Zaczęło się - od młyna właśnie. Bo bracia Jean Pierre und Jean Frédéric Peugeot odziedziczyli w roku 1810 rodzinny młyn w Sous-Cratet (Doubs), który przerobili na odlewnię stali. W roku 1812 zaczęli produkować tam piły do drewna tak wysokiej jakości, że nagrodzono je złotym medalem francuskiego Towarzystwa wspierania rozwoju przemysłu narodowego (Société d'Encouragement pour l'industrie Nationale).
W gospodarstwach domowych Peugeot pojawił się w 1840 roku - firma rozpoczęła sprzedaż młynków do kawy. Zachęcona zainteresowaniem ze strony pań domu, wprowadzała kolejne młynki; najpierw do do cukru i owsa, a od 1874 roku - do pieprzu.
Rok 1960 przyniósł pierwszego robota kuchennego tej firmy - model Peugimix niewiele różni się (na oko) od robotów, których używamy do dziś. Ale młynki różnego autoramentu dalej sprzedawały się genialnie - w rekordowym roku 1996 poszło ich ponad milion!
Od 2007 roku firma rozszerzyła swoją kulinarną ofertę - obok młynków pojawiły się eleganckie akcesoria winiarskie: stojaki, dekantery, korkociągi, termometry, karafki, kieliszki. Peugeot ma także własną szkołę kształcącą sommelierów.
A co z samochodami, spytacie? Cóż - pierwszy Peugeot z silnikiem benzynowym pojawił się dopiero w 1890 roku.
PS Firma Peugeot zasłużyła się także w dziedzinie mody, produkując maszyny do szycia oraz... krynoliny dla pań - w połowie lat 50. XIX wieku na światowe rynki trafiało co miesiąc 24 000 takich "rusztowań" do spódnic. Ważyły 150 i 300 g, więc elegantki nie miały lekko, ale czego się nie robi dla urody?