Sekcja "Kuchnia kręci" na festiwalu Docs Against Gravity

red.

()

W piątek 8 maja rusza festiwal filmów dokumentalnych Docs Against Gravity. "Kuchnia" patronuje sekcji kulinarnej - do obejrzenia aż 6 superciekawych filmów o tematyce jedzeniowej. Zobaczcie zresztą sami!
1 z 6

Dni, na które czekamy

Niels Stokholm od 1975 roku jest właścicielem jednego najsłynniejszych gospodarstw w Danii o nazwie Thorshojgaard. Ten pełen życia 80-latek to również jeden z najbardziej idealistycznych biodynamicznych rolników na świecie, traktujący naturę nie jak podwładnego, lecz partnera. Jego filozofia opiera się na trwałości i harmonii z naturą, a podejście do życia warunkuje szacunek do świata roślin i zwierząt, którym pozwala żyć w zgodzie z instynktami. Dla Nielsa czas mierzony zegarkiem nie istnieje. Nie traktuje on Thorshojgaard i hodowli w kategoriach tu i teraz. Ma własną wizje dla przyszłych pokoleń, a przede wszystkim nadzieję, że Matka Ziemia pozostanie urodzajna przez następne tysiąc lat. Dzięki takiemu podejściu Niels wraz z żoną Ritą wytwarzają produkty w zgodzie z kosmicznym porządkiem, które chwalą sobie nie tylko zwykli konsumenci, lecz również najsłynniejsze restauracje na świecie, w tym kopenhaska NOMA. Taka filozofia życia i rolnictwa nie spotyka się jednak z poparciem duńskich władz, które straszą Nielsa wycofaniem licencji na hodowlę bydła i prowadzenie gospodarstwa. Czy duńskie prawo jest aż tak bezmyślne? Jakie interesy się za nim kryją? Czy działa ono na rzecz ochrony biodynamicznego modelu rolnictwa? Reżyserka filmu przez kilka lat dokumentowała życie Nielsa i jego zmaganie się z legislacyjną rzeczywistością. Film w medytacyjny sposób portretuje zupełnie wyjątkową życiową misję, jaką pełni ta niezwykła para rolników, szanujących naturę, traktujących świat jako miejsce harmonii, które powinno rozwijać się w zrównoważony sposób po to, aby zapewnić wszystkim istotom zdrową i bezpieczną przyszłość. Zwolnione tempo zdjęć i szczególnego rodzaju muzyka powodują, że film zmienia się w wyjątkowy wizualny poemat ku czci duchowych idei, które człowiek jest nadal jeszcze w stanie wcielić w życie.

 

PROJEKCJE

CZWARTEK 14.05
GODZINA 11, NOVE KINO PRAHA
sOBOTA 16.05
GODZINA 16, KINO LUNA
NIEDZIELA 17.05
GODZINA 15, KINO LUNA

CZWARTEK 14.05, GODZINA 11, NOVE KINO PRAHA, WARSZAWA
SOBOTA 16.05, GODZINA 16, KINO LUNA, WARSZAWA
NIEDZIELA 17.05, GODZINA 15, KINO LUNA,
WARSZAWA

SOBOTA 9.05, GODZINA 16.30, DOLNOŚLĄSKIE CENTRUM FILMOWE, WROCŁAW
ŚRODA 13.05, GODZINA 14,
DOLNOŚLĄSKIE CENTRUM FILMOWE, WROCŁAW

Program i opisy wszystkich filmów festiwalu Docs Against Gravity znajdziecie na docsag.pl

Good Things Await Trailer from Danish Documentary on Vimeo.

2 z 6

Zjedz to

Jedzenie to obsesja naszych czasów. Wszyscy kochamy jeść i z zapałem oglądamy kulinarne programy, magazyny i blogi. Jak to możliwe, że mając tak pozytywny stosunek do jedzenia, wyrzucamy dziś do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy i to nie dlatego, że jest ona niejadalna, ale dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda? Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno na farmach produkujących żywność, jak i w naszych domach. Okazuje się, że co roku w USA wyrzucamy do kosza produkty warte miliony dolarów. A dzieje się to w kraju, w którym 1/10 mieszkańców regularnie głoduje. Twórcy filmu zdecydowali się przez 6 miesięcy nie kupować jedzenia, lecz żywić się wyłącznie produktami, które normalnie trafiłyby na śmietnik. Wynik tego eksperymentu okazał się niezwykle szokujący i zmusił ich do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do żywności. Film przedstawia szerokie konsekwencje masowego dziś trwonienia jedzenia. Twórcy pokazują eksperyment, któremu się poddali i przytaczają wywiady ze znanymi badaczami i działaczami w tym zakresie. Autor, aktywista i wykładowca Tristram Stuart ujawnia szokujące dane dotyczące żywnościowych odpadów i nakłania do bardziej odpowiedzialnego zarządzania światowymi zasobami. Z kolei ekspertka Dana Gunders, autorka bloga o marnowaniu żywności grist.org, objaśnia, na czym polega nasza obsesja na temat dat ważności produktów. Jonathan Bloom, autor bloga wastedfood.com, tłumaczy, dlaczego marnujemy obecnie tyle jedzenia, jaki ma to wpływ i jak możemy temu przeciwdziałać. Film ujawnia również szeroki, filozoficzny aspekt marnowania produkowanych przez nas zasobów żywności, który ma tak dewastujący wpływ na naszą planetę.

Przeczytajcie również, jak o problemie marnowania żywności pisze redaktor naczelna miesięcznika "Kuchnia", Inka Wrońska. Oto jej tekst "Nie marnuj jedzenia!".

PROJEKCJE

CZWARTEK 14.05
GODZINA 11, NOVE KINO PRAHA
sOBOTA 16.05
GODZINA 16, KINO LUNA
NIEDZIELA 17.05
GODZINA 15, KINO LUNA

NIEDZIELA 10.05, GODZINA 16, KINO LUNA, WARSZAWA
PONIEDZIAŁEK 11.05, GODZINA 14,
KINO LUNA, WARSZAWA

CZWARTEK 14.05, GODZINA 14.15, DOLNOŚLĄSKIE CENTRUM FILMOWE, WROCŁAW
NIEDZIELA 17.05, GODZINA 12,
DOLNOŚLĄSKIE CENTRUM FILMOWE, WROCŁAW

Program i opisy wszystkich filmów festiwalu Docs Against Gravity znajdziecie na docsag.pl

Just Eat It - A food waste story (Official Trailer) from Grant Baldwin on Vimeo.

3 z 6

Ogródki miłości

W literaturze i sztuce ogród reprezentuje miejsce wyjątkowe, przepełnione symboliką i marzeniami, gdzie mieszają się ludzkie losy i emocje: namiętność, miłość, zdrada, uniesienia i rozpacz. To także miejsce nostalgii za upływającym nieuchronnie czasem. Film pokazuje, jaką rolę pełni ogród dla kilku fińskich par, które łączy jedno ? pasja do jego uprawiania. Poznajemy relacje, jakie ich wszystkich łączą, konflikty, w które popadają oraz radość, jaką przynosi im praca w ogrodzie. Jedni są już weteranami, którzy uprawiają ogród bardzo długo, inni ? nowicjuszami, którzy dopiero zaczynają, ale dla wszystkich ogród jest miejscem, w którym życie ulega całkowitej odmianie i zakwita na nowo. W złotym świetle długich letnich dni właściciele ogrodów rozmawiają o życiu, śmierci, reinkarnacji i pierwszej miłości. Dyskutują o sposobach uprawiania ziemi, spierając się na temat najlepszych metod pozbycia się szkodników. Przede wszystkim jednak z przejęciem i miłością w głosie opowiadają o ogrodach i hodowanych przez siebie roślinach, które dla wielu okazują się ważniejsze niż cokolwiek innego. Niektórzy są nawet w stanie zrezygnować z ubrań, ale na rośliny gotowi są wydać majątek. Z pietyzmem i troską pielęgnują dynie, bo zdecydowali się wziąć udział w konkursie na największą dynię w Finlandii. Spędzając w ogrodach wiosną i latem całe dnie, dobrze wiedzą, że praca z ziemią na dłuższą metę się opłaca, bo przynosi ukojenie od trosk i problemów dnia codziennego, a w długie zimowe wieczorystanowi inspirację do pozytywnego myślenia o kolejnym sezonie. Dla wielu ogród pełni też terapeutyczną rolę, bo umożliwia pozbycie się stresów i negatywnych emocji. Film zachwyca przepięknymi zdjęciami. Jest poruszającą pochwałą piękna i uzdrowicielskiej mocy ogrodów, które potrafią dać ich właścicielom siłę i spokój, ale jednocześnie są również miejscem spontanicznych, pozbawionych trosk, intymnych, szczerych i bardzo prawdziwych spotkań jednego człowieka z drugim.

