwyczajnego - jego prozdrowotne znaczenie dla organizmu bierze się z wysokiej zawartości białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym kwasów omega-3) oraz błonnika pokarmowego.

Jest cennym źródłem witamin z grupy B oraz magnezu, wapnia, cynku i żelaza. Zawiera flawonoidy, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem - działają przeciwzapalnie, a także pomagają zachować zdrowy wygląd skóry. Len reguluje poziom cholesterolu i wspomaga proces przemiany materii, obniża poziom lipidów i cukru we krwi.

Można go spożywać albo w formie całych ziaren, albo w postaci zmielonej jako dodatek do zup, sosów, surówek i deserów. Jednak to, co istotne, to fakt, że len mielony ma niższą zawartość tłuszczu niż całe nasiona, jest także bardziej użyteczny kulinarnie i nie ma charakterystycznego oleistego posmaku.

3 z 6
Maciej_Zaczek_82STUDIO
Maciej_Zaczek_82STUDIO

Łuska Gryczana Mielona

Gryka uznawana jest za jedną z najcenniejszych roślin rolniczych. Choć pochodzi z Indii, obecnie największe jej uprawy znajdują się w Rosji. Łuska gryczana jest doskonałym źródłem błonnika (aż 80 g w 100 g produktu!), który odgrywa szczególną rolę w regulacji czynności przewodu pokarmowego i dostarcza do organizmu rutynę i kwercytynę, które spełniają rolę przeciwutleniaczy.

Wyróżnia się niską zawartością cukrów i tłuszczy, i ma właściwości prEbiotyczne (zwiększa namnażanie się dobrej flory bakteryjnej, pobudza wzrost i aktywność bakterii). Dostarcza do organizmu liczne składniki mineralne, m.in. mangan i miedź, które wspólnie mają działanie antyoksydacyjne. Stanowi także cenne źródło żelaza.

Łuska Gryczana polecana jest do produktów mlecznych: kefirów, jogurtów oraz napojów sojowych. Znajdzie także swoje zastosowanie jako dodatek do sałatek, płatków śniadaniowych, sosów i deserów.

4 z 6
Maciej_Zaczek_82STUDIO
Maciej_Zaczek_82STUDIO

Quinoa Komosa Ryżowa

Pora odwiedzić Amerykę Południową i poznać bliżej tradycje kulinarną Inków, Majów i Azteków, która czerpie swoje źródło z pradawnych zwyczajów mieszkańców górzystych rejonów Chile, Peru i Boliwii. Quinoa, czyli komosa ryżowa, jest naturalnym produktem bezglutenowym, zaliczanym do grupy "ziaren przyszłości". Stanowi cenne źródło aminokwasów egzogennych, które znajdują się w żywności pochodzenia zwierzęcego, dlatego jest niezwykle ważnym produktem dla osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

Dzięki wysokiej zawartości białka, stanowi idealne uzupełnienie codziennej diety wegetarian i wegan. Jest cennym źródłem witamin, przede wszystkim witaminy B1 (tiaminy) i B2 (ryboflawiny), kwasu foliowego oraz składników mineralnych (m.in. żelaza, cynku, magnezu, fosforu i potasu). Quinoa ma silne właściwości antyoksydacyjne i potencjalne działanie antynowotworowe. Zmniejsza ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia.

Komosa ryżowa bywa często używana jako alternatywa dla ryżu, kaszy kuskus i ziemniaków.

5 z 6
Maciej_Zaczek_82STUDIO
Maciej_Zaczek_82STUDIO

Amarantus Bio

Nasiona Amarantusa, zwanego także szarłatem, podobnie jak Quinoa, pochodzą z Ameryki Południowej i również zaliczane są grupy "ziaren przyszłości". Amarantus jest cennym źródłem białka, witaminy B6, kwasu foliowego i kwasu pantetonowego. W jego nasionach znajduje się także wiele jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Dostarcza do organizmu cenne składniki mineralne, m.in. żelazo, cynk, magnez, potas i wapń. Zawarty w nim fosfor przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Ma działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe oraz pomaga w walce z chorobami układu nerwowego i kostnego.

Szarłat stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych zbóż, z powodzeniem zastąpi wszechobecną pszenicę. Może być także stosowany jako dodatek do różnych potraw, sałatek, domowych wypieków i deserów.

6 z 6
Shutterstock
Shutterstock

Ksylitol

Naszą podróż zakończymy w Europie. Odwiedzimy najpierw Finlandię, z której pochodzi ksylitol. Ta pozyskiwana z kory brzozy naturalna substancja słodząca została odkryta w XIX wieku, ale zaczęła być powszechnie stosowana dopiero w drugiej połowie zeszłego stulecia. Ksylitol stanowi bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnego cukru - zawiera aż 40% mniej kalorii i ma od niego 14-krotnie niższy indeks glikemiczny. Nie jest pochodną węglowodanów i podlega powolnemu przetwarzaniu w organizmie przy minimalnym udziale insuliny.

Może być używany przez diabetyków - rozwiązuje wiele problemów osób, które muszą ograniczać ilość cukru w codziennej diecie. Ksylitol daje w organizmie odczyn zasadowy, dzięki czemu reguluję równowagę kwasowo-zasadową. Ponadto redukuje płytkę nazębną, przyczynia się do przeciwdziałania próchnicy i pomaga w utrzymaniu mineralizacji zębów. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w przetworach (dżemach, konfiturach, sokach), można go także stosować jako dodatek do deserów i napojów.