Jedzenie hybrydowe, czyli najdziwniejsze wynalazki kulinarne

OB

(fot. PYT)

Nowy trend w jedzeniu, dość osobliwy: łączenie dwóch różnych dań w jedno. Najbardziej trendsetterski jest tu Nowy Jork. Jak szybko tamtejsze ramen burgery i cronuty przyjdą do Europy?
1 z 8
fot. Dominique Ansel Bakery
fot. Dominique Ansel Bakery

Cronut

Szał na 'hybrydowe jedzenie' zaczął się od pewnego wynalazku (całkiem jeszcze znośnego) nowojorskiego cukiernika. Dominique Ansel z cukierni Dominique Ansel Bakery stworzył CRONUT, czyli połączenie croissanta i pączka z dziurką (donut). W maju tego roku cukiernia zastrzegła prawo do nazwy. Moda na hybrydowe pączki rozprzestrzeniła się jednak na inne amerykańskie miasta, wszędzie można już spotkać podróbki nowojorskiego dziwoląga.

2 z 8
fot. Sweet Kitchen & Bar
fot. Sweet Kitchen & Bar

Dosant

Szefowa kuchni Alina Eisenhauer ze Sweet Kitchen & Bar w Worcester w Massachusetts po zdobyciu przez cronut wielkiej popularności, ogłosiła, że w swojej kuchni od 2006 roku robi podobne słodycze. DOSANT (również zlepek wyrazów donut i croissant) to smażony w głębokim tłuszczu pączek z ciasta francuskiego z nadzieniem. Prawa do podobnego pomysłu domaga się również kanadyjska cukiernia Swiss Bakery z Vancouver, która swoje wypieki nazwała frissant.

3 z 8
fot. Keizo Shimamoto
fot. Keizo Shimamoto

Ramen Burger

Burger podany nie w bułce ale między dwoma krążkami usmażonego makaronu ramen. Dziwniej być nie może! Danie zrobiło jednak furorę w Nowym Jorku już w dniu premiery: 3 sierpnia tego roku na brooklińskim hipsterskim targowisku Smorgasburg. RAMEN BURGERA wymyślił szef kuchni Keizo Shimamoto. Niektórzy mogą go pamiętać z dokumentu 'Ramen Dreams' w reżyserii Michaela McAteera, który na zeszłorocznym festiwalu NYC Food Film Festival zgarnął nagrodę za krótki metraż.

Kolejka do stoiska z Ramen Burgerami na Brooklyn Flea Market.

4 z 8
fot. PYT
fot. PYT

Spaghetti Burger

Tego burgera je się chyba jeszcze mniej wygodnie! Knajpa PYT z Philadelphii najwidoczniej 'zainspirowana' burgerami w azjatyckich kluskach, stworzyła swoją wersję na włoską modłę.

5 z 8
fot. www.seriouseats.com
fot. www.seriouseats.com

Pretzel Croissant

Ten rogal ma coś z croissanta (francuskie ciasto) i z precla (kształt; z wierzchu jest słonawy, posypany sezamem). Wynalazek słynnej nowojorskiej piekarni The City Bakery.

6 z 8
fot. Pizza Hut
fot. Pizza Hut

Hot Dog Stuffed Crust

Rewelacja z Pizza Hut w Wielkiej Brytanii. Nie wiemy, czy sieciówka jeszcze serwuje tę pizzę, ale zdecydowanie warto o niej wspomnieć. Jest to w końcu jakiś pomysł na wykorzystanie brzegów pizzy, które zazwyczaj zostawiamy: trzeba nadziać je parówką! Wychodzi połączenie włoskiego placka i amerykańskiej parówki w cieście.

7 z 8
fot. Sushi Popper
fot. Sushi Popper

Sushi Popper

Przepis na sukces (?): ściągnać pomysł od producentów sorbetów wyciskanych z tubki i podobnie opakować sushi. Z taką porcją sushi można sobie iść przez miasto i spokojnie jeść, nie przejmując się pałeczkami. Tylko co z wasabi i sosem sojowym?

8 z 8
fot. Bea's of Bloomsbury
fot. Bea's of Bloomsbury

The Townie

Brownie i tarta w jednym ciastku. Bea Vo, mistrzyni cukiernictwa (pracowała w Nobu) i właścicielka cukierni Bea's of Bloomsbury stworzyła poważną konkurencje dla cronuta. Wydaje się, że miękkie czekoladowe brownie w kruchym cieście może być naprawdę smaczne.