PROJEKCJE

CZWARTEK 14.05
GODZINA 11, NOVE KINO PRAHA
sOBOTA 16.05
GODZINA 16, KINO LUNA
NIEDZIELA 17.05
GODZINA 15, KINO LUNA

WTOREK 12.05, GODZINA 12, DOLNOŚLĄSKIE CENTRUM FILMOWE, WROCŁAW

CZWARTEK 14.05, GODZINA 13,
KINO LUNA, WARSZAWA
NIEDZIELA 17.05, GODZINA 14,
KINO LUNA, WARSZAWA

Program i opisy wszystkich filmów festiwalu Docs Against Gravity znajdziecie na docsag.pl

Garden Lovers trailer from MADE on Vimeo.

4 z 6

Słodki blues

Wszyscy lubimy słodycze, ale słodkie szaleństwo jest bardziej ryzykowne, niż nam się wydaje. Cukier jest niemal we wszystkich produktach, które jemy. Występuje nawet w tytoniu. Krzepi nas, ale i zabija. Jest toksyczny i silnie uzależnia. Jest równie niebezpieczny, jak alkohol lub papierosy. Podnosi poziom insuliny, hamując tym samym produkcję hormonów wzrostu, co prowadzi do obniżenia odporności. Nadmierna ilość cukru we krwi niszczy białe komórki, które chronią nas przed infekcjami. Dlaczego zatem każdy z nas spożywa lub pali 40 kg cukru rocznie? Film pokazuje szkodliwe działanie cukru na nasz organizm, ujawniając zaskakujące fakty, jakie się z tym wiążą. Producenci żywności celowo dodają za dużo cukru do wytwarzanych przez siebie produktów, aby uzależnić nas od ich jedzenia. Im więcej go jemy, tym bardziej mamy ochotę na coś słodkiego, więc jego produkcja staje się coraz bardziej opłacalna. W 2013 roku wyprodukowano 164 miliony ton cukru, w 2012 ? 174 miliony, a w 1945 roku ? zaledwie 33 miliony. Produkcja cukru to opłacalny biznes, ale także mechanizm napędzający światowy rozwój. Dwie trzecie z 20 milionów Afrykańczyków wywiezionych z własnego kraju jako niewolnicy pracowało na plantacjach trzciny cukrowej. Obecnie nie ma miejsca na świecie, w którym nie produkowano by cukru. Wygląda na to, że jesteśmy uzależnieni od cukru nie tylko fizycznie i psychicznie, lecz również ekonomicznie. Film jest częścią większej kampanii, której celem jest uświadomienie ludziom negatywnych skutków, jakie wywiera na nas cukier. Reżyserka filmu od pięciu lat walczy o ujawnienie ludziom prawdy na temat 'białej śmierci'. W czasie ciąży zdiagnozowano u niej cukrzycę, która najprawdopodobniej była wynikiem nadmiernego spożywania cukru. Czy uda nam się uwolnić nas i nasze dzieci od jednego z największych uzależnień naszych czasów?

PROJEKCJE

CZWARTEK 14.05
GODZINA 11, NOVE KINO PRAHA
sOBOTA 16.05
GODZINA 16, KINO LUNA
NIEDZIELA 17.05
GODZINA 15, KINO LUNA

PIĄTEK 8.05, GODZINA 18, STACJA FALENICA

SOBOTA 9.05, GODZINA 16.30, SŁUŻEWSKI DOM KULTURY, WARSZAWA
ŚRODA 13.05, GODZINA 11, NOVE KINO PRAHA, WARSZAWA
ŚRODA 13.05, GODZINA 19, KINO LUNA, WARSZAWA
CZWARTEK 14.05, GODZINA 17.30, KINO LUNA, WARSZAWA
PIĄTEK 15.05, GODZINA 13.30, KINO LUNA, WARSZAWA
SOBOTA 16.05, GODZINA 11, ART.BEM, WARSZAWA

SOBOTA 16.05, GODZINA 16.30, CKiO, PODKOWA LEŚNA

NIEDZIELA 17.05, GODZINA 15, DOLNOŚLĄSKIE CENTRUM FILMOWE, WROCŁAW

Program i opisy wszystkich filmów festiwalu Docs Against Gravity znajdziecie na docsag.pl

SUGAR BLUES from Andrea Culkova on Vimeo.

5 z 6

Upór natury

Czworo właścicieli winnic we Włoszech prowadzi życie, o jakim zawsze marzyli. Giovanna Tiezzi i Stefano Borsa w XI-wiecznym klasztorze i winiarni w Toskanii odnaleźli sposób na uprawę winogron, owoców i wytwarzanie wina metodą, która jest zgodna z ich etruskimi korzeniami. Nie jest to łatwe zadanie, bo kontrolujący wszystko silny przemysł winiarski nakłada na nich kary za niestosowanie przemysłowych metod produkcji i dodatków chemicznych, co utrudnia im również sprzedaż wina w sklepach. Z kolei Corrado Dottori i Valeria Bochi wyprowadzili się z przemysłowego Mediolanu na farmę dziadka w magicznym Marches, gdzie pracują jako rolnicy w poczuciu sprawiedliwości społecznej. Była bibliotekarka Elena Pantaleoni pracuje w winnicy ojca w Emilii i stara się przemienić ją w zupełnie utopijną rzeczywistość. I wreszcie Stefano Bellotti ? radykalny rolnik-poeta, który usilnie łamie wszelkie zasady w prowadzonej przez siebie awangardowej winnicy w Piemoncie. Wszystkich łączy jeden cel: chcą produkować wino w możliwe najbardziej tradycyjny sposób, z użyciem naturalnych metod, bez ulepszaczy i związków chemicznych i bez konieczności podporządkowania się ścisłym regułom obowiązującym w tym biznesie. Niestety, nie jest to łatwe zadanie, bo nie każdy wierzy w sens ich walki o progresywne, ekologiczne i ekonomiczne rolnictwo. Ci przedstawiciele szybko i prężnie rozwijającego się w Europie ruchu promującego naturalny sposób uprawy i produkcji wina napotykają na twardy opór, ale znaleźli na to rozwiązanie. Dzięki pomocy ekscentrycznego kuratora filmowego Gian Luca Farinelliego postanowili wykorzystać moc fabularnych filmów do zwalczania kłamstw na temat wina, które sprawiają, że każdy akt wolności w tym biznesie jest dziś traktowany jako akt niebezpiecznego sprzeciwu. Świat producentów wina zmienia się nie do poznania, podobnie jak otaczająca nas rzeczywistość i nie jest to wcale zmiana na lepsze. Wróg jest obecnie o wiele poważniejszy niż kiedyś. W tej walce chodzi już nie o rywalizację, czy globalizację, ale o przetrwanie ziemi, która powoli umiera pod wpływem nowoczesnych metod produkcji wina.

PROJEKCJE

CZWARTEK 14.05
GODZINA 11, NOVE KINO PRAHA
sOBOTA 16.05
GODZINA 16, KINO LUNA
NIEDZIELA 17.05
GODZINA 15, KINO LUNA

SOBOTA 9.05, GODZINA 19, NOVE KINO PRAHA, WARSZAWA
ŚRODA 13.05, GODZINA 14, KINO LUNA, WARSZAWA
CZWARTEK 14.05, GODZINA 15.30, KINO LUNA, WARSZAWA
PIĄTEK 15.05, GODZINA 13, KINO LUNA, WARSZAWA

PONIEDZIAŁEK 11.05, GODZINA 16, DOLNOŚLĄSKIE CENTRUM FILMOWE, WROCŁAW

Program i opisy wszystkich filmów festiwalu Docs Against Gravity znajdziecie na docsag.pl

6 z 6

Winobranie

Południe Francji, połowa września. Grupa dwudziestu kobiet i mężczyzn, wszyscy w taki czy inny sposób złamani przez życie, wielu bezrobotnych, emeryci bez oszczędności, studenci, emigranci i punkowcy. Zgromadzili się, aby zbierać boskie dary, czyli winogrona. Powoli tworzy się wspólnota, która dzieli te same kłopoty, co reszta społeczeństwa. Po czterech tygodniach pracy mają za sobą wiele wspólnych doświadczeń: upały, odciski na rękach, walki o wypłatę i krótkie, lecz intensywne przyjaźnie. Przeżyli październikowe burze i emocjonalne dyskusje. W ich zachowaniu odbija się niepewność jutra, ale i tęsknota za przyjaźnią. Dzięki tym doświadczeniom tworzy się utopijna, zamknięta społeczność. Pewnego dnia grupa uczniów przyjeżdża, aby zwiedzić winnicę w czasie winobrania. Entuzjastyczne, optymistycznie patrzące w przyszłość dzieciaki konfrontują się pośród boskich owoców z sytuacją życiową prekariatu.

PROJEKCJE

CZWARTEK 14.05
GODZINA 11, NOVE KINO PRAHA
sOBOTA 16.05
GODZINA 16, KINO LUNA
NIEDZIELA 17.05
GODZINA 15, KINO LUNA

SOBOTA 9.05, GODZINA 13, KINOTEKA, WARSZAWA
WTOREK 12.05, GODZINA 14, KINOTEKA, WARSZAWA

Program i opisy wszystkich filmów festiwalu Docs Against Gravity znajdziecie na docsag.pl