"Dzika fermentacja" Sandora Ellix Katza

redakcja
23.05.2017 12:54
A A A

Wydawnictwo Vivante

Lubicie kiszonki i chleb na zakwasie? Chcecie sami robić fermentowane sery i jogurty? Zatem jest to książka dla was - Sandor Ellix Katz stworzył kompletny przewodnik po sztuce fermentacji

W rok po wydaniu bestsellerowej "Sztuki fermentacji" Sandor E. Katz powraca z nową książką - ze świeżym spojrzeniem, jeszcze większym entuzjazmem i rozszerzoną wiedzą na temat tajników fermentacji na całym świecie oraz korzyści zdrowotnych, które ona daje.
Kiszenie wygląda prosto, ale proste nie jest. To wytężona praca milionów pożytecznych bakterii odpowiedzialnych za złożony proces fermentacji, jak również człowieka, dla którego kiszenie jest naturalną drogą obróbki żywności. Nie wszyscy jednak tę drogę znają.

Jeśli chcecie ją poznać, Katz będzie idealnym przewodnikiem. Jest nie tylko kulinarnym praktykiem fermentacji, ale także specjalistą, który dokładnie rozumie procesy jakie za nią opowiadają. Przez wiele lat zgłębiał długą tradycję sztuki fermentacji, okrywał i kolekcjonował przepisy, a także prowadził badania z zakresu biologii i mikrobiologii.

"Dziką fermentację" Katz rozpoczyna od opisu kontekstu historycznego i kulturowego, uświadamiając swoim czytelnikom, że fermentacja przez wieki stanowiła kulinarny fundament w prawie każdym zakątku świata. Wszystko dzięki swojej organiczności i naturalnym zdolnościom konserwacyjnym. Autor dokładnie wyjaśnia jak przebiega proces kiszenia oraz w przekonujący sposób tłumaczy, dlaczego nie powinniśmy bać się bakterii i grzybów - szczegółowo opisuje ich udział w fermentacji i wskazuje na ich dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Przede wszystkim jednak Katz dzieli się wiedzą praktyczną, dokładnie wyjaśniając, jak kisić i fermentować oraz dzieląc się technikami zaczerpniętymi z całego świata. W książce znajdziecie przepisy na m.in. kwaśną śmietanę z pestek słonecznika, owocowe kimchi, kiszonki z pastą miso i tamari, gazowaną kombuczę i wiele, wiele innych.

Podsumowując: "Dzika fermentacja" to inspirujące źródło wiedzy, filozoficzny manifest i opowieść o fascynującym świecie mikroorganizmów. To książka dla wszystkich kulinarnych maniaków, a zwłaszcza dla tych, którzy o fermentacji wiedzą jeszcze niewiele.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE