Oberiba na gęsto - klasyka śląskiej kuchni [PRZEPIS]

Monika Jankowska-Kapica
04.10.2017 07:32
A A A
Śląska oberiba

Śląska oberiba (fot. Miód Malina Studio)

Ręka w górę, kto nie jest Ślązakiem, a wie, co to jest oberiba? Brzmi egzotycznie, a chodzi o danie ze swojskiej kalarepki. Bo śląska kuchnia to nie tylko kluski i mięsiwa: rolada wołowa, pieczeń mielona czy karminadle (kotleciki mielone). Ma do zaoferowania wiele ciekawych, jarskich potraw.

Oberiba to po śląsku po prostu kalarepa. Słowo zostało zapożyczone z języka niemieckiego (Oberrübe), ale musiało to nastąpić dość dawno, bo współcześnie nasi sąsiedzi zza Odry już się nim nie posługują, na kalarepę mówią Kohlrabi. 

Oberiba występuje w dwóch wersjach: albo w postaci zupy z kalarepki (wówczas dodaje się do niej również ziemniaki), albo jarzynki na gęsto (my skupiamy się właśnie na niej). Pierwsza jest popularna i na Górnym, i na Dolnym Śląsku, ta druga - głównie na Opolszczyźnie. Jak większość naszych regionalnych, tradycyjnych potraw jest przykładem kuchni ubogiej, bazującej na tym, co żyjącym skromnie i oszczędnie mieszkańcom danego regionu udawało się kiedyś zebrać z pola i przydomowego ogródka.

Potrawę można przygotowywać już wczesną wiosną, gdyż kalarepa pojawia się na grządkach jako jedno z pierwszych warzyw. Wtedy też jest najsmaczniejsza, ale Ślązacy przygotowują ją przez całe lato i jesień, dopóki kalarepka jest dostępna. Tylko oni znani są z tego, że w kuchni wykorzystują zarówno bulwę, jak i listki warzywa.

Sposób przyrządzania oberiby na gęsto jest przekazywany na Śląsku z pokolenia na pokolenie. Tradycyjnie podawana jest jako dodatek do klopsików mielonych wraz z tłuczonymi ziemniakami. Pasuje również do innych dań mięsnych, świetnie smakuje także z kaszami oraz jako samodzielna potrawa.

Na listę produktów i dań regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oberiba na gęsto została wpisana w 2010 roku.

Oberiba na gęsto - przepis

Dla 5 osób

Przygotowanie: 30 minut

  • 600-700 g kalarepek
  • 150 g cebuli
  • 80 g masła
  • łyżka mąki
  • pęczek koperku
  • cukier, sól,
  • pieprz do smaku

Kalarepki cieniutko obieramy, pozostawiając młode listki. Warzywo kroimy w słupki, a listki siekamy. Obraną, posiekaną cebulę szklimy na maśle, dodajemy pokrojoną kalarepkę i listki. Podlewamy odrobiną wody, dusimy na małym ogniu 15 minut. Doprawiamy do smaku solą, cukrem i pieprzem. Zagęszczamy mąką, mieszamy. Wrzucamy posiekany koperek, ponownie mieszamy, jeszcze chwilę podgrzewamy i podajemy.

Zobacz także
  • Wielkopolska parzybroda Wielkopolska parzybroda - zupa z młodej kapusty i kulinarny hit sezonu [PRZEPIS]
  • Zawijaki wygnanowskie Zawijaki wygnanowskie - drożdżówki z owocami, którym się nie oprzesz [PRZEPIS]
  • Kaczka po pomorsku Kaczka po pomorsku - pyszna na ciepło i zimno [PRZEPIS]
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE